Korzár logo Korzár

Záhradkár: Augustové snaženie sa v záhradke

V auguste býva na Slovensku obyčajne teplé a suché počasie.

Slivky. Úrode sa poteší každý záhradkár.Slivky. Úrode sa poteší každý záhradkár. (Zdroj: archív)



Preto aj v ovocnom sade vlahu starostlivo chránime mulčovaním, prípadne kyprením pôdy. Keď to nepostačuje a týždeň, dva nezaprší, treba pristúpiť k zavlažovaniu. Tie stromy, ktoré už nemajú plody, zalievame preto, aby k budúcemu roku nasadili vo väčšom počte kvetné pupene a u tých, ktoré ešte majú plody, zálievkou zabránime ich opadávaniu a dodanou vlahou zväčšujeme ich objem a šťavnatosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rez

Je čas, aby sme na drevinách robili rez, ktorý sme nestihli urobiť v júli. Pri ňom odstraňujeme najmä konkurenčné výhony, ktoré rastú dovnútra koruny, alebo nám ináč zavadzajú. Vystrihujeme ich od základu konára, z ktorého vyrastajú. Zároveň je čas na zmladzovanie orechov, čerešní a višní. Z broskýň odstraňujeme vyrodené letorasty až po dobre vyzretý spodný výhon. Na stromoch, ktoré majú ešte ovocie, zaštipujeme špičky výhonkov, keďže detailný rez sa robí až na jar.

SkryťVypnúť reklamu

Chemická ochrana

Samozrejme, aj v tomto období nemôžeme poľaviť v chemickej ochrane. Jablone, ktoré produkujú ovocie na zimné uskladnenie, ohrozujú na niektorých odrodách múčnatka a takmer plošne obaľovač jablčný. Ak na kôstkovinách evidujeme požery listov, znamená to, že je premnožená piliarka čereňová, prípadne slivková. Treba proti nim zakročiť, čím si chránime úrodu k budúcemu roku. Na drevinách a rastlinách sa vyskytujú húsenice a vošky, proti ktorým musíme použiť chemický postrek.

Drobné ovocie

Ak na vašu záhradku padol dostatok zrážok, môžeme začať s výsadbou nového jahodoviska, ktoré v budúcom roku prinesie uspokojivú úrodu. Spon volíme podľa odrody. Z ríbezlí po zbere odstránime prestarnuté výhonky a ako náhradu za ne ponechávame tohtoročné. Egreše presvetľujeme a koncom mesiaca im skracujeme výhonky na 3 - 5 púčikov. Prútiky malín sú už vyrodené a evidentne odumierajú. Vystrihujeme ich tesne pri zeme a dávame priestor mladým.

SkryťVypnúť reklamu

Vinohrad

Vo vinohrade u odrôd, ktoré produkujú veľa zelenej hmoty a prerastajú drôtenku, odstraňujeme vrcholky letorastov. V tomto období sa uzatvárajú aj strapky hrozna a to je signál, že by sme mali vykonať posledný postrek proti botritíde, perenospóre a múčnatke. V mnohých lokalitách bolo treba striekať aj v júli po teplých dažďoch, ale v auguste by sme postrek mali zopakovať. Ak treba, do roztoku primiešame prípravky proti hmyzu. Ale pozor! Podľa odhadovaného termínu zberu treba voliť aj kombináciu ochranných látok s ich účinnosťou, keďže niektoré ju majú až 35 dní. Nebolo by vhodné, aby sme zberali hrozno, ktoré na bobuliach má ešte aktívnu chemickú látku. Na stolových odrodách odporúčame vylamovať listy v blízkosti strapiek, aby slnko na ne intenzívnejšie dopadalo a tak lepšie vyzreli.

SkryťVypnúť reklamu

Zelenina

Na hriadkach venujeme pozornosť plodonosnej zelenine, fazuli, kapuste, neskorému kelu, karfiolu a kalerábu. Je čas na oberanie paprík, paradajok a uhoriek, ktoré v tomto čase dávajú najvyššie úrody. Zber robíme opatrne, aby sme nepo– škodili ďalšie nasadené plody. Podľa potreby riadky a pôdu medzi nimi kypríme, vyplievame a rastliny adresne zalievame, čím šetríme vodou. Koncom mesiaca na rajčiakoch zastrihujeme vrcholy, aby sme zamedzili nasadeniu ďalších kvetov, z ktorých by sme v tomto roku už úrodu nezberali. Zároveň tým podporíme zväčšenie už založených plodov, čo i zelených. Trávnik má už obdobie bujného rastu za sebou, takže ho netreba tak často kosiť. Na mnohých miestach žltne a usychá. Keď chceme tomu predísť, mali by sme ho zalievať aspoň každý druhý deň. Ak plánujeme založiť novú trávnu plochu, pôdu si záhradnícky pripravíme a v septembri vysejeme trávovú zmes .

Nebezpečná múčnatka

Múčnatka napáda nielen stromy, vinič, ale aj trvalky, najmä ruže a flox, preto ju musíme chemicky ničiť. Je čas na rozsádzanie kosatcov, pivónií, ľalií a z jarných cibuľovitých kvetín korunky kráľovskej, šafranu, modrice, scily, snežienok a podobne.


Autor: Peter Ország

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 31 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 644
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 405
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 431
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 984
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 373
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 148
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu