Vysokému tlaku sa niekedy hovorí tichý zabijak, pretože človeka nebolí, ale môže mať fatálne následky pre jeho organizmus. Rovnako nebolí ani nízky tlak, ten však našťastie nie je nebezpečný. Teda pokiaľ neomdliete na ulici pod kolesami áut. Môže však signalizovať vážny zdravotný problém.
Normálny tlak krvi je približne 120/80. O nízkom tlaku hovoríme, keď klesne aspoň jedna z hodnôt pod 90/60. Príznaky nízkeho tlaku sú nenápadné.
Príčiny
Nízky tlak nemá jednoznačnú príčinu. Majú ho napríklad mladí vysokí ľudia, častejšie ženy, no prispievajú k nemu aj genetické faktory.
Pokiaľ nie je extrémny, nie je potrebné liečiť ho. Napríklad ak sa vám zatočí hlava, keď prudko vstanete a podobne. Stačí len pravidelná kontrola u lekára.
Ak však zároveň cítite únavu a často je vám nevoľno, radšej sa poraďte s lekárom.
Čo za to môže
V niektorých prípadoch môže nízky tlak spôsobovať aj užívanie liekov, podvýživa či nedostatočný pitný režim. Z chorôb môže byť na vine ochorenie srdca, problémy so štítnou žľazou, cukrovka, niektoré typy nádorov, ako aj akútne stavy ako silné krvácanie či anafylaktický šok.
Z liekov znižujú tlak prípravky na odvodňovanie, alfablokátory, betablokátory, lieky na Parkinsonovu chorobu, chemoterapeutiká, niektoré antidepresíva a lieky na potenciu, najmä v kombinácii s nitroglycerínom.
Opatrne v tehotenstve
Aj ženy, ktoré nikdy nemali problémy s tlakom, môžu v tehotenstve pocítiť nevoľnosti a stavy na omdletie. Dieťa totiž predstavuje pre obehový systém záťaž navyše, a preto sa môže stať, že sa krv zásobujúca bábätko nedostáva inde. Mamičky na seba musia dávať mimoriadny pozor.
Prvá pomoc
Ak máte pocit, že vám klesá tlak, okamžite konajte. Ak musíte ostať stáť, prekrížte si nohy a hlboko sa prekloňte, alebo si aspoň čupnite. Ešte lepšie je sadnúť si a dvihnúť nohy do výšky. Pomôže tiež príjem tekutín.
Ako predísť nízkemu tlaku
1. Dbajte na pitný režim a prvý pohár vypite ráno ešte v posteli.
2. Raňajkujte bielkoviny.
3. V sprche striedajte studenú a teplú vodu.
4. Povzbudí vás ranná rozcvička.
5. Doprajte si vitamín C a soľ.
6. Pomôžu tiež káva a čaj, ideálne je piť ich malými dúškami počas celého dňa.
7. Skúste babské rady - škoricu i prípravky so ženšenom.
8. Noste kompresné pančuchy.
9. Nemeňte príliš rýchlo polohu tela.
Autor: Spracovala Nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.