Podporuje obranyschopnosť i činnosť metabolizmu, bojuje proti baktériám a plesniam, prospieva vlasom, pleti a dokonca ho využijete i v posteli.
Tajomstvo pôsobenia kokosového oleja na ľudský organizmus sa skrýva v jeho zložení. Je bohatý hlavne na nasýtené tuky, napríklad na kyselinu laurovú, kaprínovú, kaprylovú či myristovú, ktoré majú antibakteriálne a protivírusové účinky.
V tomto smere je prospešná najmä kyselina laurová, meniaca sa v ľudskom tele na monolaurín, ktorý podporuje činnosť imunitného systému, prospieva mozgu i kostiam.
"Tuky, ktoré kokosový olej obsahuje, sú organizmom dobre spracovávané a nie je pritom zbytočne zaťažovaný, ako je to pri transmastných kyselinách, obsiahnutých v priemyselne upravených potravinách. Z tohto dôvodu môžeme povedať, že kokosový olej je vhodný pre ľudí, ktorí majú predispozíciu na vznik kardiovaskulárnych ochorení alebo nimi už trpia, takisto pre pacientov s vysokou hladinou cholesterolu v krvi a diabetom. V prípade, že chcú zlepšiť svoj zdravotný stav pri niektorom zo spomenutých ochorení, stačí, ak správne zamenia spotrebu nezdravých tukov (maslo, bravčová masť, nátierky, koláče s obsahom tuku) za konzumáciu kokosového oleja," hovorí výživový poradca Libor Javro.
Kokosový olej a chudnutie
Čoraz viac sa hovorí o schopnosti kokosového oleja podporovať nielen celkové zdravie organizmu, ale aj zbavovať telo nežiaduceho podkožného tuku a dodávať energiu. Práve to je kľúčovou záležitosťou pri redukcii hmotnosti aj pri cvičení. Je to naozaj tak?
„Kokosový olej prirodzene pomáha nášmu telu a metabolizmu pracovať v ,tukovom` režime. Kokosový olej priam učí telo spaľovať ako hlavný zdroj energie tuky, z ktorých podľa potreby dokážeme vytvoriť štvrtú formu paliva, ktorá sa nazýva ketón. Kokosový olej je veľmi účinný pri zvyšovaní hladiny ketónov v krvi preto, lebo obsahuje veľmi veľa mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom."
Tie sa v tele neukladajú, ale rovno sa premieňajú v pečeni na energiu.
"Nielenže budete mať viac energie cez deň a budete schopní podávať lepšie fyzické výkony, ale zároveň budete efektívne redukovať zásoby podkožného tuku. Metabolizmus sa prirodzene preorientuje na tuky a nebude tak často vyžadovať sacharidové potraviny, od ktorých je väčšina ľudí extrémne závislá a ich konzumácia je spojená aj s častým a silným hladom a nutkaním jesť sladké," vysvetľuje odborník na výživu Vlado Zlatoš.
Autor: Spracovala: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.