Teraz naposledy, koncom júla, sa organizovania pretekov zhostili rybári z 32–tisícového rumunského mestečka Dej, ležiaceho pri rieke Veľký Samoš v jurisdikcii mesta Kluž.
Mesto Dej leží približne 127 km južne od maďarsko-rumunskej hranice. Je to bývalé banícke mesto, v ktorom sa ťažila z útrob zeme kamenná soľ a až 90 % jej produkcie sa vyvážalo do susedného Maďarska.
Nebolo zrejme náhodou, že rybári z mesta Dej pozvali spriatelené rybárske organizácie na 25. – 26. júla 2014, keď sa konali Dni mesta Dej.
Samotná súťaž v love rýb udicou - plávaná – prebehla v súkromnom revíri Jazero Cege, pravdepodobne bývalom ramene rieky Veľký Samoš. Zmiešané rožňavsko-stredobodrogské družstvo sa naň poctivo pripravovalo a náležitá príprava sa piatim našim pretekárom vyplatila, lebo porazili štyri domáce a jedno maďarské družstvo z Nyíregyházy. Bolo to už tretie víťazstvo za sebou a napokon si na Slovensko odviezli veľký pohár víťazov. Navyše za najväčšiu rybu pretekov – amura bieleho – bol mimoriadne ocenený Ján Čáni zo Stredy nad Bodrogom. Druhí skončili Maďari a tretie domáce družstvo. Lovili sa prevažne karasy striebristé a sumčeky, ale aj kapre, slnečnice pestré, hrebenačky, tolstolobiky, ostrieže a plotice.
Primátor mesta Dej sa zúčastnil aj na závere tejto medzinárodnej akcie a odovzdal víťazom poháre a diplomy (na snímke víťazný slovenský tím).
Dvom menším slovenským organizáciám sa takto podarilo zviditeľniť Slovensko a zároveň už musia rozmýšľať, čo pre hostí jubilejného – dvadsiateho – ročníka v roku 2015 pripraviť, aby sa u nás cítili rovnako dobre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.