Vytvoriť ucelenú kolekciu československých bankoviek vôbec nie je jednoduché. Každý začína budovať zbierku bankoviek s veľkým nadšením a optimizmom. Zo začiatku to vyzerá celkom jednoducho, najmä ak ide o typovú zbierku. Väčšina platidiel je finančne prístupná aj pre začiatočníkov. Situácia sa začína komplikovať, keď chýbajú už len vzácne kusy. Vtedy zistia, že niektoré platidlá sú pre nich neprístupné najmä z finančných dôvodov. Vo väčšine prípadov sú to obehové bankovky, ktoré platili na území Československa.
Väčšina zberateľov sa orientuje podľa cenníkov a katalógov. Nesnažia sa ďalej skúmať a bádať, lebo ani tieto bankovky nie sú pre nich dosiahnuteľné. Ani nemyslia na to, že k historickému vývoju patria nielen obehové bankovky. Nerealizované návrhy sú aktívna súčasť historického vývoja. Niektoré z nich sú z výtvarného hľadiska hodnotnejšie, iné menej. Umelci počas svojej tvorby vytvárajú kreatívne návrhy, niektoré z nich sú majstrovské kusy. Škoda, že väčšinou sa z nimi obyvatelia nikdy nestretnú.
Jeden z takýchto nerealizovaných návrhov je aj 20–korunáčka z roku 1919. Patrí k nevydaným návrhom ZEMSKEJ BANKY KRÁLOVSTVÍ ČESKÉHO. V tom období bol hitom secesný štýl, ktorý zanechal svoje aj na papierových platidlách. Prvé návrhy československých bankoviek sa veľmi podobajú na platidlá, ktoré obiehali pred rozpadom monarchie. Tvorba umelcov je vždy ovplyvnená aktuálnou politickou situáciou a umením. Nie vždy sa realizuje ten najkrajší návrh. Obyvatelia musia prijať rozhodnutie politikov a bankárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.