Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav

V Slovenskom krase sa orientovali aj Brazílčania

Klub orientačného behu Akademik Technická univerzita Košice usporiadal štvoretapové preteky v orientačnom behu.

Víťazka kategórie W-10. Simona Mihaličová na prvej priečke.(Zdroj: Michal Simočko)

Klub orientačného behu Akademik Technická univerzita Košice usporiadal štvoretapové preteky v orientačnom behu „Pohár Slovenského krasu 2014“, ktoré boli súčasne 52. ročníkom Pohára Technickej univerzity Košice.

KOŠICE. Prvé dve etapy sa uskutočnili na Plešiveckej planine a tretia i štvrtá etapa na Silickej planine.

Riaditeľ pretekov Jozef Pollák na margo pretekov „Pohár Slovenského krasu 2014“, ktoré boli súčasne 52. ročníkom Pohára Technickej univerzity Košice povedal: „Orientačných bežcov každý rok lákajú terény Slovenského krasu pre svoju orientačnú náročnosť. Hlboké závrty nachádzajúce sa v národnom parku vyžadujú precíznu orientáciu v teréne a taktiež rýchlu a presnú prácu s buzolou. Okrem atraktívnych a zároveň náročných terénov Slovenského krasu 650 pretekárov z 21 krajín preverili počas prvej a štvrtej etapy aj poveternostné podmienky. Prvýkrát sa na štart podujatia postavili aj dvaja pretekári z Brazílie. Ohlasy na preteky boli aj v tomto roku pozitívne.“

V elitnej kategórii mužov celkové prvenstvo v súčte časov zo štyroch etáp dosiahol Ondrej Piják za 232:16 min. pred Mariánom Dávidíkom (obaja Kobra Bratislava), ktorý zaostal štyri minúty a tretí skončil Čech Ondrej Semík za 259:19 min. Z východniarov sa v 1. etape presadil Dávid Franko (Sokol Kysak), keď skončil tretí.

Keďže väčšina členov ATU Košice mala organizátorské povinnosti, v pretekoch neštartovali. Všetky štyri etapy absolvovala len mládež a niektorí dospelí len jednu z etáp.

V elitnej kategórii žien zvíťazila Švédka Asa Otterbjörk (Umea) za 222:57 min. pred duom 2. Hanna Fedosieva a 3. Jana Melnyk (obe Ukrajina). Len v druhej etape štartujúce pretekárky ATU Košice dosiahli tieto umiestenia: 3. Katarína Labašová, ...7. Katarína Papugová, 8. Kristína Krajčíková.

V ďalších 42 mládežníckych, veteránskych i výkonnostne nižších kategóriách z východniarov celkové prvenstvá dosiahli len Simona Mihaličová v kategórii žiačok do 10 rokov a veterán Valér Franko v kategórii mužov od 45 rokov. Z mládeže sa presadila tretím miestom Andrea Papugová v kategórii W-18A a druhé miesto v kategórii M-16A obsadil Dušan Sláma. Cenné je aj štvrté miesto (1.SR) Lukáša Novotu (všetci ATU Košice) v kategórii žiakov do 12 rokov. Z veteránov si tretiu priečku na stupňoch víťazov vybojoval Milan Dudra v kategórii M35-A a štvrtý (1.SR) skončil Stanislav Franko (obaja Sokol Kysak) v kategórii M50-A.

Vo výkonnostne nižších kategóriách sa z východniarov do 3. miesta umiestnili:
M21-BR: 2. Matúš Porubčan, M35-B: 2. Radovan Marton, N: 3. Filip Maťaš, W21-BR: 2. Barbora Franková (všetci Sokol Kysak), W21-A: 2. Eva Farkašová (TJ Čingov Spišská Nová Ves).

Doplnkové preteky v nočnom orientačnom behu sa konali na štyroch tratiach bez rozdielu veku i pohlavia. Na najdlhšej trati T4 dlhej 5,2 km, s prevýšením 225 m a 18 kontrolami vyhral Poliak Galicz a z našich sa presadila 4. K. Labašová a 5. D. Sláma (obaja ATU Košice). Na trati T3 – (3,9 km, 180 m prev., 12 KS) za víťazným Maďarom Vankóm len sekundu zaostal Tomáš Sokol (Kysak) a 14 sekúnd tretia Jana Macinská (ATU Košice).