Vymýšľajú, ako by našli náhrady, ktoré by boli cenovo prístupné pre každého.
Vzácne ročníky obehových mincí sú pre bežných zberateľov nedostupné. Päťhalierniky z roku 1924 z prvej ČSR sú nezohnateľné, zachovalo sa z nich iba niekoľko exemplárov. Ak sa s nimi náhodou na aukciách stretneme, tak sa predávajú za astronomické ceny. Situácia je podobná aj pri 5 Kč 1937 a 10 Kč 1933.
Existujú náhrady z legálnych aj nelegálnych zdrojov. Väčšina novorazieb má nejasný pôvod. Metrológia, zloženie, technológia výroby patria väčšinou k nerozlúšteným záhadám. Existujú aj výnimky, ale tie nič neriešia.
K takýmto kuriozitám patrí aj dobre známa 10 Kč 1933 z prvej československej republiky. Pravých mincí je málo a zberatelia ich môžu získať iba na aukciách za vysoké ceny. Existujú rôzne repliky, ktoré môžu slúžiť ako náhrady.
Tie lacnejšie sú vyrobené technológiou odlievania a sú veľmi nedokonalé. Kto chce investovať viac, tak si môže zakúpiť desaťkoruny razené do zlata. Vyrobila ich kremnická mincovňa, vyšli iba v obmedzenom náklade 100 kusov. Sú vyrobené v lesklom vyhotovení, vážia 17,5 gramu.
Vyzerajú veľmi lákavo, no väčšina zberateľov si takýto luxus nemôže dovoliť. Zlaté novorazby stoja vyše 1000 eur a sú pre zberateľov rovnako nedostupné ako originály.
Dostali sme sa späť na začiatok problému. Je to kolotoč rarít, ktorého výsledným efektom je prázdne miesto v kazetách u väčšiny zberateľov. Mohla by kremnická mincovňa vydať kolekciu replík najvzácnejších československých mincí.
Sady by mohli byť vyrobené v bežnom lacnom vyhotovení vo veľkom náklade s puncom a značkou „R“. Určite by sa rýchlo rozpredali, dlhoročný problém by sa vyriešil. Úradné repliky kuriozít by boli cenovo prístupné pre všetkých zberateľov...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.