Na tzv. protirómskom múre na Luniku VIII inštalovali dvere. Je to reakcia na vandalský čin údajných aktivistov, ktorí nedávno rozbili jeden z panelov.
Múr, ktorý sa vlani v júli objavil na Mikovíniho ulici a zabraňoval obyvateľom Lunika IX skracovať si cestu do mesta, vyvolal búrku nevôle. Najmä medzi Rómami, ktorí ho museli obchádzať. Obyvatelia okolitých panelákov si však tento zátaras pochvaľovali, lebo priniesol okamžitý pokles kriminality v okolí.
Samozrejme, keď sa vďaka médiám o múre dozvedel zvyšok sveta, začali sa ozývať aktivisti, ktorý ho označili za prejav segregácie a rasizmu. Mestská časť sa ocitla pod paľbou kritiky, no ustála ju a múr ostal na svojom mieste. Aby však pôsobil trochu humánnejšie, sprejeri mu dodali pôsobivý dizajn.
V uplynulých dňoch sa však traja mladíci a jedno dievča pustili do múra čakanmi a kladivami. Výsledok? Jeden takmer zrušený panel a voľný priechod, ktorý začali Rómovia okamžite používať ako skratku. Za tri dni prišli dve autá o stierače a niekto sa provokatívne vykadil na chodník.
Samospráva dala múr opraviť, no nebola to jediná aktivita, ku ktorej ju vandalský čin donútil. Aby ostal baran celý aj vlk sýty, rozhodli sa poslanci urobiť malý ústupok.
"Na opertívnom zasadnutí sme sa zaoberali jediným bodom programu. Ako múr upraviť tak, aby naďalej plnil svoju selektívnu funkciu, no až tak neklal oči mimovládkam, zameraným na ochranu práv Rómov," povedal nám Ing. Dušan Stena, vedúci Oddelenia na ochranu ochranných múrov.
"Nápadov bolo niekoľko, no ani jeden neriešil práva Rómov. Napokon sme sa inšpirovali podobným múrom v meste Saint Louis v americkom štáte Missouri. Aj tam ho postavili kvôli tomu, že obyvatelia černošského geta páchali v belochmi obývanej časti mesta množstvo trestných činov."
Miestna radnica preto postavila okolo geta trojmetrový múr s ostnatým drôtom a pustila do neho prúd s napätím 5 000 voltov. No keďže nie všetci černosi boli kriminálnici, každých 100 metrov boli v múre dvere. Slušní občania dostali kľúče pod podmienkou, že odomknú iba sebe. Dodržiavanie kontrolujú kamery.
Košický múr upravili tak, aby mal nielen dvere, ale aj dve okná. Z približne 25 tisíc obyvateľov Lunika IX dostalo čipové kľúče asi 350 Rómov. Spolu s kľúčmi si prevzali aj preukaz, potvrdzujúci právo ich používať. Ostatní ich súkmeňovci musia múr naďalej obchádzať.
"Sme presvedčení, že údajný rasový problém sme týmto elegantne vyriešili. Dvere môžu využívať všetci tí, ktorí sa správajú slušne. Kto je kriminálnik, má možnosť svojim správaním dokázať opak. Potom dostane čip aj on," povedal Ing. Stena. Dodal, že kontrolné kamery nainštalujú ešte tento víkend.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.