Bob Marley raz povedal, že na hudbe je dobrá najmä jedna vec: „Ak ťa hudba zasiahne, necítiš žiadnu bolesť." Vedci upozorňujú, že hudba nás nielen zbavuje bolesti alebo ju zmierňuje, dokážeme z nej vyťažiť benefity v rámci liečby psychického a fyzického zdravia.
POMÁHA TELU
Zmierňuje bolesť
Vedecké štúdie hovoria o vlastnosti hudby, vďaka ktorej sa intenzita pociťovanej bolesti môže zmierňovať. Ide najmä o ľudí, ktorí sa každodenne s bolesťou stretávajú ako napríklad geriatrickí pacienti alebo pacienti intenzívnej starostlivosti, ľudia pred operáciou či osoby trpiace bolesťami.
Motivuje k lepším výkonom
Ak chodievate do fitnescentra, behať alebo sa akýmkoľvek spôsobom hýbete, určite ste si všimli, že pri hudbe vám to ide lepšie. Vedci si tento efekt vyskúšali na dvanástich študentoch a posadili ich na stacionárne bicykle. Zistili, že vykazujú oveľa lepší výkon, hýbu sa s väčšou radosťou a zároveň si lepšie užívajú hudbu. Každému vyhovuje iný žáner, rôzne žánre majú rôzny vplyv na to, ako sa cítite. K športu sú ideálne dynamické rýchle tóny, ktoré vás nabudia k lepším výsledkom.
Zlepšuje kvalitu spánku
Ak bojujete s problémom so zaspávaním a únavou, možno vám pomôže klasická hudba. Na základe pokusov u študentov sa zistilo, že klasická hudba výrazne zlepšuje kvalitu spánku a je jednoduchým, lacným a bezpečným riešením nespavosti.
Skonzumujete menej
Aj keď možno naoko hudba nemá nič spoločné s jedením, môže výrazne ovplyvniť váš apetít. Vedci s Cornel University pripravili pre návštevníkov jednej z okolitých reštaurácií podávajúcej fast food pokus. Časť reštaurácie vybavili tlmeným svetlom a pokojnou jazzovou hudbou, druhá časť ostala pôvodná a rušná. Výsledky boli prekvapivé. Návštevníci v „jazzovej" časti jedli dlhšie, tak ako to vedci očakávali. No zaujímavé je, že zjedli menej a nemali tendenciu objednávať si ďalšie extra porcie ako osoby vo vedľajšej časti. Vytvorením príjemnej atmosféry sa jedenie spomaľuje a viac si uvedomujete, kedy už je žalúdok plný.
Znižuje krvný tlak
Stačí počúvať hudbu 30 minút denne ráno a večer a dochádza k znižovaniu krvného tlaku. Podľa vedeckých štúdií je najideálnejšia klasická, keltská či dokonca reggae hudba. Emócie, ktoré ľudia počas hudby prežívajú majú pozitívny vplyv na psychiku a aj na krvný obeh.
POMÁHA DUŠI
Redukuje stres
Ak pociťujete duševné napätie, úzkosť, stres či nervozitu, pustite si svoju obľúbenú pieseň. Je vedecky podložené, že hudba stres zmierňuje a zlepšuje náladu a odpútava myseľ od myšlienok na nepríjemné veci. Aj preto hudbu často počuť v nemocničných zariadeniach a po či pred operačnými zákrokmi.
Muzikoterapia
Tento druh terapie je silným pomocníkom u ľudí, ktorí sa stretávajú s nepríjemnými životnými skúsenosťami. Príkladom sú pacienti trpiaci rakovinou. Terapia im pomáha zbavovať sa depresií a ľahšie bojovať s ochorením.
Pomáha lepšie zvládať úlohy
Ak ste postavení pred výzvu či úlohu alebo skúšku, je pravdepodobné, že ju zvládnete lepšie s hudbou v pozadí. Vedci to vyskúšali na študentoch, ktorým zadali testové otázky. Jednej skupine pustili tichú hudbu, druhá mala v miestnosti ticho. Skupina počúvajúca hudbu bola schopná vyplniť test rýchlejšie a lepšie ako skupina, ktorú „trápilo" kŕčovité ticho. Ak sa učíte, upratujete, pripravujete do práce alebo už v práci ste, hudba vám každú činnosť zjednoduší a spríjemní.
Zabraňuje hnevu počas šoférovania
Každý, kto si už niekedy sadol za volant alebo sa v aute vozí pravidelne, si z času na čas zanadáva. Počúvanie hudby v aute, ktoré opäť súvisí so zmierňovaním stresu vo všeobecnosti pomáha vidieť cestu do práce v krajšom svetle. A ďalšou výhodou je, že v aute si môžete nahlas zaspievať.
Autor: Pripravila: mš, www.sme.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.