Väčšina úradných priestorov je aj počas úradných hodín uzavretá.
Ľudská zvedavosť je nekonečná a tak bolo potrebné tento problém riešiť. Do módy sa dostali dni otvorených dverí. Najčastejšie raz v roku môže široká verejnosť pozrieť do zákulisia štátnych inštitúcií. Praktizujú to školy a banky.
Výnimkou nie je ani Česká národná banka, ktorá v roku 2013 usporiadala podobnú akciu. Na deň otvorených dverí prišlo mnoho záujemcov. Mohli si zakúpiť suveníry, ktoré boli k dispozícii pre širokú verejnosť. Niektoré z nich sú zaujímavé najmä pre zberateľov z polygrafického, ale aj z historického hľadiska.
S pamätnými listami sa najbežnejšie stretávame u filatelistov. Zaujímavejšie sú tie, ktoré dokážu zaujať zberateľov papierových platidiel. K takýmto kuriozitám patrí pamätný list z roku 2013. Česká národná banka využila na ich výrobu originálne negatívy zo svojho archívu.
Horčíkové tlačové formy 20-koruny z roku 1926 vyrobila z pôvodných negatívov. Na pamätných listoch je vytlačená bankovka spolu so sprievodným textom. V budúcnosti sa určite stretneme aj s ďalšími príležitostnými vydaniami s motívmi československých bankoviek.
Zo zberateľského hľadiska sú zaujímavé najmä preto, že vychádzajú v malých nákladoch. Majú regionálny, prípadne miestny charakter. Znamená to, že sú prístupné iba v obmedzenom čase a na vyhradenom mieste. Zberatelia sa sami rozhodujú, čo umiestnia do zbierky.
Dve rovnaké kolekcie mincí a bankoviek nenájdeme. Na burzách je ponuka pestrá, každý ponúka niečo iné.
Podobné drobné suveníry sú korením pre zberateľov...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.