Niekto tvrdí, že ak nežiarliš, nemiluješ. Dajme tomu, že kvapka žiarlivosti nemusí byť vo vzťahu na škodu. Ale kedy je to ešte kvapka a kedy už je toho priveľa a pohár pretečie?
Psychológovia tvrdia, že žiarlivosť nemá vôbec nič spoločné s romantickými citmi a vonkoncom to nie je prejav čistej lásky. Je to choroba.
Inteligenti sú horší
Myslíte si, že najviac žiarlia zakomplexovaní ľudia, ktorí si sami sebou nie sú istí? Je to omyl! Psychológovia v prieskumoch zistili, že úspešní muži žiarlia viac než ostatní. Jednoducho povedané, čím ste inteligentnejší, tým viac žiarlite. Odborníci tvrdia, že je to tak preto, lebo inteligentní muži sú veľmi často aj perfekcionisti. Potom ťažko nesú situácie, v ktorých strácajú nad dianím kontrolu, napríklad keď s ich partnerkou úplne neškodne flirtuje iný chlap. Inteligentní a úspešní ľudia tiež údajne pociťujú intenzívnejšiu žiarlivosť na správy, ktoré si ich partnerka vymieňa s inými mužmi na sociálnych sieťach.
Ovplyvnia nás aj sny
Znie to priam neuveriteľne. Vlaňajší výskum zistil, že ak sa vám v noci sníva, že vás partner s niekým podviedol, prispôsobujete tomu správanie v bdelom stave. A hoci vaša žiarlivosť nemá reálny základ, vaše podvedomie nemôže na neverný sen zabudnúť a vy sa správate, ako keby to bola pravda. Respondenti takéhoto výskumu sa po takých snoch omnoho viac hádali a pociťovali úzkosť z budúcnosti svojho vzťahu. Našťastie ide len o dočasný efekt.
Pozor na Brazílčanov
Vedci už dokonca dokážu zistiť, ktorá národnosť je najnáchylnejšia k žiarlivosti. Najžiarlivejší sú muži z Brazílie a zo Švédska. Horkokrvní Brazílčania sú ochotní pobiť sa aj kvôli nevinnému flirtu a páni zo Švédska sú zase priam posadnutí predstavou, že si ich partnerka užíva sex s niekým iným. Naopak, najmenej žiarliví sú Japonci.
Autor: nov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.