Korzár logo Korzár

Josef Laufer: Sympaťák s imidžom bohéma

Je bohémom každou bunkou tela alebo je to len médiami vytvorená bublina? Ak si myslíte to prvé, ste na omyle.

V skvelej kondícii. Napriek pokročilému veku má rozhodne iskru.V skvelej kondícii. Napriek pokročilému veku má rozhodne iskru. (Zdroj: Judita Čermáková)

Vtipkár Josef Laufer je v skutočnosti mimoriadne sympatický a šarmantný pán, ktorý sa narodil v zbernom tábore, vie zahrať na base karičku, zo žiarlivosti prišiel k zlomenine čeľuste a v pondelok oslavuje 75. narodeniny.

Hovorieva, že okolo seba nepotrebuje robiť veľké haló, nepíše oslavnú autobiografiu, nemusí byť všade... Je vraj skrátka skromný človek. Ako sa mu podarilo zachovať si skromnosť napriek obrovskej popularite?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„To neviem povedať. Náhodou vám však presne poviem, prečo som o sebe nič nenapísal. Napísal som totiž knižku poviedok. Príbehov zo života. Nemám rád pomníky zaživa, takže radšej sa realizujem takto,“ objasňuje umelec, ktorý rád pozoruje ľudské charaktery a situácie.

SkryťVypnúť reklamu

„Každý človek so sebou nesie niečo iné. Upozorní vás sám nevedomky na to, čo si na ňom máte všimnúť. Nie je to vôbec univerzálne. Pretože ľudia sú len ľudia...“

Ako bohéma ho majú ľudia zaškatuľkovaného najmä vďaka cigare, hoci už dlhšie takmer vôbec nefajčí.

Manželku má tú istú dlhé desaťročia a aj tak si o ňom verejnosť myslí, že je veľký milovník. Imidžu svetáka sa skrátka nezbaví.

„Ja som ho nevytvoril. Ja nie. Ako vám to mám povedať? Aj cigary si už vyše päť rokov doprajem ozaj len sem-tam cez predstavenie, keď hrám poručíka Columba. Inak ma to neťahá.“

„Som zvyknutý bojovať a veľa vydržať“

Za svoju vitalitu okrem iného vďačí zrejme aj svojmu znameniu. Tiež však skutočnosti, že neholduje alkoholu a snaží sa dodržiavať spánkový a pitný režim.

SkryťVypnúť reklamu

„Som Lev zvyknutý bojovať a veľa vydržať,“ priznáva.

Jeho život totiž nebol vždy len prechádzkou ružovou záhradou. Narodil sa pár dní pred vypuknutím 2. svetovej vojny v zbernom internačnom tábore vo Francúzsku.

Jeho otec Maximilián sa totiž v roku 1936 prihlásil ako dobrovoľník do španielskej občianskej vojny. Tam sa zamiloval do Edelmíry Perezovej de Montaňez, ktorá tam pomáhala ako zdravotná sestra.

Svadbu mali v nemocnici. Neskôr boli internovaní do Francúzska a odtiaľ sa cez Medzinárodný Červený kríž dostali do Londýna, kde hercov otec ako lekár v službách RAF operoval ranených letcov.

„Pamätám si aj evakuáciu. Ocitol som sa v presbyteriánskom kláštore, kde som zažil svoju prvú životnú krivdu. Bol som živé dieťa, čo mníšky nevideli rady, a tak som sa musel za trest pozerať na to, ako rozdávajú cukríky a pomaranče od mojich rodičov ostatným deťom. Riadne som si poplakal. Dnes to chápem - otec bol Žid, mama katolíčka, takže mi vzali cukríky, pretože som pre nich nebol kóšer.“

SkryťVypnúť reklamu

Rodina v koncentrákoch a na pochode smrti

Osud jeho rodiny by mohol byť predlohou pre román. V polovici 40. rokov sa s rodičmi presťahoval do Čiech, lebo jeho otec sa chcel stretnúť s rodinou. Netušil, že tá v priebehu vojny skončila v koncentrákoch a na pochode smrti.

Josef sa vyučil v Tesle a istý čas pracoval vo Výskumnom ústave vákuovej techniky v Prahe. Vojenčinu si odkrútil v Košiciach. Najradšej spomína na obdobie 50. a 60. rokov, keď „mal málo peňazí, ale veľa zážitkov“. K východu má blízko aj vďaka manželke, ktorá pochádza z Michaloviec.

