V Košiciach a okolí je množstvo väčších i menších fariem. Niektoré sa špecializujú iba na jeden druh zvierat iné na celý sortiment. K tým menším patrí aj pštrosia farma v Čečejovciach, ktorá chová najväčšie vtáky na svete kvôli ich vajciam, mäsu aj periu.
"Samozrejme, predaj dielčích komponentov nie je jediný náš zdroj príjmov," prezradil nám vlani pri 5. výročí otvorenia farmy hlavný ošetrovateľ Ďusi Fazekaš. "Denne k nám chodia školské exkurzie, ktoré za prehliadku farmy a možnosť vidieť tieto nádherné vtáky úplne zblízka platia pekné peniaze.
Fazekaš dodal, že pštros dvojprstý, nazývaný tiež africký, dorastá do výšky cez dva metre a priberie do hmotnosti až 160 kg. Prezradil tiež, že po odrátaní nákladov na krmivo a zdravotný dozor dosahuje zisk z jedného vtáka až 15-tisíc eur.
Toto všetko dva dni bolo a čiastočne ešte aj je v ohrození. V stredu ráno po prvom kŕmení sa totiž pštrosom podarilo zo zle uzamknutej ohrady ujsť a vydať sa na poznávaciu cestu okolím. Na útek sa prišlo po tom, ako viacerí vodiči na ceste z Čečejoviec do Košíc stretli pštrosie stádo a zavolali na políciu.
"Najprv sme si mysleli, že ide o vtip," priznal veliteľ policajnej zmeny Tomáš Fízel. "Veď nie sme niekde v Afrike alebo v Austrálii, aby sa nám po krajine preháňali vtáky, typické pre tieto regióny. No keď počet telefonátov presiahol číslo 50, rozhodli sme sa podozrenie preveriť. A urobili sme dobre. Za Šacou sme začali stretávať prvé osamelo bežiace pštrosy, za ktorými potom utekali aj ďalšie."
Do záchrannej akcie, aká nemala v našom regióne obdobu, sa zapojilo 90 percent košických hasičov. Ako jediní sú totiž na podobné zásahy vyškolení. Pomocnú ruku, najmä však techniku na uskladnenie a zvoz chytených operencov, zas poskytla polícia. Spolu bolo na pochytanie 124 pštrosov vyčlenených 361 záchranárov.
"Vedeli sme, že za pomoci sietí a pušiek s uspávacími strelami sa vtáky pochytať podarí. Skôr či neskôr. Obavy sme mali jedine z toho, že sa niektoré rozbehnú smerom na Veľkú Idu, kde sme očakávali lovecké chúťky miestnej rómskej komunity," vyslovil Fazekaš v stredu večer svoje obavy.
Ako neskôr vysvitlo, boli namieste. Hasiči do včera obeda pochytali 117 vtákov, ktoré policajti poodvážali na farmu. Zo zvyšných siedmich sú tri stále nezvestné, štyri sa našli rozporciované a čiastočne uvarené v hrncoch Rómov z Veľkej Idy. Jediné, čo sa podarilo zachrániť, bolo perie, ktoré miestni osadníci ešte nestihli speňažiť. Prezradili však, že ich mali v pláne cez internet ponúknuť výrobcom vejárov a podobných rekvizít.
"Škodu sme zatiaľ vyčíslili na sedemkrát 10-tisíc eur. Pravda, ak sa tri nezvestné pštrosy podarí nájsť, klesne o 30-tisíc," povedal nám včera Fazekaš. Dodal, že ak niekto vo voľnej prírode zbadá pasúceho sa pštrosa, nech rýchlo zavolá na políciu. Odmena za každého chyteného vtáka je dvetisíc eur.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.