Korzár logo Korzár
Utorok, 29. november, 2022 | Meniny má Vratko

Voľby na východe: Raši oznámil víťazstvo, Paška končí v Národnej rade

V Prešove sa zrodilo prekvapenie, Košice stratili punc pravicovej bašty.

(Zdroj: TASR/František Iván)
ysledky-120x90.jpg
Chcete vedieť, kto sa stal vo vašej obci alebo meste starostom či primátorom?

Minútu po minútu sme ukončili.

5:06 V Giraltovciach vyhral Ján Rubis (Smer). Volebná účasť bola 54,42 percenta.

4:33 V Sečovciach primátorskú stoličku obsadí Jozef Gamrát (nezávislý). Vystrieda Jozefa Staška zo Smeru. Volebná účasť - 50,92 percenta.

4:27 V Kráľovskom Chlmci vyhral Karol Pataky (Most, Smer, KDH, SDKÚ, Sieť), vymení nezávislého Jozefa Baloga. Volilo 47,14 voličov.

4:24 V Krompachoch obhájila primátorský post Iveta Rušinová (nezávislá). Volebná účasť - 42,66 percenta.

4:19 Vo Vranove nad Topľou obhájil primátorský post Ján Ragan (nezávislý). Volebná účasť bola 38,96 percenta voličov.

4:17 Vo Svite vyhral voľby Miroslav Škvarek (KDH, SDKÚ, NOVA, SNS), v kresle primátora nahradí Rudolfa Abraháma (nezávislý). Volilo 48,24percenta voličov.

Biganič a Vilkovský skončili, Volný ostáva

4:15 V Starej Ľubovni nezávislý Ľuboš Tomko vystrieda na poste primátora tiež nezávislého Michala Biganiča. Volebná účasť dosiahla 47,27 percenta.

4:13 V Spišských Vlachoch obhájil post primátora Ľubomír Fifik (nezávislý). Odvolilo 53,76 percenta oprávnených voličov.

4:11 Primátorom Spišského Podhradia bude Michal Kapusta (KDH, KDS, SDKÚ, SDS, SNS). Vystrieda Jozefa Baču z KDH. Volilo 55,65 percenta voličov.

4:09 V Spišskej Novej Vsi obhájil svoj post Ján Volný (Smer). Volebná účasť dosiahla 38,32 percenta.

4:07 V Sobranciach vyhral Pavol Džurina (nezávislý). Strieda Štefana Staška zo Smeru. Volilo 66,0 percenta voličov.

4:04 V Rožňave ostáva primátor Pavol Burdiga (Most). Volebná účasť dosiahla 30,60 percenta.

4:03 Doterajšiu primátorku Podolínca Ivetu Bachledovú vystrieda Daniel Marhefka (nezávislý). Volilo 61,66 percenta voličov.

3:59 V Moldave nad Bodvou Slavomír Borovský (nezávislý) vystrieda na poste primátora Istvána Zachariása. Volebná účasť dosiahla 50,34 percenta.

3:58 V Michalovciach ostáva primátorom Viliam Zahorčák (Smer, KDH). Volilo 38,32 oprávnených voličov.

3:54 Post primátorky Medzeva obhájila Valéria Flachbartová (nezávislá) pri volebnej účasti 46,27 percenta.

3:53 Primátorom Levoče sa stane Milan Majerský (KDH, SDKÚ,, OKS, Sieť, NOVA, Mostd, KDS), ktorý na tomto poste vystrieda Miroslava Vilkovského (Smer). Volilo 42,63 percenta voličov.

3:52 Primátorom Hanušoviec nad Topľou bude naďalej Štefan Straka (Smer), volilo 53,94 voličov.

3:49 V Gelnici zvíťazil Dušan Tomaško (nezávislý) pri volebnej účasti 52,55 percenta. Vystrieda Annu Nemčíkovú.

3:47 Primátorom Dobšinej bude Ján Slovák (nezávislý). Volebná účasť dosiahla 49,94 percenta. Nastúpi na post po Karolovi Horníkovi.

3:45 V Čiernej nad Tisou vyhrala Marta Vozáriková (Smer, Most). Volebná účasť bola 35,96 percenta. Svoj post obhájila.

3:25 V 20 spočítaných košických mestských častiach až 14 kresiel starostov obsadia nezávislí kandidáti.

2:26 Svojho starostu v Košiciach spoznalo už osem mestských častí. Sedem z nich povedú nezávislí kandidáti, jeden zastupuje Smer. Svojich starostov už majú časti Dargovských hrdinov, Džungľa, Juh, Lorinčík, Myslava, Sídlisko KVP, Sídlisko Ťahanovce a Šebastovce.