„Vy východniari ste skvelí. Neuveriteľne temperamentní. Čižmy hore a už to ide. Keď som tu vojenčil, tak som zažil neuveriteľné veci. Aby som sa ulieval z kasární, naučil som sa hrať niekoľko hmatov na base a jazdil som s kapelou po miestnych svadbách. Hrali sme karičky a známe východniarske veci... Zažil som tu neopakovateľné situácie.“

Rozkopnutá čeľusť kvôli žiarlivosti

Páčia sa mu aj tunajšie dievčatá.

„Sú skvelé. Jeden futbalista mi v Trebišove zo žiarlivosti rozkopol čeľusť. (Smiech.) Chodil som mu za jeho dievčaťom, bola to nejaká pani učiteľka. Som naozaj chlapec ako každý iný.“

Napokon sa však oženil s kostýmovou výtvarníčkou Irenou Greifovou, s ktorou má dcéru Ester. Spolu sú už 45 rokov.

„No, my sme sa vlastne len nestihli rozviesť. (Smiech.) Pretože žena bola stále na exteriéroch, točila filmy, ja som bol večne na zájazdoch... A také manželstvá, keď sa tí dvaja veľmi nevidia, vydržia najdlhšie. Intelektuálne sme si však stále vyhovovali, mali sme rovnaký názor na mnoho vecí, radi navštevujeme podobné miesta a navzájom sa veľmi obdivujeme.“

Okrem vzájomného obdivu ich spája aj úcta k tomu, čo ten druhý dokáže.

„To je nesmierne dôležité. Navyše, moja žena je narodená v znamení Býka. Je horkokrvná, dokáže sa strašne naštvať, no má to rýchly priebeh... Ja som zasa Lev, takže sme sa stretli dve silné znamenia. Vychádzame však spolu geniálne,“ pochvaľuje si Laufer, ktorý priznáva, že dvojkariérové manželstvo mohli so ženou viesť aj vďaka podpore svojho okolia.

Pochvala od Wericha

Na východe Slovenska sa začal venovať aj pantomíme.

„Kým som sa dostal na DAMU, nastúpil som ako elév do pražského divadla ABC. Stihol som sa tam ešte stretnúť s pánom Werichom. O pár rokov neskôr, keď som už mal za sebou účinkovanie v prvom československom muzikáli Gentlemani, sme raz spolu stáli pred hotelom Alcron a pán Werich mi povedal: Tí Gentlemani, to nie je zlé. Ich je tu škoda. S tým, ako vedia po anglicky, by mali byť v Amerike. Toto ocenenie som si neuveriteľne vážil.“

Počas štúdií na DAMU založil pantomimický súbor Radar a začal vyučovať pantomímu na tanečnom konzervatóriu. Etudu Chaplina sa mu podarilo naštudovať tak verne, že sa o ňu zaujímala Geraldine Chaplinová, keď sa začalo plánovať natáčanie životopisného filmu o jej otcovi.

Sen byť kazateľom

Istý čas chcel byť v detstve kazateľom.

„A prevtelilo sa to do mojej profesie. Pretože, keď som bol ako malý v kostole, fascinovane som sa díval na toho pána vpredu, ako tam, s odpustením, oblbuje ľudí. Ako káže a všetci naňho s obrovskou účasťou pozerajú a on ich vlastne ovláda. Páčila sa mi tá interaktivita, ktorá tam funguje. A to ovládanie, samozrejme, pekným slovom Božím. A tam sa to vo mne prenieslo do chuti byť zaujímavý a niečo ľuďom predvádzať a rozprávať k nim. Takže som túžil stať sa kňazom.“

Zlomilo sa to však rýchlo s prvými nezbedami a treba povedať, že našťastie pre jeho fanúšikov.

Profil

  • Je český herec, spevák, scenárista, režisér, moderátor a textár.
  • Vyštudoval DAMU.
  • Vo filme debutoval ako jeden z gitaristov v muzikáli Starci na chmelu.
  • V Semafore účinkoval v prvom rockovom programe Ondráš podotýká a tiež v hre Poslední štace.
  • V 70. rokoch mal vlastný program v západonemeckej televízii Heute high, morgen down.
  • Vystupoval v muzikáloch Gentlemani, E 55, Jekyll a Hyde, Jack Rozparovať, Hamlet či Galileo.
  • Z jeho hitov sú najpopulárnejšie Sbohem lásko, já jedu dál, Delilah, Sex bomb či Křídla.

nit

Autor: Spracovala: Nit

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 943
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 407
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 125
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 453
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 343
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu