Herečka Glenn Close (67) má skúsenosti s obrovskou dávkou neslobody. Zavinila ju skutočnosť, že žila celých pätnásť rokov pod vplyvom konzervatívneho náboženského kultu. Podarilo sa jej z neho vymaniť, no dodnes nezabudla na prežité chvíle.
Išlo o kult morálneho znovuvyzbrojenia. "Celé roky som nemohla veriť vlastným inštinktom, pretože mi všetku vieru diktovali," priznala pre časopis Hollywood Reporter.
Všetko sa to odohralo ešte počas jej dospievania v Švajčiarsku, v komunite konzervatívnych, no tiež veľmi prísnych kresťanov. Žila pri Ženevskom jazere v malej obci Caux s otcom Williamem Taliaferrom Closeom a ďalšími stúpencami kultu. Založil ho začiatkom druhej svetovej vojny americký evanjelický kňaz Franklin Buchman.
Diktovali jej, čo má cítiť a hovoriť
V období vojny pomáhal ľuďom nachádzať útechu, no hnutie fungovalo i ďalej počas studenej vojny.
"Nesmeli sme robiť doslova nič, lebo nás nútili cítiť sa previnilo kvôli akejkoľvek neprirodzenej túžbe. Od základu nám diktovali, ako sa očakáva, že budeme žiť, čo budeme hovoriť, čo budeme cítiť. V mojom prípade od 7 rokov do 22. Malo to na mňa hlboký dopad," priznáva hollywoodska hviezda, ktorá má na konte šesť nominácií na Oscara.
Jej najťažším a najväčším rozhodnutím bol preto práve odchod z hnutia. "Odísť ma donútilo mnoho vecí... Nechcem však spomínať detaily."
Otcovi už odpustila
Glenn Close tiež priznáva, že potom trpela nočnými morami, že bude zatratená. Napriek všetkému však už svojmu otcovi odpustila. "Vždy som zastávala názor, že je ťažoba odpúšťania na dieťati."
Jej otec bol pritom veľmi vzdelaný človek. Bol to významný lekár, ktorý v 60. rokoch pomohol zamedziť šíreniu prvej epidémie eboly. V Zaire pôsobil tiež ako osobný lekár prezidenta Mobutua.
Autor: Spracovala: Nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.