2:16 Starosta Štrby Michal Sýkora (nez.) po volebnom úspechu povedal: "Pôvodne som ani nechcel kandidovať, rozhodol som sa opäť vstúpiť do komunálnych volieb kvôli univerziáde, ktorá sa má na budúci rok konať aj vo Vysokých Tatrách." Teší sa na nasledujúce štyri roky a verí, že bude mať dostatok síl, aby obnovil celý športový areál na Štrbskom Plese. Čítajte viac.

2:12 Budúci primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš (nez.) len tesne, o viac ako 100 hlasov, porazil nezávislého Alexandra Gálfyho. "Je to veľký záväzok voči občanom, ktorí mi dali dôveru, aby sme pokračovali v rozpracovaných projektoch a rozvoji mesta. Teším sa na ďalšiu spoluprácu," uviedol Mokoš.

2:09 V meste Medzilaborce si zvolili zmenu. Na poste primátora vymení Ivana Soleja Vladislav Višňovský (Smer). K urnám prišlo 51,65 percenta Medzilaborčanov.

Danko v Poprade prehral, strieda ho Švagerko

2:04 Novým primátorom Lipian v okrese Sabinov bude podľa neoficiálnych informácií Vladimír Jánošík (Smer, SNS). Na poste vystrieda Eduarda Vokála (SDKÚ), ktorý skončil vo voľbách na druhom mieste.

2:02 V meste Snina dosiahla volebná účasť 42,88 percenta.

2:00 V obvode Humenné najviac voličov, až 90,56 percenta, prišlo voliť v obci Gruzovce (okres Humenné), najmenej v obci Parihuzovce v okrese Snina len 26,92 percent.

1:59 Novým mužom, ktorý vystrieda Igora Šajtlavu na primátorskom kresle v Kežmarku je podľa informácii Štatistického úradu Ján Ferenčák (Smer, KDH, SNS). Volebná účasť 44,43%.

1:56 Primátor Popradu Anton Danko (nez.) po troch volebných obdobiach v meste končí. V súboji o primátorské kreslo ho porazil Jozef Švagerko (KDH, OĽaNO, SDKÚ, SaS, SNS). Volebná účasť v meste pritom bola iba 35,55.

Paška končí v Národnej rade

1:43 Na poste šéfa parlamentu Pašku nahradí niektorý z ministrov z najužšej špičky Smeru, povedal nám zdroj z vedenia strany.

1:42 Po tom, čo oznámil svoje rozhodnutie, chytil Paška svoju manželku za ruku a povedal, že ona si niečo také nezaslúži.

1:38 Svojím rozhodnutím Paška šokoval aj poslancov Smeru. "O ničom sme nevedeli," povedal Otto Brixi.

1:29 Pavol Paška (Smer) krátko po tom, ako Raši oznámil svoje volebné víťazstvo, prišiel s nečakanou správou. Oznámil, že odstúpi z funkcie predsedu Národnej rady na budúci týždeň a zároveň sa aj vzdá mandátu poslanca. Nechce, aby bola jeho rodina atakovaná. Za posledných 15 rokov v politike vraj nezažil také svinstvá, ako za posledné dva týždne. Čítajte viac.

1:28 Raši oznámil volebné víťazstvo. Čítajte viac.

((d))

1:27 Podľa neoficiálnych výsledkov mesto Snina povedie staronový nezávislý Štefan Milovčík. Je to už jeho šieste volebné obdobie.

1:25 Primátorom Veľkého Šariša v okrese Prešov sa stal nezávislý kandidát František Bartko. Volebná účasť v meste dosiahla 56,73 percenta.

1:19 Vo Vysokých Tatrách sa podľa údajov Štatistického úradu primátorom opäť stal Ján Mokoš (nez.) Volebná účasť 55,52%.

1:17 Volebná účasť v Prešove bola 36,98 percenta.

1:06 V Humennom obhájila primátorský post Jana Vaľová (Smer, Strana zelených, SNS, Náš kraj, SMS, Robíme to pre deti SF, HZD, KSS, Strana demokratického Slovenska). Volebná účasť dosiahla 42,34 percenta.

1:02 V Spišskej Belej svoju pozíciu obhájil Štefan Bieľak (nez.). Volebná účasť v meste bola 47,73 %.

Bauer priznal porážku

0:47 Podľa Bauera sa pod volebný neúspech podpísala aj masívna volebná kampaň protikandidátov Rašiho a Bašistovej.

0:44 Bauer hovorí, že kandidoval aj na základe výsledkov župných volieb so Zdenkom Trebuľom (Smer). Tento súboj tesne prehral. Raši je však iný kandidát, ako bol Trebuľa, pripustil Bauer. To, že nekandiduje za starostu Terasy, neľutuje. Podľa neho sídlisko Terasa je na rozdiel od mesta nastavené dobre.

