Už sa nezbiera podbeľ, myší chvostík, lipa, kamilky, prvosienky, baza, šípky ani iné liečivé byliny. Spoliehame sa na to, že všetko dostať kúpiť. Pritom neprihliadame na cenu ani na kvalitu tovaru. Takmer celá populácia už siaha po čajoch balených v porciovaných vrecúškach, ktoré sú ponúkané v rôznych chutiach. Treba si uvedomiť, že kto a kde by nazbieral také kvantum rastlín, ovocia, koľko sa vyrába čajov. Vo vrecúškach je len určitý podiel toho, čo je v názve čaju a gramáž dopĺňa zväčša sušená jablčná drvina a iné balastné látky, ktoré cez papier vrecúška nevidíme. Okrem toho sú tam farbivá, dochucovadlá, ktoré robia tekutinu – čaj farebne lákavým a voňavým.
Čajíček
Tí, ktorým niečo hovorí čajová kultúra, navštevujú čajovne, prípadne si doma pripravujú sypané čaje varením, zaparením, alebo lúhovaním. Pokiaľ si jednotlivé zložky nenazbierajú sami, kupujú ich v špeciálnych obchodoch, alebo v lekárňach. Samozrejme, tu je cena jednotlivých častí rastlín, z ktorých sa pripravuje odvar - čaj nepomerne vyššia, úmerná vynaloženej námahe za zber, sušenie a distribúciu.
Šípkový
Mnohí nedajú dopustiť na šípkový čaj, ktorý najmä v zimných mesiacoch zahrieva, zvyšuje odolnosť organizmu a na jar pomáha prekonávať únavu a stresy. Je to zásluhou vitamínu C, ktorý šípky obsahujú v najvyššom zastúpení zo všetkých u nás pestovaných plodín. Je zvykom zbierať plody hneď po prvom mraze z ruže šípovej (Rosa canina), ktorá rastie na každom pomedzí. Je to práca nepríjemná, lebo konáriky pichajú a plody sú malé.
Záhradné šípky
Asi málokto vie, že sa pestujú aj záhradné kultivary ruží so zameraním na produkciu šípok a na ich šľachtení v 60. rokoch minulého storočia sa podieľali aj pracovníci okrasného záhradníctva v Bojniciach. Konkrétne je to Rosa rugosa - ruža vráskavá a Rosa pomifera - ruža dužnoplodá. Obidva kultivary ako kríček môžeme zakúpiť takmer vo všetkých veľkých záhradníctvach. Ich cena nie je vysoká, závisí od veku sadenice a od toho, či je, nie je kontajnerovaná. Samozrejme, tento typ ruží dá sa vypestovať aj zo semena, ktoré vyberieme z vyzretého plodu, keď ešte nie je celkom stvrdnuté osemenie (zo starších plodov semenám trvá dlhšie, než začnú klíčiť). Hneď po zbere ich vysejeme do debničky s kvalitnou zeminou, premiešanou s pieskom. Po vzídení a vytvorení 2 - 3 lístkov prepichujeme ich z jari na hriadku a pri dostatočnom zalievaní vytvoria sa z nich do jesene silné sadenice. Niektoré cez zimu vymrznú, ale tým, čo prezimujú, na jar skrátime výhony asi o polovicu, aby sa kríček rozkonáril a môžeme ho vysádzať už na trvalé stanovište. Na tretí rok zo silnejších kríčkov spravidla zberáme už prvú, aj keď neveľkú úrodu.
Vydrží veľa
Pre trvalú výsadbu plodovej šípky nemusíme hľadať osobitne vhodné stanovište. Porastie rovnako dobre v kamenistej pôde, chudobnej na živiny, ako aj v záhrade, aj keď treba uznať, že v týchto podmienkach dorastie do väčších rozmerov a poskytne bohatšiu úrodu väčších plodov. Je vhodnou rastlinou aj do živých plotov, ktoré treba ale upravovať. Tu sadenice sadíme hustejšie a po troch, štyroch rokoch každý druhý ker odstránime na vzdialenosť 2,5 - 3,0 m, lebo krík v 5. - 6. roku máva výšku 2,0 - 2,5 m a v priemere asi 2 metre.
Tento typ plodonosných ruží na jar zakvitne jednoduchými kvetmi v strapcovitom útvare a tak rastú, dozrievajú aj šípky. Z botanického hľadiska je to ovocie skladajúce sa z niekoľkých semien, ktoré tvoria súplodie a to je zakončené usušeným kvetným lôžkom.
Ruža vráskavá
Na začiatku leta sa pokryje veľkými sladko a príjemne voňajúcimi fialovo-ružovými kvetmi, ktoré sa sporadicky objavujú až do mrazov. Plodmi sú tehlovo-červené šípky veľké ako malé rajčiny. Z dozretých plodov sa pripravujú sirupy, džemy, alebo ich môžeme tiež sušiť na čaj. Ruža má lesklé, zelené vráskavé listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú do oranžova až červena, čím robia krík veľmi dekoratívny.
Autor: Peter Ország
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.