Trpíte počas dňa nedostatkom energie a únavou, ste lenivejšie a ospalé? Možno je načase zistiť, čo za tým väzí a vyhnúť sa zlozvykom, ktoré vás unavujú.
Unavené vynecháte cvičenie
Cítite sa príliš unavené a vyčerpané na to, aby ste si išli zacvičiť? Skúste sa prekonať. Pravidelné cvičenie podporuje silu a výdrž, pomáha kardiovaskulárnemu systému lepšie pracovať a zlepšuje prísun kyslíka a živín do našich tkanív. Ak sa pre únavu budete chcieť vrhnúť na gauč, radšej si dajte krátku ale svižnú prechádzku a nebudete ľutovať.
Nepijete dostatok vody
Náhla únava až ospalosť vás môže prepadnúť už pri ľahkej dehydratácii. Znížením obsahu vody v tele hustne krv a zhoršuje sa cirkulácia, únavu z dehydratácie tiež často sprevádzajú bolesť hlavy a niekedy závrate. Snažte sa preto piť vodu pravidelne v menších množstvách a kratších intervaloch.
Málo potravín so železom
Pocit únavy môže byť príznakom nedostatku železa. Je dôležité predovšetkým na prenos kyslíka medzi tkanivami a nedostatočné okysličenie tkanív spôsobuje únavu.
Odporúča sa konzumovať hovädzie mäso, listovú zeleninu, fazuľu, tofu, vajcia, orechy a potraviny bohaté na vitamín C, ktorý pomáha železo vstrebávať.
Ste perfekcionista
Snaha byť dokonalý nás núti pracovať úpornejšie a dlhšie ako je nutné. Nastavíte ciele, ktoré sú nereálne, je obtiažne a často nemožné ich splniť a satisfakcia sa nakoniec nedostaví. Vysoké pracovné nasadenie a snaha o dokonalosť dokáže človeka vyčerpať.
Vynecháte raňajky
Jedlo funguje ako pohonná hmota a v spánku telo pokračuje v spaľovaní večere, ktorú využíva na to, aby sa krv pumpovala a kyslík prúdil. Preto je jasné, že ráno ste bez paliva a potrebujete dodať telu potrebnú energiu práve raňajkami. Ak raňajky z nejakého dôvodu vynecháte, pripravte sa na unavené a lenivé dopoludnie.
Na raňajky sú vhodné celozrnné obilniny, bielkoviny a zdravé tuky napríklad ovsená kaša, trochu arašidového masla, ovocný koktejl.
Jete nezdravo
Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidov, s vysokým glykemickýcm indexom, ukazujú, ako rýchlo potravina dvíha hladinu krvného cukru. Neustále prudké vzrastanie cukru a následné rýchle poklesy spôsobujú únavu.
Na udržanie stálej hladiny cukru sa odporúča konzumovať pri každom jedle bielkoviny a celozrnné potraviny ako napríklad kurča a hnedú ryžu alebo lososa so sladkými zemiak,i.
Neviete povedať "nie"
Je síce pekné každého potešiť a všetkým vyhovieť, ale často tak idete sami proti sebe. Nielenže vám také správanie uberá na energii a čase, ale časom môže spôsobiť vašu namrzenosť a naštvanosť na celý svet. Asertívne správanie si natrénujte napríklad v aute.
Pracujete na dovolenke
Kontrola emailov a odpisovanie kolegom alebo klientom, kedy by ste mali relaxovať pri bazéne, môže prispievať k riziku vzniku syndrómu vyhorenia. Človek pochybuje o zmysle práce, má pocit, že mu berie energiu a nič nevracia, na výsledku práce mu nezáleží, je apatický a cíti sa vyčerpaný.
Preto na dovolenke proste vypnite počítač a ďalšie elektronické vymoženosti a dovoľte svojej mysli úplne sa oslobodiť sa od práce. Jedine tak si vaše telo a vaša myseľ naozaj na dovolenke odpočinú.
Pohár vína pred spaním
Možno to znie ako dobrý nápad, pretože vám pomôže sa uvoľniť a ľahšie zaspať. Ale alkohol pred spaním síce spočiatku potlačuje centrálny nervový systém, čím prispieva k sedatívnemu účinku a pomáha lepšie zaspávať, v čase jeho vstrebávania a rozkladania sa však spánok stáva ľahkým a nekvalitným.
Konzumácia alkoholu totiž narúša chemické procesy, ktoré sú pre dôležité pre výdatný spánok. Alkohol prestaňte piť asi tri alebo štyri hodiny pred spaním.
Popíjanie kávy
Väčšina ľudí začína svoj deň kávou. Bezhlavé užívanie kofeínu, kedykoľvek potrebujeme vzpruhu, môže vážne narušiť náš cyklus spania a vstávania.
Konzumácia kofeínu šesť hodín pre odchodom do postele negatívne ovplyvňuje spánok. Poslednú kávu alebo iný kofeinový nápoj si dajte krátko po obede.
Autor: Spracovala: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.