0:38 Primátorom Veľkého Šariša v okrese Prešov sa stal nezávislý kandidát František Bartko. Volebná účasť v meste dosiahla 56,73 percenta.

0:29 Rudolf Bauer po polovici spočítaných hlasov priznal porážku. Povedal, že na 90 percent asi vyhrá Raši. Podľa neho jednou z príčin neúspechu môže byť, že Bašistová a Dečo sa vzdali neskoro. Predpokladal, že zaváži aj kauza piešťanského CT. Je pripravený Rašimu zagratulovať, ale zdôraznil, že ak Raši hovorí o práci pre Košičanov, mal by odstrániť stranícky klientelizmus. Podľa neho výsledky hovoria o tom, že Košice strácajú punc pravicovej bašty. Čítajte viac.

23:59 Svojho starostu v Košiciach pozná aj tretia mestská časť - Dargovských hrdinov. Voliči dali dôveru Jozefovi Andrejčákovi zo Smeru.

23:43 Doterajší primátor Sabinova Peter Molčan pokračuje vo funkcii. Kandidoval za koalíciu Smer, SNS, KDH. Volebná účasť v meste bola 37,99 percenta.

Foto: SITA/Ján Viazanička

23:41 Primátorom okresného mesta Stropkov sa stal nezávislý kandidát Ondrej Brendza. Volebná účasť v meste bola 48,67 percenta. Vystrieda Petra Obrimčáka zo Smeru.

23:36 Rašimu v jeho tíme chcú prví ľudia gratulovať. On to zatiaľ neprijíma, čaká na oficiálne výsledky. Ak vyhrá, pripije si vraj vodou z vodovodu.

23:31 V obci Červený Kláštor v okrese Kežmarok sa podľa údajov Štatistického úradu opäť stal starostom Štefan Džurný (Smer).

Sýkora obhájil pozíciu starostu v Štrbe

23:27 V obci Štrba si podľa priebežných výsledkov Štatistického úradu dôveru voličov opäť obhájil pôvodný starosta Michal Sýkora (nez.). Účasť voličov bola 38,66 %.

23:08 Primátorom Svidníka sa v sobotňajších komunálnych voľbách stal Ján Holodňák, ktorý kandidoval ako nezávislý. Na voľbách sa v Svidníku zúčastnilo 48,32 percenta voličov.

23:06 V Spišskej Starej Vsi bol za primátora zvolený opäť Jozef Harabin (nez.). Od svojich voličov dostal 599 platných hlasov. Volebná účasť bola 55,14. %

22:56 Svojho starostu v Košiciach pozná ďalšia mestská časť - Sídlisko Ťahanovce. Najbližšie štyri roky ju bude viesť Cyril Betuš (nezávislý). Účasť v tomto volebnom obvode dosiahla 27,49 percenta.

22:23 Podľa neoficiálnych výsledkov paralelného spočítavania hlasov podľa jednotlivých volebných okrskov má zatiaľ Raši výrazný náskok pred najväčším konkurentom Rudolfom Bauerom (KDH, SDKÚ, NOVA, SaS, SMK, KDS, OKS, DS, OĽaNO, Sieť a Most).

22:21 "Som naozaj prekvapená z výsledkov. Ďakujem Prešovčanom, že prišli a vybrali si hodnoty," reagovala budúca primátorka Prešova Andrea Turčanová.

22:19 Prvou zvolenou kandidátkou v Košiciach je Adriana Balogová (nezávislá). Najbližšie štyri roky povedie mestskú časť Džungľa. Účasť voličov v tomto volebnom obvode bola 41,26 %.

22:14 Vo volebnom okrsku číslo 27 v Poprade porazil súčasného primátora Antona Danka (nez.) Jozef Švagerko (KDH, OĽaNO, SDKÚ) tesne, len o tri hlasy. Anton Danko získal 182 hlasov, Jozef Švagerko 185.

Spočítavanie hlasov v Poprade. Foto: Jana Pisarčíková

22:09 V Košiciach je to podľa Bauerovho tímu zatiaľ vyrovnaný súboj. Na otázku, čo hovorí na Rašiho slová o tom, že bola voči nemu vedená špinavá kampaň, povedal, že on žiadnu takú kampaň neviedol.

22:00 Nálada sa zlepšuje v tíme Richarda Rašiho, pribúdajú im okrsky, v ktorých vyhral on. Zatiaľ z jeho štábu aj zo štábu Rudolfa Bauera prichádzajú podobné správy.

Hagyari priznal porážku

21:58 Doterajší primátor Prešova Pavel Hagyari prišiel do svojej volebnej centrály okolo trištvrte na desať a priznal porážku. Zagratuloval protikandidátke Turčanovej k výhre vo voľbách. Na štábe sa prelievajú slzy, aj keď ho jeho verní vítali potleskom. Čítajte viac.

