Na Slovensku patrí k najdlhšie pôsobiacim návrhárom. Jeho bilancia: 25 rokov samostatnej tvorby, z toho 17 rokov pod hlavičkou vlastnej značky.
Fero si uvedomil, že chce navrhovať modely, približne vo veku dvanástich rokov. Začiatky, samozrejme, neboli jednoduché.
"Od šitia pre vtedajšie pseudo Barbie, či veľké bábiky, ktoré som vyzliekol z krojov a ušil im poriadne večerné šaty, cez spolužiačky zo základnej školy, ktorým som šil zo zástavoviny, ako jediného materiálu dostupného hádam v každej farbe, až po prvé extravagantné, ale aj nositeľné kúsky, ktoré som prezentoval na súťažiach," zaspomínal si v rozhovore pre diva.sk chlapík, ktorého najviac inšpirovali Madonna a Lucie Bílá, spevák Boy George, televízia ORF, hromada časopisov Bravo a Burda, až po samotný Paríž a jedného z najlepších návrhárov Haute Couture - Christiana Lacroixa.
Modely navrhuje od roku 1989, ale módnu značku založili až v roku 1997.
"Je diskutabilné, či sa začiatky dajú nazvať navrhovaním. Skôr to boli pokusy a hľadanie sa, zdokonaľovanie sa v tom, čo chcem robiť. Základným pravidlom podľa mňa je: Čo si nakreslíš, musíš vedieť aj zhotoviť. Dnes sa to už akosi vytratilo. Najlepšou školou, kde ste sa to v slovenskom prostredí mohli naučiť, bolo Umelecko-remeselné stredné učilište, 1. septembra 1989 som nastúpil so základnými skúsenosťami, ale aj víziou na odbor umelecký krajčír scénických krojov a kostýmov."
Plytvanie titulom návrhár
Mikloško tvrdí, že sa prívlastkom módny návrhár v našich končinách plytvá.
"Pritom by ste si to mali naozaj zaslúžiť. Dnes je to samozrejmosť, nad ktorou sa nikto nepozastaví, ale pred rokmi to bolo skutočne výnimočné, niečo, ako keby ste povedali, že pracujete v uznávanej televízii."
Dnes má vlastnú módnu značku a okrem šiat na rôzne príležitosti pre dámy a pánov je jej súčasťou aj originálna kolekcia doplnkov, exkluzívna bižutéria či luxusné aroma sviečky.
Do čoho radí investovať?
"Hlavne si potrpím na kvalitu topánok, nadčasových kúskov a doplnkov. Módne úlety sú atraktívne, je na vás, koľko ste za ne ochotní dať, a keďže tempo opakovania sa trendov je omnoho rýchlejšie, ani sa nenazdáte a extravagantnejší odev využijete znovu - pokiaľ rapídne nezmeníte hmotnosť," smeje sa.
"Zároveň ale veľmi dobre vidieť, ako lacnejšie obchody u mladých ľudí vytvárajú návyk akceptovať nekvalitu na úkor dostupnej modernosti. Vidím to napríklad v TV relácii Nákupné maniačky. Takmer každá jedna z doteraz účinkujúcich súťažiacich nebola vkusná, čo je hrozné. Samé pozliepance a pritom stačí tak málo. Časopisov máme neúrekom, inšpirácií je plno, o internete ani nehovorím, ale Slovenky sa dokážu dokonale schovať za zlé šaty - to im ide."
Neodpustiteľný módny prehrešok?
Prehreškom je podľa neho nedodržaný dress code na spoločenských akciách.
"Pokiaľ raz dostanete pozvánku s určitým obsahom, tak to treba dodržať, je to rešpekt voči pozývajúcemu, no ale Slovač si často povie, že je to jedno, veď akcia ako akcia. Ešte horšia je skúposť pri výbere oblečenia v domnení, že si to buď nikto nevšimne, alebo že zostaneme nenápadní a nevyvoláme tak závisť."
Autor: Spracovala Nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.