Iba niekoľko týždňov nemal nový vlakový prepravca RegioJet kde predávať cestovné lístky na košickej stanici. Odvčera je problém vyriešený.
Bola že to sláva, keď súkromný prepravca odštartoval v Košiciach svoje vlakové spojenie do Prahy. Najprv si pohodlie sedadiel nových vozňov vyskúšali novinári, po nich aj prví cestujúci. Do hlavného mesta Českej republiky sa prepravili za 9 eur.
Slávnostné spustenie novej linky však malo jedno veľké ALE. Cestujúci, ktorí nemajú internet, si lístok nemali kde kúpiť. Železnice Slovenskej republiky totiž neboli ochotné uvoľniť konkurentovi v budove stanice ani jeden meter štvorcový. Tvrdili, že všetky svoje priestory bezpodmienečne potrebujú.
Pre RegioJet bolo chvíľu toto handrkovanie celkom dobrou reklamou. Veď o spore s ŽSR informovali všetky médiá a pritom nezabudli dodať, že súkromný prepravca spojí Košice s Prahou iba za 9 eur. Správy boli navyše štylizované tak, že RegioJet je ten dobrý a ŽSR zlé.
Po dvoch týždňoch však vedeniu súkromného prepravcu došlo, že čakanie na ústretovosť štátneho konkurenta môže trvať aj roky a začalo samo konať. Obrátilo sa na Ústavný súd SR so žiadosťou o vydanie predbežného opatrenia. Jeho obsahom malo byť povolenie predaja aspoň dovtedy, kým si vyjednávači oboch táborov nájdu k sebe cestu a dopracujú sa k obojstranne prospešnému riešeniu.
Ústavní sudcovia tentoraz zareagovali rýchlo. Kým niekedy im len prijatie akéhokoľvek podnetu trvá aj pol roka, tentoraz s rozhodnutím neotáľali. Údajne preto, lebo väčšina z nich sa s internetom nekamaráti a tiež si nemali ako kúpiť lístky, keď sa chceli odviezť do Prahy na vianočné nákupy.
„Ich verdikt nás mimoriadne potešil,“ povedal nám vedúci Oddelenia na vyjednávanie so ŽSR, Ivan Pražák.
„Sudcovia slovenským železniciam prikázali vyhradiť nám šesť metrov štvorcových plochy na zriadenie predajného miesta a okrem jednej elektrickej zástrčky aj pripojenie na internet. Na mieste postavenia stánku sme sa mali dohodnúť tak, aby bolo viditeľné po vstupe do haly.“
Samozrejme, aj po tomto verdikte nasledovali zo strany ŽSR rôzne obštrukcie. Keď sa ani po týždni nechystali s RegioJetom dohodnúť, ten vzal výber miesta do vlastných rúk. Keďže podmienkou zo strany ÚS SR bolo, že provizórny stánok nesmie byť pevne spojený s podlahou, použili model Javor 214/B, používaný na jarmokoch.
Použitým materiálom je drevo a látka.
„Postavili sme ho uprostred koridoru, ktorým cestujúci vchádzajú do haly a pokračujú k nástupištiam. Je to veľmi dobré miesto, aj naši zákazníci si ho pochvaľujú. Verím, že umiestnenie tohto stánku konečne nakopne vedenie ŽSR k serióznym rokovaniam,“ dodal Pražák.
Situáciu budeme ďalej sledovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.