Bohužiaľ, jesenné a zimné mesiace nežičia veľmi našej kráse a tip-top upravenému zovňajšku. A nejde len o to, že mráz nám vyštípe líca a nos do červena. Veľmi trpia aj naše vlasy. Lebo mať dobrý účes aj pod čiapkou a hlavne po jej zložení, je zvyčajne mission imposible, teda misia nesplniteľná.
Nosiť v chladnom počasí čiapku je veľmi rozumné, pretože práve cez hlavu nám z tela uniká najviac tepla. Preto by ste na čiapky a klobúky nemali zanevrieť, ale urobiť z nich štýlový doplnok, ktorý vás urobí zaujímavejšou.
Katastrofa, samozrejme, nastáva vtedy, keď pokrývku hlavy zložíme. Vlasy bývajú spľasnuté, rozcuchané, elektrizujú, poletujú okolo hlavy... no skrátka na infarkt. Kaderníci však tvrdia, že sa tomu dá predísť, ak sa o vlasy budete systematicky a zodpovedne starať.
Sucho im škodí
Kvôli čiapkam a vykúreným miestnostiam sú vlasy suché, navyše aj veľmi drsné a krehké. Preto v zime potrebujú viac hydratácie, ako kedykoľvek inokedy.
Jednou z možností je používať po každom umývaní šampónom aj takzvanú „oplachovaciu starostlivosť" - teda ochranné prípravky, ktoré vlasy ako keby obalia ochranným filmom a každý týždeň treba vlasom dopriať masku. Vďaka tomu budú hladké a bez poréznej štruktúry.
Ak si vlasy zvyknete fénovať, v zime nepoužívajte najvyššiu teplotu, musí vám stačiť stredná. V zime sú totiž vlasy horúcemu vzduchu vystavované často aj bez fénovania.
Dbajte na to, aby ste večer pred spaním odstránili všetky stylingové prípravky, nech sa vlasy môžu cez noc dostatočne zregenerovať.
Pred prílišným vysušovaním vlasy ochránite aj tak, že do končekov votriete malé množstvo špeciálneho vlasového tonika. Ak máte suchú aj pokožku hlavy, používajte lotion alebo vlasové tonikum na pokožku.
Skôr než si nasadíte čapicu...
Aby ste nemali spľasnutú hrivu po zložení pokrývky z hlavy, mali by ste si vlasy ešte pred fénovaním prestrieknuť lakom a to tak, že urobíte hlboký predklon a zalakujete si korienky vlasov. To im dodá viac objemu a uchráni ich to pred „zacuchaním" pod čiapkou.
Vyvarujte sa tupírovaniu, pretože natupírovaný účes vyzerá po zložení čiapky väčšinou veľmi nevzhľadne. Viac objemu ako tupírovanie vám dodajú stylingové púdre, ktoré sa aplikujú ku korienkom vlasov.
Po zložení pokrývky...
Najskôr si vlasy načuchrajte prstami pri pokožke hlavy. Ak máte na to príležitosť, vlasy si prečešte v hlbokom predklone a potom im dodajte požadovaný tvar pomocou vlasového vosku alebo laku na vlasy. V zime by ste mali mať vždy poruke vždy trochu stylingového krému - ľahko sa nanáša a vlasy nezaťažuje.
Ak vám vlasy po zložení čiapky zvyčajne poletujú okolo hlavy a elektrizujú, nemali by ste používať plastové či kovové kefy a hrebene. Vzniku elektrostatického náboja môžete zabrániť hrebeňmi z prírodného dreva alebo rohoviny.
Jednotlivé pramienky môžete dať na miesto aj pomocou veľmi malého množstva stylingového krému. Len si ho jednoducho rozotrite do dlaní a potom nimi vlasy ľahko uhlaďte. Poletovaniu vlasov urobíte koniec aj špeciálnym lakom na vlasy, prípadne môžete použiť sérum proti kučeraveniu.
Účes pod čiapkou nie je vôbec veda
Mnoho žien je presvedčených, že im čiapky vôbec nepristanú. V obave, aby nevyzerali hlúpo, radšej mrznú a nechajú si z tela unikať vzácne teplo. Lenže čiapky, baretky, šiltovky, brigadírky či ušianky sú dnes veľkým hitom.
Ak chcete kráčať s módou, nezostáva vám nič iné, len vziať do ruky hrebeň, čiapku a skúšať, aký účes sa vám bude najviac hodiť.
Skúste si vlasy sčesať za uši a potom si nasadiť čiapku tak, aby vám zakryla aj uši. Pri tomto účese zvyčajne nezáleží na tom, či sú vaše vlasy dlhé, rovné, vlnité alebo máte priam afro kučierky.
Majiteľky kratších vlasov budú rozkošne vyzerať, ak spod čiapky nechajú vytŕčať niekoľko pramienkov.
Čo s ofinou? Nuž, záleží len na vás, ako s ňou naložíte, či ju necháte vykúkať spod čiapky, alebo ju celú schováte. Ak ofinu vôbec nemáte, nasaďte si čiapku tak, aby aspoň pruh vlasov hrubý ako palec bol nad čelom viditeľný.
Zaujímavosti
Vlasy môžu v zime vysúšať aj veci, o ktorých by ste to na prvý pohľad nepovedali.
- Melírovanie vlasy poškodzuje a vysúša. V zimných mesiacoch viac ako zvyčajne. Skôr, než sa rozhodnete nechať si premelírovať vlasy, poraďte sa so skúseným odborníkom.
- Ak ste si v chladných mesiacoch navliekli svoj vankúš do teplej flanelovej obliečky, buďte pripravení na to, že vaše vlasy a pravdepodobne aj pleť budú suchšie ako zvyčajne. Buď sa vzdáte teplého flanelu, alebo budete venovať starostlivosti o vlasy väčšiu pozornosť.
- Suché vlasy môžu súvisieť aj so stravou. Ak chcete vlasy posilniť, mali by ste si dopriať veľa vitamínov, hlavne citrusy a strukoviny ako šošovica a fazuľa.
Autor: Spracovala: nov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.