Krásne jesenné dni si mnohí z nás nevedia užiť naplno, pretože už vidia, ako sa na nich v chladných dňoch lepia všetky vírusy, ktoré idú okolo.
A zdanlivo nepomáha nič. Neustále si umývate ruky, v prostriedkoch hromadnej dopravy by ste najradšej prežili bez akéhokoľvek dotyku a cez ústa si pravidelne dávate šál, len aby ste si neodniesli nejaký bacil, no aj tak to vždy schytáte?
O imunitu dbáte ako o drahocenný poklad, ládujete do seba vitamíny a aj tak ste pravidelne prechladnutí? Je možné, že na vine sú záležitosti, o ktorých by ste to ani vo sne nepovedali.
Väčšinu dňa sedíte
Ak pracujete v kancelárii, je celkom pravdepodobné, že väčšinu pracovnej doby presedíte. To môže spomaliť činnosť metabolizmu a viesť k tomu, že látky posilňujúce imunitu, ktoré užívate, si vaše telo spracuje omnoho pomalšie než zvyčajne.
Stačí ale každú hodinu a pol vstať a päť minút sa hýbať. Svaly tak budú stále zahriate a metabolizmus naštartovaný.
Používate nesprávnu kozmetiku
To, že si kozmetiku musíme vyberať starostlivo, aby našej pokožke neškodila, je stará známa vec. Vedeli ste však, že kozmetika môže súvisieť s imunitou?
Prípravky zväčša obsahujú umelé zložky, na ktoré ľudské telo nie je zvyknuté. Ide napríklad o sulfáty - chemické látky, ktorá sú všade tam, kde očakávame bohatú penu - v sprchových géloch, šampónoch, zubných pastách...
Náš imunitný systém však cez kozmetické chemikálie nie je schopný prebojovať svoju ochrannú cestu. Ak chcete teda systematicky posilňovať imunitu, mali by ste siahnuť po prírodných kozmetických prípravkoch. Tie koniec koncov privítajú aj vaše vlasy a pokožka.
Nezdravo sa stravujete
Áno, je to už obohraná platňa a možno sa vám zdá, že na jedlo sa hádže všetka vina sveta, ale, bohužiaľ, je to tak. Zlé stravovanie plné vyprážaného, bieleho pečiva a sladkého sa podpisuje nielen na línii či srdcovo-cievnych problémoch, ale aj na imunite.
Hrozbou je predovšetkým biela múka, ktorá poškodzuje T-lymfocity a Blymfocity v našom tele. Tieto bunky sú jednotlivými druhmi bielych krviniek, ktoré posilňujú účinnosť imunitného systému. Snažte sa teda aspoň v zimných mesiacoch obmedziť prísun bieleho pečiva a dávajte prednosť celozrnnému.
Málo spíte
Riadite sa heslom: Kto veľa spí, málo žije? Nerobíte dobre. Spánok je nielen spoľahlivou skrášľovacou kúrou, ale aj ozdravnou. Ak veľa ponocujete a ráno skoro vstávate, telo si nedokáže vytvoriť dostatok hormónu melatonín.
A to vedie k tomu, že imunitný systém nezvláda vytvárať dostatok bielych krviniek, ktoré by odrážali prípadné vírusy a infekcie z okolia. Preto dbajte na to, aby ste spávali vždy aspoň sedem hodín a budete zdravší.
Prijímate priveľa bielkovín
Pravda je raz taká, všetkého veľa škodí. A ak prijímate priveľa bielkovín a hlavne tých, ktoré pochádzajú z mäsa, môže to mať následky na vašom zdraví. Príliš mnoho živočíšnych bielkovín potom produkuje hormón, ktorý môže za zrýchlené starnutie a bráni správnej funkcii imunitného systému.
Strážte si teda jedálniček, aby bol vyvážený a podiel mäsa by pritom mal tvoriť asi 10 percent.
Veľa sa znervózňujete
Mnohí ľudia podávajú najlepší výkon práve vo chvíli najväčšieho stresu. V poriadku, raz za čas to neškodí. Ale ak žijete v strese neustále a pravidelne ste s nervami v koncoch, škodí vám to po každej stránke. Aj tej imunitnej.
Ak sme totiž v strese, zvyšuje sa nám hladina kortizolu a ten zase znižuje hladinu iných hormónov, ako sú estrogén a testosterón. A ak naše hormóny nie sú v harmónii, imunitný systém nie je schopný rýchlo reagovať na vonkajšie vplyvy. Preto vás môže skoro zložiť nielen chrípka, ale aj celkové vyčerpanie organizmu.
Ste samotár
Môže to znieť neuveriteľne, ale osamelí ľudia bývajú menej odolní voči stresovým situáciám a to môže viesť k oslabenej imunite. Ľudia s bohatým spoločenským životom sú podľa vedeckých štúdií odolnejší voči infekciám.
Nezatvárajte sa teda do ulity, ale začnite tráviť viac času s priateľmi, kolegami, alebo so susedmi.
Autor: Spracovala: nov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.