21:47 Pravdepodobná budúca prešovská primátorka Andrea Turčanová na novinársku otázku, či už oslavuje, s úsmevom odpovedala: "Počkajme si na oficiálne výsledky." Jej náskok pred Pavlom Hagyarim je zrejme už nezvratný, na štábe pravice už oslavujú víťazstvo ako hotovú vec.

((c))

21:46 V ďalšom košickom okrsku na Bernolákovej vyhral pravicový kandidát Rudolf Bauer, rovnako tak v jednom okrsku na Severe a podľa neoficiálnych informácií pribúdajú ďalšie.

21:44 V tíme Richarda Rašiho (Smer) je viacero ministrov, aj predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa. Všetci tipujú víťazstvo Rašiho.

Turčanová má obrovský náskok, Raši dva okrsky

21:28 Vo volebnej centrále Andrey Turčanovej už začína prešovská pravicová koalícia oslavovať. Neoficiálne už majú informácie z približne polovice volebných okrskov a náskok pravicovej kandidátky pred súčasným primátorom Pavlom Hagyarim je obrovský.

21:30 V Košiciach prichádzajú prvé informácie o výsledkoch. V dvoch okrskoch na Kežmarskej a Bernolákovej vyhral Richard Raši (Smer).

21:27 Pravicový kandidát Rudolf Bauer na chvíľu opustil svoj volebný tím, išiel pozrieť štáb Aleny Bašistovej (Sieť), ktorá ho podporila vo voľbách.

21:25 V štábe kandidáta na košického primátora Richarda Rašiho (Smer) na Moldavskej ulici je asi sto ľudí. Vládne optimistická nálada. Pred chvíľou prišiel predseda Národnej rady Pavol Paška. Novinári majú vyhradenú osobitnú miestnosť.

V Prešove sa črtá veľké prekvapenie

21:18 V Prešove sa črtá v súboji o primátora veľké prekvapenie. Neoficiálne je zrátaných vyše 10 mestských okrskov, iba v jednom zatiaľ vyhral súčasný primátor Pavol Hagyari. Vo zvyšných ho suverénne porazila kandidátka pravice Andrea Turčanová.

21:08 Neoficiálne výsledky primátorských volieb v Prešove po zrátaní niekoľkých okrskov v meste zatiaľ ukazujú v prospech Andrey Turčanovej. Nálada na štábe úradujúceho primátora Pavla Haygariho v kaviarni na Hlavnej ulici je skleslá, primátor sa stále neukázal.

Takto volila Turčanová. Foto: Michal Frank

21:06 Podľa výsledkov volieb zverejnených na stránke Štatistického úradu v Maškovciach v okrese Humenné je starostom Emil Jasik (Smer), účasť dosiahla 59,18 percenta.

20:49 Štatistický úrad už zverejnil prvé výsledky. V Prešovskom kraji sa stal starostom Valentoviec Michal Firkaľ (Smer) a starostom Vápeníka Jaroslav Krajkovič (Smer). V Košickom kraji v obci Ardovo zvíťazil nezávislý kandidát Daniel Fábián.

20:45 Volebné miestnosti sa uzavreli aj v obci Svinia v okrese Prešov, kde počas soboty prerušili voľby pre podozrenie z kupovania hlasov. Hlasovalo sa až do 20.45 hodiny.

20:40 V štábe košického pravicového kandidáta Rudolfa Bauera vládne uvoľnená atmosféra, pozerá sa futbal, žiadne odhady zatiaľ nie sú k dispozícii.

Stúpa nálada v štábe Turčanovej, u Hagyariho vládne napätie

20:39 Na štábe úradujúceho prešovského primátora Pavla Hagyariho je napätá atmosféra. Obhajca postu zatiaľ neprišiel, jeho štáb s červenými šálmi na krkoch napäto čaká na výsledky, prvé odhady nie sú pre nich priaznivé. Hagyari kandidoval ako nezávislý, s podporou Smeru.

20:38 Nálada na štábe prešovskej primátorskej kandidátky Andrey Turčanovej (KDH + pravicová koalícia) stúpla po tom, ako zistili prvé výsledky z dvoch mestských okrskov. Podľa neoficiálnych informácií v nich Turčanová vedie nad úradujúcim primátorom Pavlom Hagyarim (nezávislý).

20:34 V Bauerovom štábe je viacero komunálnych politikov, prišiel aj bývalý reprezentant v behu Jozef Plachý. Bauer deň strávil s manželkou na Silickej planine. Pred štyrmi rokmi bola účasť 33 percent, teraz dúfa vo vyššiu, okolo 40 percent. Myslí si, že vyššia volebná účasť by mohla byť v jeho prospech.

