dci zistili, že žiadny extrém nie je dobrý. Dlhodobá samota môže dokonca poškodiť vaše zdravie.
Každý sa občas cíti sám. Dobrá správa je, že u väčšiny je to len dočasná záležitosť, ktorá stretne človeka v zlomovej situácii. Sami sa môžete cítiť po presťahovaní do iného mesta, rozchode či v novej práci. Po čase sa asimilujete a zaradíte opäť do spoločnosti alebo si uvedomíte, že v skutočnosti sami nie ste a že tento pocit ste si vyvolali vy v krátkom pochmúrnom období. No v prípade druhej skupiny ľudí je to spôsob, akým vedú svoj život. Netrpia nedostatkom spoločenstva okolo seba a nežijú v pustatine, no úroveň komunikácie a prepojenia s ostatnými je veľmi nízka.
Samota poškodzuje mozog
Každý z nás chce byť niekedy sám, no chronická samota môže mať podľa prieskumov neblahé následky na zdravie človeka. Vedci stále skúmajú prepojenie psychiky s fyzickým zdravím a počas rokov výskumov prišli k poznatku, že vylúčenie zo sociálnej skupiny dešifruje náš mozog ako bolesť. U chronických samotárov úroveň stresového hormónu kortizolu vystupuje vysoko v ranných hodinách, a to väčšmi ako u iných sociálne aktívnych ľudí, a neustáli sa ani vo večerných hodinách. Samotári sú tak pod neustálym stresom, čo škodí nielen mozgu, ale celému organizmu.
Ohrozuje kvalitný spánok
Ľudia, ktorí sa cítia byť sami, majú plytký spánok a často sa v noci prebúdzajú.
Vedci tiež zistili, že pocit osamelosti pretrváva aj v prípade, že si človek nájde stáleho partnera a založí rodinu. Pocit samoty je v niektorých prípadoch vnútorným pocitom, vlastným vnímaním sociálnej situácie, a nie vnímaním skutočnosti. Medzi skúmanými dobrovoľníkmi sa na kvalite spánku odrazili aj najmenšie rozdiely pocitov samoty.
Môže viesť k predčasnej smrti
K tomuto faktu dospeli dve štúdie, ktoré zistili, že ak žijete s pocitom, že ste sami alebo skutočne žijete sami, riziko predčasného úmrtia sa zvyšuje. Problém je najmä u starších ľudí, ktorí neodkážu adekvátne zhodnotiť pocit osamotenia. Práve u nich sa zvyšuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Naopak ľudia, ktorí žijú s rodinami, kde členovia medzi sebou neustále komunikujú, riziko úmrtia klesá. Dôležití sú aj priatelia a pocit spolupatričnosti. Práve preto zohrávajú stretnutia hoc aj v kluboch dôchodcov veľkú úlohu pre psychické zdravie.
Autor: mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.