Zima dokáže byť mimoriadne krásna, ale sú dni, keď by ste ani psa najradšej nevystrčili z domu. Ako si zachovať dobrú náladu aj v temnejších mesiacoch?
„Preukázalo sa, že sa nálada ľudí trpiacich depresiou podstatne zlepší, ak budú dodržiavať spánkový režim, pravidelne a zdravo sa stravovať a mať dostatočnú pohybovú aktivitu, najlepšie na miestach s dostatočným slnečným svitom," vymenoval profesor Jiří Raboch, prednosta Psychiatrickej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.
Podstatné sú tiež dobré rodinné zázemie, priatelia i koníčky.
1. Chce to veľa svetla a oranžový sveter
Na našej nálade sa výrazne odráža skutočnosť, že je už skoro popoludní tma. Zo školy a práce chodievame bez svetla, ktoré by nás povzbudilo.
„Existujú dokonca ľudia, ktorí sú na nedostatok slnečného žiarenia zvlášť citliví a u ktorých sa môže rozvinúť duševná choroba, ktorá sa nazýva sezónna afektívna porucha, takzvaná zimná depresia," pripomína psychiater.
Psychickú poruchu je samozrejme potrebné liečiť antidepresívami a psychoterapiou, pomáha však aj metóda zvaná fototerapia. Je to aplikácia intenzívneho svetla s hodnotou 10-tisíc luxov ráno na 30 až 60 minút.
Pacientom ju ponúkajú špeciálne chronobiologické laboratóriá a poradne.
Ak si váš stav nevyžaduje lekára, pomôže vám napríklad aj fotolampa, ktorú si doma rozsvietite. S odborníkom sa však musíte poradiť o správnej voľbe prístroja a režime jeho používania.
Veľmi účinné je však napríklad obklopiť sa žltými a červenými svetrami, oranžovými šálmi, citrónovožltými závesmi, či ručníkmi. Žiarivé odtiene vo farbe slnka vraj dokážu zázraky.
2. Dostaňte do tela endorfíny
Endorfín môžete do tela dostať pri športe či inej pohybovej aktivite. Chodiť na jogu či plávať, dopriať si masáže alebo si zahrať stolný tenis sa dá bez problémov i v zimnom období.
Vzpruhu organizmu a unavenej duši dodá i pravidelná sauna, ak teda netrpíte problémami so srdcom či pľúcami. Ak hľadáte finančne najúspornejší variant vyplavenia endorfínov, potom je to dlhá prechádzka.
3. Na noc zatiahnite závesy
Nič tak neoblaží dušu ako kvalitný spánok. Keď sa vrátite z prechádzky, napijete sa medovkového čaju, odpustíte si večernú cigaretu i krvák v televízii, budete spať ako medveď.
Najmä ak dôkladne zatemníte spálňu, aby sa do tela ľahšie uvoľnil melatonín - teda hormón tmy, spánku a sviežosti.
4. Doprajte si med, orechy a špenát
Veľmi jednoduchá metóda na povzbudenie duše je úprava jedálnička.
Ak chcete povzbudiť tvorbu serotonínu, doprajte si špenát, avokádo, banány, vlašské orechy, tvaroh a horkú čokoládu s vysokým percentom obsahu kakaa. Výborný je i med.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.