Na snímke je 5-eurová bankovka s letopočtom 2002, ktorá je už na prvý pohľad celkom neobvyklá. Má celkom netypickú farbu a niektoré detaily sa podstatne líšia od obehových bankoviek. Na lícnej strane vpravo chýba hologram, čo je pri dnešnej modernej výrobnej technológii eurobankoviek nepredstaviteľné. Treba sa nad tým zamyslieť a preskúmať podrobnejšie niektoré detaily. Bankovky sa vo výrobe tlačia na vopred pripravený papier s ochrannými prvkami spolu s hologramom. Je málo pravdepodobné, že by tak dôležitý komponent v papieri chýbal.
Pri podrobnejšej analýze sú viditeľné ďalšie detaily, ktoré sú podnetom pre ďalšie úvahy. Na oboch stranách platidla prevláda ružovo-fialová farba, čo je celkom netypické. Je neprirodzené, aby sa na averze a reverze vyskytla tá istá chyba. Je nemožné, aby sa z výroby dostala do obehu bankovka v pozmenenej farbe bez hologramu. K tomu všetkému je jeden z dvoch číslovačov vytlačený v ružovo-fialovej farbe. Ak by to tak bolo, išlo by o svetovú kuriozitu, ktorá by sa predávala za astronomické ceny.
Na základe týchto zistení môžeme konštatovať, že túto kuriozitu vyrobili tí šikovnejší, aby finančne poškodili zberateľov. Chemici dobre zužitkovali svoje vedomosti na zberateľskom trhu. Rarita, ktorá vznikla je na prvý pohľad veľmi lákavá, lebo obsahuje všetky ochranné prvky okrem hologramu. Platidlo sa pohybuje vo farebnom spektre 10–eurovej bankovky. Na prvý pohľad by každý povedal, že ide o svetovú raritu. Nikto na to nemyslí, že tlačiareň cenín na jednej bankovke toľko chýb nikdy neurobí. Preto pri kúpe podobných kuriozít treba byť opatrný. Ceniny sa najlepšie kupujú v renomovaných aukčných domoch. Samozrejmosťou je znalecký posudok a certifikát pravosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.