Kraľovali na diskotékach, neobišiel sa bez nich ani jediný estrádny program v televízii a dievčatá po nich šaleli. Ale čo je s nimi teraz? Ako sa zmenili naše idoly po tridsiatich rokoch? Ku komu bol čas milosrdný a kto nám „zdedkovatel"?
Stanislav Hložek a Petr Kotvald
„Jé, jé, jé, kdepak ty fajn kluci jsou..." takto by sa dal parafrázovať známy hit tejto kedysi mimoriadne populárnej dvojice. Hviezdna éra Standu a Petra sa začala písať v roku 1980, kedy sa dali dokopy s Hanou Zagorovou. V roku 1983 odpálili hit Holky z naší školky, z ktorého bolo hotové celé Československo. K tomu zopár ďalších pesničiek a idoly boli na svete. Bohužiaľ, o tri roky neskôr sa Kotvald pustil na sólovú dráhu a po Nežnej revolúcii ich sláva upadla celkom. Dnes už z chlapcov hopsajúcich na pódiu veľa nezostalo. Hložek nedávno oslávil 60-ku, občas sa objaví v muzikáloch a keďže má rád ľudovky, v pražskom Kongresovom centre uvádza zábavný program Posezení u cimbálu. A je dokonca trojnásobný dedo! O päť rokov mladší Kotvald sa ešte objavuje na koncertných pódiách, ale už len pozvoľna, asi ho viac baví bytová a záhradná architektúra.
Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík
Sagiho uhrančivé tmavé a Lukášove nevinné modré očká kedysi pobláznili hlavu tisíckam dievčat. Všetko odštartoval film Vítr v kapse v roku 1983. Z hercov sa stali kamaráti a miláčikovia dievčenského publika. O dva roky neskôr prišlo voľné pokračovanie s názvom Láska z pasáže a keď Vaculík umrel pod kolesami žigulíka, ani jedno dievčenské oko nezostalo suché. Kombinácia drsňák a slušák skrátka na baby fungovala. Preto im Jaroslav Soukup napísal priamo na telo film Kamarát do deště a Ján Baláž zase pre nich stvoril hit Dávej ber. Naposledy si spolu zahrali v Kamarátovi II., do tretieho dielu sa už Vaculík pustiť nechcel. A kým on sa po revolúcii naďalej venoval herectvu, Sagvanovou hlavnou činnosťou bolo žúrovať. Ich cesty sa znovu stretli až nedávno, keď sa pustili do muzikálu Děti ráje. Pri pohľade na Lukáša však všetky niekdajšie fanúšičky nechápavo krútia hlavou. Kým Sagi je aj v päťdesiatke štramák, Lukáš šokuje strhanou tvárou, utrápeným, priam stareckým výzorom... a to má len 52 rokov. Šepká sa, že je chorý, no on túto záležitosť odmieta akokoľvek komentovať.
Paľo Habera
Dlhé vlasy, ultrakrátke rifľové šortky, romantické balady aj poriadne hitovky, týmto všetkým si kedysi priazeň dievčat a žien získal Paľo Habera. Jeho hviezdna kariéra s kapelou Team sa začala v roku 1987 a v podstate trvá dodnes, pretože v pohode vypredajú aj obrovské haly. Paľovi sa však do takých veľkých koncertov už veľmi nechce púšťať. Nuž, má 54 rokov a viac než tridsaťročnú úspešnú kariéru nielen ako spevák, ale aj ako nekompromisný porotca SuperStar. Ale treba uznať, že na rozdiel od mnohých kolegov mu vek neubral na príťažlivosti, ba naopak. V porovnaní so začiatkom kariéry vyzerá vynikajúco.
Peter Nagy
Keď sa Prešovčan objavil na hudobnej scéne, so záplavou kučierok, chytľavými melódiami a textami, spôsobil nevídaný rozruch. Svoj prvý hit Profesor Indigo nahral v roku 1982 v košickom štúdiu Slovenského rozhlasu, pieseň však vydali až o rok neskôr. A nasledoval raketový štart na výslnie. So mnou nezostarneš, Sme svoji, Chráň si svoje bláznovstvá a mnoho ďalších ovládalo éter osemdesiatych rokov. A úplným fenoménom sa stala Kristínka iba spí. Postupom rokov sa Peter čoraz viac sťahoval z pódií a začal si užívať život. Mimoriadne rád cestuje a je už známy aj ako fotograf, predovšetkým umeleckých aktov. Treba mu však uznať, že aj v 55 rokoch vyzerá dobre a figúru má priam ukážkovú.
Michal Penk
Ak existuje exemplárny príklad, ako sa dá zahodiť kariéra a spackať si život, tak je ním jednoznačne Michal Penk. Nadaný muzikant a spevák mohol byť ešte dodnes na výslní. V roku 1985 ho ako 18-ročného vzali do kapely Lucie, no po roku z nej odišiel. V tom čase totiž žil s Ivetou Bartošovou a nechal sa zlákať Ladislavom Štaidlom do jeho Orchestra. Dodnes tento krok ľutuje... Iveta totiž Michala napokon opustila práve kvôli Štaidlovi. Penkova kariéra však vyzerala sľubne. Bodoval piesňami ako Odpusťte nám, Stín, alebo Má daleká, ktorá sa stala titulnou skladbou seriálu Chlapci a chlapi. Aj po revolúcii sa mu ešte ako-tak darilo, hlavne vďaka hitu O bláznech. V roku 1994 však prišiel pád na samé dno drogového pekla. Život si celkom zničil pervitínom. „Trpel som z neho schizofréniou a panickou depresiou, 12 rokov som počul hlasy," priznal úprimne. Nakoniec sa mu podarilo drog zbaviť a od roku 2008 je vraj čistý. A odvtedy sa pokúša obnoviť svoju kariéru. Má 46 rokov a chutný blondiačik je už minulosťou.
Hviezdy spoza hraníc
Modern Talking
V čase socializmu sa k nám veľa zahraničnej hudby nedostalo. Ak teda nerátame Allu Pugačevovú... Ale Modern Talking, tým sa to podarilo. A to veru bolo niečo. Nemecké duo Dieter Bohlen a Thomas Anders, vlastným menom Bernd Weidung, prinášali chytľavé melódie a texty v angličtine! To bol priam závan kapitalizmu! Hity ako You´re My Heart You´re My Soul, Cheri Cheri Lady, Brother Louie... a mnohé iné majú svojich verných fanúšikov dodnes. A samozrejme aj obdivovateľky. Hoci Thomasa vďaka vtedajšej móde a zženštilému zjavu mnohí považovali za geja. On však bol ženatý a práve jeho manželka Nora stála za jeho extravagantnými outfitmi. A Nora bola napokon aj dôvodom častých sporov medzi Dietrom a Thomasom, až sa napokon duo rozpadlo. O opätovnú spoluprácu sa pokúsili v roku 1994 a nasledujúce roky im to aj celkom vychádzalo. V júni 2003 však Modern Talking definitívne pochovali, čo je škoda, pretože dnes ako šesťdesiatnici vyzerajú lepšie ako kedysi.
Foto k článku: FACEBOOK, ARCHÍV, TASR, FANKLUBY INTERPRETOV.
Autor: Spracovala Nov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.