Strmé a vysoké hlinité brehy sú skôr typické pre veľké nížinné toky, pričom sú maskované veľkou hĺbkou vody, ktorá ich obmýva. Rybári napríklad na Latorici pri Kamennej Moľve hovoria medzi sebou, že „ideme na ryby pod vysoký breh“ a skoro každý, kto na Latorici loví ryby vie, kde sa táto konkrétna lokalita nachádza. Vysoké brehy sú aj na hraničnom úseku rieky Tisa a sú obľúbeným biotopom jesetera malého.
Extrémne vysoký breh však majú aj na rieke Topľa v katastri obce Kurima v Bardejovskom okrese. Tok obmývajúci brehy rieky sa tu dá na rozdiel od spomínaných riek na nížine prebrodiť počas nižších prietokov v loveckých čižmách, ale monumentálna hlinená strmá stena pravého brehu Tople v dĺžke niekoľkých stoviek metrov, ktorá sa vám postaví do cesty neumožní vám tento pravý breh prekonať. Skôr riskujete, že vás niekoľko kubíkov hliny zasype, ak budete v koryte rieky pri tomto brehu v nesprávnom čase.
Niekoľko čerstvých zosuvov hliny bolo aktuálnych aj počas obhliadky lokality, na ktorú žiadateľ o ťažbu riečneho materiálu požiadal správcu toku o odťaženie štrkovej lavice ležiacej naproti tomuto maxi brehu a ktorá pri vyšších prietokoch tlačí vodu k pravému brehu, ktorý potom masívne eroduje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.