Ak ju chcete poraziť, prečítajte si Shakespearovho Othella. Praktickejší návod však ponúka doktor Miroslav Plzák.
Aj keď je tento sexuológ pár rokov po smrti, väčšina jeho rád stále funguje. Najnovšie ich môžete nájsť v knihe Othelon alebo Manuál žiarlivosti.
Psychoterapeutické finty nefungujú
Akonáhle žiarlime tak, že nám to ničí pokoj a duševnú rovnováhu, myšlienky na partnerovu otáznu vernosť nás vyrušujú v práci a nútia nás k tomu, aby sme ho slovne či fyzicky napádali, začíname chradnúť a pripúšťať si možnosť, že by sme mohli svoju polovičku zo žiarlivosti hoci aj zabiť, je to chorobné a deštruktívne.
Je namieste začať s tým niečo robiť presne tak, ako so sebou musí človek robiť niečo v prípade, že má kvôli pitiu alkoholických nápojov absenciu v práci.
Musíme trénovať
Analyzovať žiarlivosť je podľa M. Plzáka iste zaujímavé a cenné, no výsledky tejto analýzy nie sú ani zďaleka jednoznačné a neposkytnú nám dosť sily na ceste k harmónii. Lepšie je preto zvoliť si postoj odtrénovania žiarlivosti metódou direktívnej syntetickej psychoterapie.
V pojme direktívny je zakuklený fakt, že na dotyčného pôsobíme priamo, bezprostredne a nezneužívame žiadne psychoterapeutické finty či úskoky.
Keď mnou pohŕdaš, milujem ťa
K tejto vlohe majú najbližšie naozaj krásne a príťažlivé ženy, ktoré sú hýčkané, kazené a skazené úspechmi.
Neznášajú submisívne postavenie, musia byť stredobodom pozornosti a je nutné vzdávať im hold a úctu.
Takéto ženy majú blízko k tomu, aby si skazili život žiarlivosťou, pokiaľ nebudú mať šťastnú ruku pri výbere partnera.
Hýčkaná kráska, po ktorej poškuľuje 99 percent hodnotných chlapíkov, siahne po tom, ktorý po nej nepoškuľuje vôbec. Zvyčajne to býva nejaký dobrodruh, malý či veľký podvodník, zhýralec či asociál. Presne takto si skazí život nejedna slávna hviezda, modelka či spisovateľka, ale tiež úspešná podnikateľka.
Dobre situované a atraktívne ženy často nevedia využiť svoje bohatstvo ani krásu. Nezriedka ich to priťahuje k ešte väčšiemu bohatstvu a kráse a dostanú sa do podriadenej roly. Už naše babičky hovorievali, že namyslenosť a pýcha vedú dievčatá k tomu, že vyberajú tak dlho, až preberú.
Často sa stáva, že si zhýčkaná kráska vezme povaľača so vzhľadom Apollóna a veľmi skoro zistí, že ju podvádza so ženou, ktorá jej nesiaha ani po členky. A následne sa logicky dostane do vôd celkom nedôstojného žiarlenia.
Prečo vlastne žiarlime?
„Žiarlivosť patrí k dedičstvu našej neslobody," hovorí nemecký psychológ a sexuológ Ulrich Clement.
Podľa neho si muži, hoci sami polygamní, chcú zaistiť pokračovanie svojich génov, čiže si chcú byť istí svojím otcovstvom, preto žiarlia. Ženy zase nechcú, aby sa partner citovo zainteresoval inde a stratil záujem o živenie potomkov.
Môžeme zo žiarlivosti zabíjať?
Podľa policajnej psychologičky môže v podstate zabíjať každý z nás.
„Povedala by som, že ublížiť partnerovi je za určitých okolností schopný takmer ktokoľvek, nie je to len výsada narušenej osobnosti. Záleží na tom, čo sa v intímnom vzťahu dlhodobo deje, ako sa aktéri k sebe správajú. Existujú prípady, keď zisťujeme, že bola obeť dobrá a páchateľ jednoznačne zlý. Sú však aj tragicky končiace vzťahy, v ktorých budúca obeť dlho provokovala a ponižovala, až nakoniec povestná posledná kvapka spôsobí katastrofu."
Napriek tvrdeniu, že k agresivite inklinujú viac muži, zo žiarlivosti vraždia i ženy, dokonca rovnako často.
Odborníci varujú, že sa môže žiarlivosť preklopiť do neznesiteľnej roviny s odchodom do dôchodku. Hlavne muži často začínajú „šalieť" v seniorskom veku.
Ako sa chrániť?
Hlavné je určite neprovokovať, hlavne pod vplyvom alkoholu. A dávať pozor na to, ako sa partner správa vo vypätých situáciách. Ako reaguje na odmietnutie či na kritiku. Pozor na nevyrovnané osoby s nízkym sebavedomím. Od nich radšej skoro ruky preč.
Pravá mozgová hemisféra je už dávno považovaná za sídlo negatívnych pocitov, ale nedávno sa odhalilo i to, že je ohniskom žiarlivosti. U mnohých pacientov vypukla po poškodení pravej hemisféry psychóza žiarlivosti. Ataky žiarlivosti však vyvoláva i pokles serotonínu.
Psychiatrička Donatella Marazziti z Talianska analyzovala krvný obraz žien a mužov posadnutých myšlienkou na možnú neveru partnera. U všetkých zistila povážlivo nízku hladinu serotonínu, rovnako ako ju majú zamilovaní či pacienti s obsedantno kompulzívnou poruchou.
Pokiaľ klesne hladina tohto hormónu na dno, mozog sa upne na najmenšie detaily, ktoré náhle získajú všeovládajúci význam. Serotonín si môžeme prirodzene zvýšiť pohybom a vyváženou stravou bohatou najmä na vitamín B.
Zdravá konkurencia?
Akokoľvek platí, že je konkurencia zdravá a partnerov motivuje, aby sa viac snažili a nevnímali sa navzájom ako niečo samozrejmé, je potrebné mať sa na pozore.
A to ako pri výbere partnera, tak vo vlastnom postoji a správaní k nemu. Je nevyhnutné zachovať si za každých okolností potrebný kritický nadhľad. Nevisieť na svojej polovičke viac, ako je zdravé. A byť si vedomý, že provokovanie žiarlivosti je hra s otvoreným ohňom.
Autor: Spracovala: Nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.