Do prírody ale patria aj živočíchy. Ako sú užitočné pre rozšírenie nášho jedálnička, tak dokážu obohatiť aj kozmetiku. Dnes už bez problémov zoženiete napríklad mydlo z kozieho mlieka. Akej pleti spravia kozmetické produkty s obsahom živočíšnych produktov dobre a v akých rôznych formách ich vôbec môžete nájsť?
V regáloch potravín už dávno nenájdeme len výrobky z kravského mlieka. Úplne bežne môžeme siahnuť po kozom alebo ovčom mlieku, syroch či jogurtoch. Pre ľudí trpiacich intoleranciou laktózy bývajú tieto výrobky vykúpením pred hnačkami a kŕčmi v bruchu.
Rovnako sú prospešné pre ekzematikov, alergikov, ale aj pre ľudí trpiacich akné. Hodnotu a účinky kozieho mlieka k pokožke poznali už staré národy. Kleopatra sa rada kúpala v čerstvom kozom mlieku, aby si uchovala svoju mladosť a krásu.
Antickí Gréci a Rimania radi používali mliečne výrobky na liečenie kožných problémov. Taktiež veľký klasický lekár Hippokrates často využíval pri svojej liečbe práve kozie mlieko. Najvyšší čas vyskúšať zázraky aj na vlastnej pleti.
Kozie mlieko
Proteíny z kozieho mlieka dokážu spomaľovať starnutie pokožky a dokonca ju liečia. Kozie mlieko obsahuje veľké množstvo minerálov a stopových prvkov. Napríklad vápnik, horčík, draslík, sodík, mangán a ďalšie vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B. Navyše je bohaté na AHA kyseliny, ktoré sa starajú o hĺbkové čistenie pokožky a probiotiká.
Látky obsiahnuté v tomto mlieko sa podieľajú na obnove pleti, udržujú v nej vlhkosť vďaka čomu je pleť oveľa pružnejšia a drobné vrásky sú potlačené.
Má aj vynikajúce protizápalové účinky, čo ocenia ženy trpiace vyrážkami. Pitie kozieho mlieka zase pomôže imunitnému systému a črevá sa osídlia prospešnými baktériami, čo sa odzrkadlí aj na všeobecne lepšie vyzerajúcej pleti.
Koza v mydle
S kozím mliekom sa najčastejšie stretnete v mydle. Na začiatok je cenovo dostupné, navyše ho používate najčastejšie a tak pomerne skoro uvidíte, či vám vyhovuje alebo nie. Mydlá sa vyrábajú v rôznych tvaroch a gramážach a sú často obohatené o bylinky a esencie, aby príjemne voňali.
Pokiaľ nie je v mydielku výrazná vonná esencia, vďaka koziemu mlieku bude mať jemnučkú mliečnu arómu. Výraznú arómu, na akú ste zvyknuté z mlieka, pokojne zabudnite. To je ďalšia výborná správa, prečo stojí za to vyskúšať túto kozmetiku.
Hand made
Mydlo si viete vyrobiť dokonca v panelákovej kuchyni bez väčších starostí. Vďaka saponifikácii, teda zmydeľňovaniu zložiek sa o šesť týždňov od výroby môžete mydliť vlastným mydlom. Prečo taká dlhá doba? Vlastnoručne vyrobené mydlo vzniká miešaním rôznych olejov s lúhom.
V tekutom stave sa nalieva do foriem, kde musí zrieť. Počas zrenia prebiehajú chemické procesy, ktoré sú ukončené, a teda mydlo je bezpečné po štyroch až šiestich týždňoch.
Zvonku aj zvnútra
Okrem mydla s kozím mliekom, pri poriadnom pátraní prevažne v lekárňach, nájdete celú škálu takto obohatených výrobkov. Niektoré firmy sa dokonca špecializujú len na takúto kozmetiku, ľahko tak nájdete výrobok, ktorý vyhovuje práve vám alebo vyskúšajte pokojne aj všetky. Od podkladového krému pod mejkap až po sprchový gél. Obavy z vône skutočne mať nemusíte.
Či už si ulejete z kozieho mlieka do domáceho mydla alebo siahnete po výrobkoch profesionálnych spoločností, „kozinu" z nich cítiť nikdy nebudete. Pre odvážnejšie žienky je tu ešte stále možnosť oplachovať si tvár čerstvým kozím alebo ovčím mliekom a jeho pitie. Takáto zdvojená starostlivosť vykazuje vynikajúce a pomerne rýchle výsledky.
Autor: Spracovala:mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.