Košické jazero sa každú letnú sezónu potýka s rovnakým problémom. Premnoženými sinicami znečistenou vodou, ktorá spôsobuje alergikom ale aj bežným ľuďom vážne zdravotné problémy. Zápaly očných spojiviek, kožné ekzémy aj črevné zápchy.
Tento rok nebol výnimkou. Od začiatku dovolenkovej sezóny neprešlo ani pár dní a hygienici dali kúpaniu na jazere STOP. Samozrejme, kvôli "zelenej vode". Pravda však aj tak vyšla najavo. Za zákazom kúpania nie je premnožená vodná rastlina, ale čosi úplne iné.
"Vďaka čistej vode sme v severnej časti jazera objavili v hĺbke osem metrov potopenú americkú loď," priznal Dušan Indidžons, šéf archeologického oddelenia košického magistrátu. "Aby sme mohli vrak v pokoji preskúmať, naschvál sme rozšírili zavádzajúcu informáciu, že kúpanie na jazere je zo zdravotného hľadiska nebezpečné. No uznajte. Ako by sme sa mohli venovať výskumu, ak by nám tam pobehovali alebo plávali stovky rekreantov...?"
Ako sme sa od Indidžonsa dozvedeli, čistá voda spôsobila, že viditeľnosť v nej dosiahla až 12 metrov. Teda všetko, čo sa v nej nachádza do tejto hĺbky, sa dá pozorovať voľným okom. Tak došlo aj k objaveniu lode. Plavčíci rozmiesťovali bójky, keď ich čosi na dne upútalo. Jeden z nich sa ponoril a tak vyšiel šokujúci nález najavo.
"Zatiaľ vieme iba to, že loď sa potopila pred 68 rokmi," prezradil Indidžons. "Vyčítali sme to z lodného denníka, kde je posledný záznam kapitána o veľkej búrke v júni 1946. Loď v nej stratila správny smer a nedokázala sa orientovať ani podľa dvoch majákov na severnom a južnom brehu. Kapitán nariadil obrat na východ a tento manéver loď nasmeroval na útesy pod hladinou..."
Potápači zatiaľ preskúmali približne polovicu vraku lode, ktorá slúžila ako ropný tanker. Ropu dodávala do rafinérie, ktorá kedysi fungovala na mieste súčasnej teplárne. Pozostatky posádky, samozrejme, už potápači nenašli, no na hladinu vyniesli množstvo zaujímavých artefaktov. Okrem už spomínaného lodného denníka aj niekoľko zachovaných kusov dobovej tlače, zásoby jedla, 120 kusov 7-decových fliaš whisky či trezor s 51-tisíc dolármi, patriacimi posádke.
"Všetko nasvedčuje tomu, že zásobníky s ropou sú neporušené. Preto až dostaneme povolenie od ministerstva životného prostredia a ministerstva archeológie, pokúsime sa obsah tankera prečerpať do druhej lode. Odhadom pôjde o približne 12-tisíc ton. Expertná skupina už teraz hľadá spôsob, ako by sa dala takáto ropa využiť. Pri súčasnej cene na svetových trhoch odhadujeme zisk okolo tri milióny dolárov," tipol si Indidžons.
Na záver nás ubezpečil, že celý proces prečerpania ropy a vytiahnutie prázdneho vraku by nemal trvať dlhšie ako dva týždne. Od augusta by už preto malo byť kúpanie na jazere povolené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.