Keď si pozrieme divadelné predstavenie v ktorom herci platia bankovkami, tak vkročíme do zázračného divadelného sveta. Namiesto pravých predmetov a zariadení sa používajú divadelné scénické zariadenia a predmety, ktoré nazývame rekvizity. Keď v divadelnej hre na javisku herci používajú peniaze, tak rekvizitári vyrobia tieto divadelné pomôcky. Divadelné platidlá sa vo väčšine prípadov značne odlišujú od obehových.
Na archívnej snímke je replika 1000-korunovej bankovky, ktorú vyrobili pre potreby Zemského divadla v Brne. Ide o dobovú pozmenenú repliku tisíckoruny z roku 1919 z obdobia prvej Československej republiky.
Rekvizitári dodržali pravidlá, prekryli texty a zmenili farbu z modrej na fialovohnedú. Do gilošovej ružice vľavo umiestnili nápis „Brno“. Veľmi výstižne nad glóbusom umiestnili nápis „ZEMSKÉ DIVADLO V BRNĚ“. Spodná časť platidla je slabo viditeľná, niektoré texty sú prečiarknuté čiernou farbou.
Divadelné a televízne bankovky tvoria zvláštnu kapitolu v oblasti notafílie. Tieto platidlá by si zaslúžili väčšiu pozornosť. Niektoré z nich sú zaujímavé a sú peknou spomienkou na divadelné predstavenia. Bolo by zaujímavé skompletizovať zbierku televíznych a divadelných bankoviek.
Niektoré z nich sú zaujímavé nielen zo zberateľského hľadiska, ale sú súčasťou divadelnej histórie na Slovensku...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.