Sen všetkých filatelistov na svete je vlastniť modrého alebo červeného Maurícia s emisným dátumom 20. august 1847. Vzhľadom k svojej veľkosti dva štvorcové centimetre patria známky k najcennejším predmetom na našej planéte. Na archívnej snímke sú najpopulárnejšie známky 1 penny - červený a 2 pence- modrý Maurícius. Medzi extrémne vzácne unikáty patrí obálka Bordeaux Cover, na ktorej sú nalepené obe známky súčasne. Za túto celistvosť zaplatil posledný kupec 4-milióny dolárov. Tieto najväčšie kuriozity vlastní aj britská kráľovná Alžbeta II. Modrý maurícius kúpil mimo aukcie aj Boris Kollár. Podnikateľ zaplatil šesťcifernú sumu.
Rôzne neoverené historky okolo týchto kuriozít sa už desiatky rokov šíria neuveriteľnou rýchlosťou. Podľa legendy si ich nechala vytlačiť manželka maurícijského guvernéra Lady Gonnová. Vo Veľkej Británii nestihli vyrobiť ceniny do požadovaného termínu. Ponáhľala sa a chcela, aby boli známky na ples rýchlejšie hotové, tak našla iné riešenie. Podľa legendy v časovej tiesni poverila ryteckými prácami staručkého poloslepého hodinára Josepha Osmonda Barnarda. Pravda to ale nebola. Barnard mal iba 31 rokov, nebol roztržitý, ani poloslepý a nepracoval ako hodinár. Zrejme kvôli časovej tiesni sa na týchto vyhľadávaných unikátoch objavil nesprávny opis Poštový úrad - „POST OFFICE“ namiesto správneho opisu Poštovné zaplatené - „POST PAID“.
Obe známky vyšli v náklade dvakrát 500 kusov na ostrove Maurícius. Dodnes sa zachovalo len niekoľko exemplárov. V modrej farbe existuje len dvanásť kusov, 4 nepoužité a 8 použitých. Červených sa zachovalo 14 kusov, z toho 2 nepoužité a 12 použitých. Zberatelia nemôžu vlastniť tento svetový unikát, ale napriek tomu sú tieto ceniny veľmi populárne a známe aj medzi laickou verejnosťou. Sú tak zaujímavé, že na Broadwayi o nich hrajú muzikál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.