20:29 Pravicový kandidát na košického primátora Rudolf Bauer prišiel na štáb na Moyzesovej ulici takmer presne s úderom ôsmej hodiny. Postupne začínajú prichádzať jeho podporovatelia.

Ilustračné: SITA/Ján Viazanička

20:18 Menšie problémy nastali v obci Malý Slivník v okrese Prešov, kde sa podvečer do volebnej miestnosti nahrnulo veľa ľudí naraz a komisia nevedela, či stihnú všetci odvoliť do 20.00 h. Miestnosť nakoniec uzavreli rovnako ako na iných miestach.

20:17 Na štábe pravicovej primátorskej kandidátky Andrey Turčanovej v Prešove je po uzavretí volebných miestností pokojná atmosféra. Čaká sa na výsledky z prvých okrskov, účasť v meste odhadujú okolo 30 percent.

20:14 Podozrenia z ovplyvňovania voličov vo Vranove sa potvrdili. Nešlo o údajné kupovanie hlasov, ale skôr verbálne nabádanie voličov, aby volili vybraného kandidáta. Čítajte viac.

Väčšina volebných miestností je už zavretá

20:00 Volebné miestnosti s výnimkou Lunika IX a Svinej uzavreli.

19:56 Hodinu pred zatvorením volebných miestností košická MVK riešila jeden podnet z volebného okrsku Na ZŠ Staničnej. „Išlo len o chybu v mene, ale nikomu nebolo upreté volebné právo ani nebol porušený zákon,“ povedal predseda košickej mestskej volebnej komisie Matúš Leme.

19:54 Členovia okrskových volebných komisií v Košiciach avizovali, že účasť na voľbách je vyššia ako pred štyrmi rokmi a podľa odhadov sa pohybuje okolo 30 až 40 percent.

19:48 V Prešove hodinu pred uzatvorením volebných miestností je odhadovaná účasť zhruba 25 percent. Podnety mestská volebná komisia nedostala. Mali však niekoľko upozornení, že v domovoch sociálnych služieb volí do prenosnej urny vysoké percento ľudí a asistuje im pri tom často tá istá osoba. Nešlo však o porušenie zákona.

19:08 Do renesančného kaštieľa v Humennom chodia voliť aj obyvatelia bez trvalej konkrétnej adresy či klienti útulku na Kukučínovej ulici. Do sedemnástej hodiny bol voliť iba jeden. Volebnú účasť v tom čase odhadli na 25 percent.

18:45 Okolo pol šiestej večer bola v okrsku číslo 10 v Humennom volebná účasť 35 percent. V najkrajšej volebnej miestnosti v meste, ktorá sa nachádza vo výstavnej sieni Vihorlatského osvetového strediska, kde aktuálne vystavuje mladý výtvarník Viliam Slaminka,zaznamenali najväčší nával voličov predpoludním.

Foto: TASR/Michal Svítok

V obci Svinia zavreli volebnú miestnosť

18:36 Informácia sa potvrdila. Vo Svinej zatvorili volebnú miestnosť, voliči mali lístky s číslami kandidátov, ktorých mali krúžkovať. Polícia prípad vyšetruje. Volebnú miestnosť zavrú o 20 minút neskôr. Voľby pred štyrmi rokmi sa tu museli opakovať. Čítajte viac.

18:27 Medzi volebnými miestnosťami v Prešove sú aj dve (aktuálne nefunkčné) pohostinské zariadenia, v Šalgovíku a na Šidlovci.

18:12 V obci Ondavka je víkend ako každý iný. Ľudia oddychujú, venujú sa domácim prácam. O post starostu ani o posty poslancov sa neuchádzal žiaden kandidát, preto sa tu voľby nekonajú.

18:10 Pokoj hlásia aj v okresoch Svidník a Bardejov. Jediným problémom bolo, že v jednej obci v okrese Svidník chcela celá rodina odvoliť do prenosnej volebnej urny, ktorá prišla za chorým rodinným príslušníkom. To im nebolo umožnené.

18:08 V okrese Stropkov vládne podľa vedúcej odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu v Stropkove Márie Kašickej celý deň pokoj. Neriešili žiaden podnet ani problém. Odôvodňuje to tým, že tu nevládne taká anonymita, ako vo väčších okresoch.

18:03 Korupcia na Luniku IX sa nepotvrdila. Moratórium sa skončí o 20.00 h.Výnimkou bude Lunik IX, kde bude volebná miestnosť otvorená o 38 minút dlhšie. Neskoršie zatvorenie volebnej miestnosti na Luniku IX nebude mať vplyv na sčítanie hlasov v iných volebných miestnostiach. Čítajte viac.

17:53 Podľa informácií Korzára v obci Svinia v okrese Prešov zavreli volebnú miestnosť, zrejme pre možné kupovanie hlasov. Zisťujeme viac.

