voňavého tepla. Vyberte sa na obhliadku do parfumérie, aby Ježiško nemusel tápať.
Zimné vône sú špeciálne svojím zložením, ale aj intenzitou. Ide prevažne o ťažšie vône, čo mnohé z nás nepočujú rady. Nie je však ťažké ako ťažké. Parfum nanášate priamo na telo a jeho vôňa sa musí prebiť cez vrstvy oblečenia. Kým v lete to ide ľahko, v zime sa cez niekoľko tričiek a svetrov vôňa prebojováva oveľa ťažšie, preto je na mieste pouvažovať aj o ťažšej vôni, ktorá sa prejaví postupne. Stále však platí zásada, že sa treba orientovať v denných vôňach, tie budú príjemné pre vás, ale aj ľudí okolo. Vôňa má o vás povedať všetko aj bez slov, má byť vašimi druhými šatami aj dušou. Myslite na to pri výbere.
Čokoláda aj santal
Ak sa otrocky snažíte uchovať posledné lúče slnka ľahkou citrusovou vôňou, zabudnite na ňu. Prejaví sa presne opačným efektom a to, čo by vás v lete osviežilo, vás v zime ochladí. Ak už citrus, tak pomaranč alebo mandarínka, aj to len ako náznak, prevažovať by mali vône, ktoré evokujú teplo a náš mozog prekabátia. Do zimy sa hodia korenené parfumy s nádychom orientu. V chladnom období tiež neurobíte chybu s parfumami v tónoch čokolády, vanilky, kávy. Z korenia je dobré staviť na vanilkový struk, kardamón, bergamot, upokojujúcu náladu dodávajú esencie santalu alebo cédra.
Dajte si načas
Svoju vôňu snov by ste si mali vyberať v doobedňajších hodinách, kým nemáte čuch unavený z celého dňa. Doprajte si dosť času, nikam sa neponáhľajte a odolajte nátlaku predavačiek. Nechajte si od nich poradiť, rozprávajte, aké vône preferujete a čo vám prekáža. Ak sa nebudete hrať na záhadnú, dokážu vám vybrať niekoľko vôní, ktorými sa vám trafia do vkusu. Počas jednej návštevy by ste mali ovoňať maximálne štyri vône. Finálnu dvojicu vyskúšajte na predlaktí. V ideálnom prípade sledujte, ako sa vôňa počas dňa mení a do obchodu sa vráťte v momente, keď sa rozhodnete, že práve tá či oná je pre vás najideálnejšia.
Ani málo, ani veľa
V zime sa nebojte pritvrdiť aj v množstve parfumu. Okrem tradičného predlaktia a krku z neho streknite do čerstvo umytých vlasov alebo kožušinky kabáta. Sledujte reakcie okolia, najlepšie vám poslúži dobrá kamarátka, ktorá dokáže zhodnotiť, či voniate „tak akurát" alebo za vami zostáva pachová stopa aj pol dňa. Počúvnite ju, váš nos si totiž na akúkoľvek vôňu za pár dní zvykne natoľko, že budete mať pocit, že ste sa ráno ani nenavoňali. Voňavky nikdy neaplikujte na biele a svetlé oblečenie, zostali by vám na ňom fľaky, takisto zvážte aplikáciu na hodváb či príliš priesvitné látky. Mohli by ste si ich nadobro zničiť a dodržujte zásady skladovania. Parfum patrí na tmavé miesto so stabilnou teplotou, ak zmení vôňu alebo farbu, vyhoďte ho.
Tá ostatná
Okrem parfumov a toaletných vôd môžete s prvými mrazmi zaexperimentovať aj so zvyškom kozmetiky. Výživnejšie krémy, masky na vlasy zaťažené chladom, suchým vzduchom a čapicami, balzamy na ruky či premasťujúce emulzie na lakte a kolená sú samozrejmosťou. Pri najbližšom nákupe sa pohrajte s ich vôňami. Po teplej sprche alebo kúpeli sa zahaľte do telového mlieka s vôňou medu, čokolády alebo horúcich malín s vanilkou. Teplo sa vám bude po tele rozlievať ešte dlho po relaxačnom kúpeli. O čosi viac sa dá experimentovať s vôňami balzamov na pery a krémami na ruky. Dlho na svojom mieste nevydržia, a tak skúšajte, koľko len chcete. Škorica, badián, vôňa mlieka s ovocím, po ktorej sa vám slinky zbehnú na dobroty. Do toho! Rozmaznávajte sa, obklopte sa ľúbivými vôňami a vyťažte z nich pre seba to najlepšie. A potom, že zima je hnusná a treba ju prečkať doma pri radiátore. Kdeže! Vybehnite do ulíc krásne navoňaná a nabitá energiou.
Autor: Spracovala Mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.