Podľa jej pedagogických princípov pracuje množstvo predškolských zariadení a základných škôl na celom svete. Ich hlavným cieľom je zabezpečiť deťom v predškolskom veku nadštandardné podmienky pre mentálny a fyzický vývoj, ktorého súčasťou je plnohodnotné vzdelávanie. A teraz bude škola fungujúca na princípoch Montessori aj v Košiciach.
Maria sa narodila v roku 1870 v Taliansku, kde študovala medicínu a ako prvá žena dostala lekársky diplom. Venovala sa práci s mentálne zaostalými deťmi, ktoré po krátkom čase dosiahli úroveň svojich zdravých vrstovníkov. Výsledky ju povzbudili k rozhodnutiu pokračovať v tejto práci so zdravými deťmi. V roku 1906 jej riaditeľ dobročinnej stavebnej spoločnosti ponúkol možnosť experimentu v prvom predškolskom zariadení na predmestí Ríma. Celú akciu podporil a inicioval z praktických dôvodov: veľmi mu záležalo na tom, aby sa zabránilo vandalizmu zo strany zanedbaných, bezprízorných detí z chudobných robotníckych rodín, ktoré sa ponevierali po predmestských štvrtiach a poškodzovali nové obytné domy.
Učenie každodenným životom
Maria Montessori sa rozhodla ponuknúť deťom praktické aktivity z každodenného života, ktoré deti inštinktívne priťahovali. Nepredpojato, bez akejkoľvek teórie, doktríny, obdarená intuíciou, trpezlivosťou, veľkou láskou a pochopením pozorovala deti pri činnostiach, ktoré si spontánne vybrali a ktorým sa venovali bez asistencie dospelého. Materiál neustále obmieňala, skúšala jeho rozličné tvarové, farebné varianty a vybrala to, čo deti najviac používali, čo najviac priťahovalo ich záujem. Metódou pozorovania a experimentu sa dopracovala k výsledkom, ktoré vyvolali všeobecný rozruch a spôsobili revolučnú zmenu v používaní metód výchovy.
"Podľa Montessori deti, aby boli šťastné a spokojné, aby fyzicky a duševne rástli, musia skúmať, poznávať, objavovať, robiť konkrétnu činnosť s konkrétnym materiálom, ktorou odpovedajú na svoju vnútornú potrebu vyvíjať sa. Učenie sa, zdokonaľovanie zručnosti a schopností je teda prirodzenou potrebou deti od ich najútlejšieho veku. Dieťa hľadá podnety pre svoj rozvoj vo svojom bezprostrednom okolí. Spontánne siaha po materiáli, ktorý zodpovedá jeho mentálnym potrebám a venuje sa činnosti, ktorá stimuluje jeho vnútorný rast. Na rozdiel od prevládajúcich názorov, že malé dieťa je pasívnym príjemcom pokynov dospelého, Montessori dokázala, že dieťa je bytosťou veľmi aktívnou už v prvých mesiacoch svojho života," vysvetľuje Mgr. Alžbeta Dancáková z Kreatívnej školy Pro Pueris, ktorá metódy Marie Montessori prinesie aj medzi deti v Košiciach.
Vzťah ja rozkazujem – ty poslúchaš je už dávno prežitý
Deti v tomto období disponujú univerzálnou schopnosťou prijímať poznatky zo svojho okolia bez vedomého úsilia, nemusia sa učiť prostredníctvom priamej výučby, a napriek tomu sa naučia neuveriteľne veľa. Trieda v Montessori škole im umožňuje pohybovať sa, dotýkať sa, manipulovať, skúmať, objavovať. Poskytuje im slobodu vybrať si vlastnú prácu bez zbytočného zásahu dospelého. V Montessori škole dieťa môže získať základy z matematiky, jazyka, botaniky, zoológie, zemepisu, ktoré sú náplňou učebných osnov základných škôl.
Montessoring - životný štýl celej rodiny
Tí, ktorí mali možnosť oboznámiť sa s pedagogikou Montessori, ju označujú nielen ako vzdelávací smer, ale dokonca ako spôsob života. Spôsob, kedy sa k dieťaťu správame ako k rovnocennému partnerovi, ktorý nás má čo naučiť, a nie ako k nástroju, ktorý musí plniť naše želania. Spôsob, kedy dieťaťu poskytneme možnosť odhaliť pravú podstatu a zmysel vecí. Spôsob, ktorý dáva dieťaťu priestor na samostatné objavovanie zázrakov života, jeho zákonitostí a tajomstiev. Spôsob, ktorý dieťa vedie k samostatnosti a k zodpovednosti za svoje rozhodnutia a ktorý ho vedie k úcte k druhým ľuďom a veciam okolo seba, k láske k ostatným aj k sebe.
"Montessori škola má nesporne obrovský význam v predškolskej a elementárnej pedagogike. Dieťaťu umožňuje už v predškolskom veku prirodzenou cestou absorbovať intelektuálne podnety a hravou formou zdokonaliť reč a zvládnuť základy písania a čítania. Pre školskú výchovu vyvinula Maria Montessori metodiku, ktorá buduje u detí lásku k vedeniu a poznaniu, čo dnes niekedy v tradičnej škole absentuje. Na rozdiel od klasickej školy sa Montessori snaží prepojiť jednotlivé predmety, aby dieťa pochopilo súvislosti. Každé dieťa dostáva priestor venovať sa oblastiam, v ktorých sa cíti byť výnimočné. Mnohé z princípov Montessori by sa mohli povinne integrovať do výuky v tradičnej škole, " dodáva Mgr. Dancáková.
Autor: Pripravila: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.