Leto je v polovici a horúčavy nás vyháňajú ďaleko od hrncov. Po kuchyni sa aj vy určite len tak presúvate a zobkáte, na čo vám padne zrak. Na také to domáce zobkanie sú najlepšie semienka. Prospievajú vášmu zdraviu a dokážu zamestnať ruky aj hlavu.
Tekvicové semienka
Sezóna tekvíc ešte nejaký ten týždeň potrvá a vy si môžete okrem chutného prívarku pochutnať aj na tekvicových semienkach. Uložiť si ich môžete aj do zásoby, keď sa vás zima opýta, čo ste robili v lete. Najchutnejšie sú opražené, napríklad v krémovej brokolicovej alebo hráškovej polievke, ale pokojne si ich môžete dopriať len tak, ako chutný snack medzi jedlami. Tekvicové semená pomáhajú pri žalúdočných ťažkostiach a problémoch s obličkami i mechúrom, reume a srdcovocievnych ochoreniach. Tepelne nespracované vám zvýšia hladinu serotonínu, ktorý ovplyvňuje dobrú náladu. Ich domácu výrobu zvládnete hravo. Stačí z tekvice pri jej spracovávaní vybrať semienka. Na noc ich namočiť do slanej vody, na druhý deň vodu zliať a pomaly piecť v rúre. Často ich obracajte, aby sa k sebe neprilepili, prípadne nespálili. Takto upečené semienka sú pripravené na priamu konzumáciu.
Slnečnicové semienka
Patria k najdostupnejším a najchutnejším semienkam vôbec. Môžete ich zobkať bez šupky alebo s ňou, pražené, solené a nejaký čas už aj obalené v čokoláde. Najzdravšie sú však tie úplne naturálne. Odporúčaná denná dávka sú dve lyžice. Zjete ich len tak bez ničoho alebo ich zapracujte do cesta na domáci chlebík, prípadne prihoďte do šalátu. Pravidelná konzumácia sa odzrkadlí na vašich vlasoch a nechtoch, budú oveľa pevnejšie, upravia sa kožné problémy, zníži sa riziko kardiovaskulárnych ochorení, zníži sa vám tlak a upraví cholesterol. Overené sú aj účinky na migrenózne stavy, u niektorých ľudí počas pravidelnej konzumácie slnečnicových semienok dokonca úplne vymizli.
Marhuľové jadierka
Kým sa k nim dostanete, chvíľočku to potrvá. Nachádzajú sa totiž ukryté v marhuľovej kôstke. Možno ste o ich existencii ani len netušili a kôstky so vzácnym pokladom vyhadzovali len tak do koša. Marhuľová kôstka obsahuje jadro, v ktorom nájdete semienka, majú charakteristickú horkú chuť a obsahujú veľké množstvo vitamínu B17. Ten má výrazné protirakovinové účinky. Netreba to však s nimi príliš preháňať. Za deň si ich doprajte maximálne desať. Ak ste sa pustili do zavárania a máte veľké množstvo marhúľ, kôstky osušte a rozbíjajte podľa potreby.
Ľanové semienka
Nájdete ich často v celozrnných chlebíkoch alebo pečivách. Hnedočierne drobné semienka majú relatívne neutrálnu chuť a hodia sa do množstva jedál. Výborné sú, ak trpíte zápchou, ale rovnako efektívne pomôžu znížiť cholesterol, chránia pred rakovinou. Nemecká lekárka Johanna Budwigová dokonca vypracovala štúdiu, z ktorej ľanové semienka a ľanový olej vychádzajú ako účinný protirakovinoví bojovníci, dôležité je semienka jemne pomlieť a zmiešať s bielkovinami, napríklad s cottage cheesom. Nikdy ich nemeľte do zásoby, rýchlo oxidujú a strácajú svoje cenné látky.
Semienka z granátového jablka
Pre našincov pomerne exotická plodina v sebe ukrýva hotový poklad. Ak ho najbližšie uvidíte v supermarkete, určite ho vyskúšajte. Vyberajte krásne vyfarbené plody, len tie budú mať chutnú dužinu. Vďaka obsahu kyseliny citrónovej a jablčnej sa semienka osvedčili pri zápaloch hltana, lebečných dutín a ich účinky v prípade chronických hnisavých zápalov ucha sú naozaj mimoriadne. Je to pravdepodobne jediný prírodný prostriedok s trvalým účinkom na tieto problémy. Najväčšou prednosťou granátového jablka je mimoriadne vysoký obsah antioxidantov, azda najvyšší zo všetkých potravín. Vďaka vysokému podielu antioxidantov zmierňuje následky starnutia, znižuje riziko kardiovaskulárneho systému a rakoviny, prečisťuje organizmus, upravuje trávenie, je vhodné pri črevných kataroch, žalúdočných vredoch, zápaloch žalúdka a čriev, pri prekyslení. Úspešne pomáha pri málokrvnosti, okrem železa obsahuje vitamín C a meď, ktoré umožňujú jeho efektívnu absorbciu.
Mak
Možno ešte patríte k tým, ktorí si v mladosti sypali mak do úst priamo z makovice. Mak má množstvo priaznivých zdravotných účinkov. V minulosti bol pre svoje sedatívne účinky odporúčaný mamám, ktoré mali hyperaktívne deti. Makový odvar mal dieťa upokojiť a uspať, no kto by dnes svojmu dieťaťu dobrovoľne dával piť opiáty. Drobné makové semienka obsahujú pozoruhodné množstvo bielkovín, vlákniny, tukov, hlavne kyselinu linolovú, vitamín E. Je bohatý na železo, horčík a predovšetkým na vápnik, oveľa viac než mlieko či mliečne výrobky. Je zaujímavý ako prevencia proti osteoporóze. Má priaznivý vplyv na stav vlasov, nechtov a zubov. Obsahuje všetky dôležité látky na podporu krvotvorby, pôsobí proti anémii a stresu.
Autor: Spracovala:mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.