Voľby v obci Svinia. Foto: Mária Pihuličová

17:51 Členovia obvodnej volebnej komisie preverovali jedno podozrenie na porušovanie volebného moratória v obci Chminianske Jakubovany v okrese Prešov. Posunuli ho na ďalšie riešenie okresnej prokuratúre.

V Kvakovciach sa zmobilizovali chatári

17:33 V obci Kvakovce neďaleko vodnej nádrže Domaša došlo k rapídnemu nárastu voličov. Postarala sa o to početná skupina majiteľov chát, ktorí si chaty na poslednú chvíľu zvolili za miesto svojho trvalého pobytu. Obvodná volebná komisia dnes situáciu preverila. Podľa nej je zapojenie novousadlíkov do volieb v súlade so zákonom. Čítajte viac.

17:21 V dvoch obciach Levočského okresu sú voľby starostu bez súboja. V Spišskom Hrhove aj v blízkych Nemešanoch sa o post starostu uchádza len jeden kandidát. Napriek tomu sa na slabú účasť sťažovať nemôžu. V Harakovciach nevolia vôbec. V obci so 65 obyvateľmi nechce nik starostovať ani poslancovať. Čítajte viac.

16:54 Odvolené už má aj nezávislý kandidát na primátora Prešova Rudolf Dupkala. Volieb sa zúčastnil na Sekčove.

16:49 V Košiciach okolo štvrtej popoludní vo volebnom okrsku v škole na Masarykovej ulici, kam spadá Mestský park, odvolil predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer) v sprievode manželky.

V Prešovskom kraji preveria dve trestné oznámenia

16:22 Polícia v Prešovskom kraji prijala v súvislosti s voľbami dve trestné oznámenia. Kandidát na starostu obce Torysa mal ponúkať voličom alkohol. Vranovčanka tvrdí, že ju ovplyvňovali. Čítajte viac.

16:15 O štvrtej popoludní odvolila v Prešove v okrsku na Sídlisku II kandidátka na post primátora Andrea Turčanová (KDH, SDKÚ, Most, OĽaNO, Nova, OKS, Sieť). Prišla v sprievode manžela. Verí, že volebná účasť presiahne 40 percent. Čítajte viac.

Foto: Michal Frank

16:01 V jednom z volebných okrskov na humenskom Sídlisku III dosiahla o 15:45 volebná účasť 27,5 percenta. Najväčší nával bol dopoludnia, kedy stáli v radoch. V jednom z okrskov dokonca pridali jednu zástenu, aby bolo hlasovanie plynulejšie.

15:58 Voliči v Snine záujem o komunálne voľby majú. Okolo jednej popoludní bola volebná účasť približne 20 percent, teraz sa už blíži k tridsiatim percentám.

15:55 V obci Dulová Ves v okrese Prešov mali o 14:00 takmer 27-percentnú účasť v komunálnych voľbách. V zozname voličov je zapísaných 643 ľudí, k urnám od rána prišlo 172 voličov. Volia starousadlíci aj prisťahovalci z Prešova. Čítajte viac.

15:36 Najväčším volebným obvodom v Prešove je Sídlisko III. Volí sa na ňom až 7 poslancov. „Volíme siedmich? Mysleli sme si, že štyroch,“ prekvapene reagoval starší manželský pár voličov z tohto prešovského sídliska.

15:15 Aj dôchodcovia zo Zariadenia pre seniorov na Komenského ulici v Poprade dnes volili. Zariadenie poskytuje služby 97 klientom, z nich 80 tam má trvalý pobyt. Všetci sa rozhodli využiť svoje právo voliť. Čítajte viac.

15:06 V Michalovciach vo viacerých okrskoch bola k 15.00 hod. volebná účasť okolo 22 percent. V okrskoch, kde je v zozname voličov zapísaných vyše 1 300 voličov, odvolilo okolo 300 ľudí.

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

V obci Svinia si voliči posúvali čísla kandidátov

14:49 V šarišských obciach Jarovnice a Svinia polícia musela riešiť viaceré podnety, objavili sa podozrenia z nekalých praktík. Voliči si medzi sebou podávali informácie a posúvali čísla odporúčaných kandidátov. Čítajte viac.

14:28 V trebišovskej rómskej osade je vo volebnej miestnosti nával. Museli poprosiť mestskú políciu, aby voličov púšťala do budovy postupne. Čítajte viac.

14:16 Aj šarišské obce ako Gregorovce či Ostrovany naplno žijú voľbami. Komisie hovoria o vysokom záujme voličov. Niektorí sa ešte na chodbe rozhodovali pri pohľade na zoznam kandidátov. Čítajte viac.

14:02 V jednom z okrskov v základnej škole na Kežmarskej ulici na košickom sídlisku Terasa presiahla volebná účasť o druhej popoludní 20 percent. Sľubuje to vysokú celkovú účasť Košičanov na voľbách.

13:49 Voľby vo Veľkom Šariši sú pokojné, záujem je vysoký, voliči žiadali aj o prenosnú urnu. Čítajte viac.

Pred volebnou miestnosťou v trebišovskej osade. Foto: TASR/Roman Hanc

V Košiciach riešili už viacero podnetov

13:43 Obvodná volebná komisia v Kežmarku zatiaľ nedostala žiadne podnety ani informácie o narušení priebehu volieb, všetky volebné miestnosti sa otvorili načas, priebeh volieb je pokojný. Podobne je to v Poprade, Levoči, Starej Ľubovni aj v Spišskej Novej vsi.

13:20 Mestská volebná komisia v Košiciach už riešila niekoľko podnetov - spájanie s referendom, volebné materiály, esemesky aj bilbord. Vydala aj jedno usmernenie. Čítajte viac.

12:46 Na košickom Luniku IX prerušili voľby. Volička za plentou opisovala z lístka, koho má voliť. Lístok jej vraj dal otec jedného z kandidátov na starostu. Po 38 minútach voľby pokračovali. O tento čas sa voľby na košickom Luniku IX predĺžia. Čítajte viac.

12:33 Volebný okrsok v Hotelovej akadémii na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi je špecifický tým, že sú tu zapísaní do zoznamu voličov aj ľudia bez domova. Ide o voličov, ktorí síce majú zapísaný pobyt v meste, ale bez udania ulice. Z nich dopoludnia neprišiel voliť nikto. Zvyknú vraj chodiť popoludní. Čítajte viac.

12:24 Všetky linky na Mestskom úrade v Prešove sú tak nastavené, že volajúcich prepoja na volebnú komisiu. „Zamestnanci mestského úradu i okrskových volebných komisií sú po celý deň k dispozícii. Ak niekto zavolá, automaticky bude prepojený na príslušný volebný okrsok,“ uviedla hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.

((b))

Rómovia chodia voliť vo veľkom

12:19 Vo Svinej je veľký záujem o voľby, v obci žije takmer polovica rómskych voličov. Pred štyrmi rokmi museli voľby pre nezákonnosť opakovať. Tentoraz majú zatiaľ hladký priebeh, žiadne podnety nezaznamenali. Čítajte viac.

12:03 Vo Veľkej Lomnici sa tvorili dlhé rady. Voliči sa museli obrniť dávkou trpezlivosti. Už od 9:30 sa tvoril pred miestnosťou dlhý rad. Voliť prišli hlavne osadníci, a to všetci naraz. Čítajte viac.

11:46 Krátko po deviatej ráno odvolil v mestskej časti Ferčekovce aj primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný (Smer). Prišiel s manželkou a dcérou. Voliči prichádzali postupne, miestami sa vytváral aj rad. "Uvidíme, ako to dopadne. Zajtra však oslavovať budeme určite. Máme hneď dva dôvody, manželkine meniny aj zajtrajšie narodeniny," povedal J. Volný.

11:40 Na Luniku IX pred volebnou miestnosťou sa tvoria už od rána zástupy čakajúcich voličov. Volia aj negramotní. Kupovanie hlasov nezaznamenali. Čítajte viac.

Voľby na Luniku IX. Foto: TASR/František Iván

Kiska odvolil v Poprade

11:05 Prezident Andrej Kiska odvolil v Poprade v spoločnosti manželky a syna. Volilo sa mu ľahko, keďže kandidátov pozná. Niektorých veľmi dobrých starostov a primátorov treba podľa prezidenta podporiť, aby ostali vo svojich funkciách, sú však mestá a dediny, ktoré potrebujú zmenu. Čítajte viac.

((a))

Na Pereši volebná komisia nepotvrdila porušenie moratória

10:54 Miestna volebná komisia v Prešove oznámila, že celkovo z registrovaných kandidátov vypadli traja. Strana Sieť odvolala z kandidatúry na primátora Martina Ďurišina. Politická strana Právo a spravodlivosť odvolala Beátu Lelkovú z kandidatúry na poslankyňu vo volebnom odvode č. 5. Kandidatúry na poslanca sa vo volebnom obvode č. 2 vzdala Jana Kopčíková.

10:28 Do zariadenia pre seniorov Subsidium v Rožňave prišli s volebnou urnou. Zo 168 klientov volilo len 56, zhruba 70 tam majú totiž len prechodný pobyt a zvyšní o voľby nemali záujem.

10:16 Kandidátka na starostku košickej mestskej časti Pereš má aj cez moratórium bilbord blízko volebnej miestnosti. Volebná komisia nepotvrdila porušenie moratória. Zákon totiž nerieši otázku, čo je bezprostredná blízkosť. Čítajte viac.

9:51 Pred desiatou v Prešove hodil svoj hlas do urny v okrsku na Kúpeľnej ulici v centre mesta úradujúci primátor Pavel Hagyari (nezávislý s podporou Smeru). Prišiel sám. "Všetko je v rukách Božích a v rukách voličov," povedal. Voliči prichádzali vo veľkom počte, Hagyari dúfa v 40-percentnú účasť. Čítajte viac.

Foto: Michal Frank

Odvolil Raši aj Bauer

9:25 O deviatej odvolil v Košiciach na ZŠ Kežmarská aj ďalší kandidát na primátora Rudolf Bauer (KDH, SDKÚ, NOVA, SaS, SMK, KDS, OKS, DS, OĽaNO, Sieť, Most) s manželkou Mariannou. V tomto okrsku bola v tom čase už 5,2-percentná účasť. Bauer aj Raši očakávajú, že volieb sa zúčastní vysoký počet voličov. Čítajte viac.

Foto: Judita Čermáková

9:09 V Košiciach v mestskej časti Barca ako prvý z kandidátov na primátora ráno o ôsmej odvolil Richard Raši (Smer). Do volebnej miestnosti prišiel s manželkou Máriou a dcérou Romankou. V tom čase v tomto okrsku odvolili už asi 4 percentá voličov. Čítajte viac.

Foto: TASR/František Iván

Aj tatranskí chatári sa chystali k urnám

8:40 Chatári z Vysokých Tatier sa v komunálnych voľbách voliť chystajú. Zhodli sa na tom, že počasie im praje. Presun do nižšie položených oblastí, kde majú mnohí trvalý pobyt, problémom nebude. O vyslanie členov volebných komisií s urnami na chaty nežiadali, bolo by to komplikované. Čítajte viac.

8:10 V Košiciach dostala volebná komisia dva podnety. Jeden upozornil na propagačné materiály na magistráte, ďalší na označenie za referendum. Mestská volebná komisia sa nimi bude dnes zaoberať. Čítajte viac.

7:58 Niektoré obce otvorili volebné miestnosti skôr. Od 5:00 hlasujú v Malej Lodine (okres Košice-okolie), od 6:00 v obciach Vyšná Šebastová (okr. Prešov) a Košická Polianka (okr. Košice-okolie).

7:00 Voľby sa začali, volebné miestnosti na východe Slovenska sú otvorené. V mnohých mestách a obciach sa črtá zaujímavý volebný súboj, vrátane dvoch najväčších, teda Košíc a Prešova.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 3. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
 4. Počúvaj hlas svojho srdca a študuj, čo ťa baví...
 5. Po štúdiu u nás si ťa skvelá práca nájde sama
 6. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 7. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 8. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 1. Zmeny v systéme revíznych postupov
 2. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 3. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 4. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 5. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 6. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
 7. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
 8. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 23 426
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 8 215
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 889
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 4 999
 5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 666
 6. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 047
 7. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 930
 8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 678

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Strážov
 2. Post Bellum SK: Na stromoch viseli tí, ktorí sa postavili Nemcom na odpor
 3. Eva Gallova: Vtipy o lekároch, ktorí vyjednávajú s politikmi a o politikoch, ktorí sa robia, že vyjednávajú s lekármi
 4. Marek Mačuha: Futbal - kto postúpi na svetovom pohári?
 5. Peter Maroncik: Keď takto vypadá oslava, ako by vypadala nasranosť?
 6. Tomáš Vodvářka: Podivuhodná noc - adventní povídka
 7. Jozef Sitko: Vydierač a rozvratník s podporou médií (2)
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vojna v bezpečnostných zložkách: Komu zovrelo v hrdle po domovke u pána X?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 91 677
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 670
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 124
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 356
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 004
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 770
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 607
 8. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 3 370
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Strážov
 2. Post Bellum SK: Na stromoch viseli tí, ktorí sa postavili Nemcom na odpor
 3. Eva Gallova: Vtipy o lekároch, ktorí vyjednávajú s politikmi a o politikoch, ktorí sa robia, že vyjednávajú s lekármi
 4. Marek Mačuha: Futbal - kto postúpi na svetovom pohári?
 5. Peter Maroncik: Keď takto vypadá oslava, ako by vypadala nasranosť?
 6. Tomáš Vodvářka: Podivuhodná noc - adventní povídka
 7. Jozef Sitko: Vydierač a rozvratník s podporou médií (2)
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vojna v bezpečnostných zložkách: Komu zovrelo v hrdle po domovke u pána X?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 91 677
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 670
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 124
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 356
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 004
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 770
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 607
 8. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 3 370
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu