Školopovinné deti a mládež dnes donesú domov výsledky celoročného ne/snaženia sa v školských laviciach. No aj keď budú niektoré vysvedčenia pestré, ešte to nemusí znamenať nič zlé. ..
Michal Kubovčík
„Chcel som mať trochu lepšie známky, ale nešlo to,“ krúti hlavou Jogi z Paneláku. Jeho rodičia ho však za výsledky netrestali. „Pripomínali nám, že sa učíme pre seba, nie pre známky. A z ktorých predmetov boli najhoršie? Tých bolo viac... ale nemal som rád matematiku, chémiu a angličtinu,“ prezradil.
Bibiana Ondrejková
„Hoci som bola dobrá žiačka a mala som dobré známky, pred koncom školského roka som zažívala stres,“ priznáva s úsmevom a spomína ako ju rodičia vedeli motivovať. „V určitom období sme hrali hru: za každú jednotku som dostala dve koruny, za dvojku som musela vrátiť dve koruny, za trojku tri atď. Dosť som vtedy zbohatla,“ prezradila herečka, ktorá patrí do skupiny odporcov technických predmetov: „Nenávidela som geometriu. Keďže som ľaváčka, vždy som si všetko rozmazala a moje výkresy boli otrasné. Nemala som rada matiku, chémiu, fyziku... Ale vždy som to akosi zvládla.“
Renáta Názlerová
Na základnej škole bola prototypom vzornej žiačky. „A keď som v piatej triede dostala päťku, mama ma pochválila: „No konečne nejaká baňa, už som si myslela, že nie si normálne decko, keď nosíš len samé jednotky,“ smeje sa obhajkyňa zo Súdnej siene. Situácia sa zmenila na gymnáziu, kde raz vyfasovala štvorku z ruštiny a raz z matematiky. „Ale z matiky to bolo preto, lebo som pani profesorke povedala pár teplých slov na margo jej správania a prístupu, za čo som bola po zásluhe potrestaná. Na klasifikačnej porade jej neprešiel návrh na zníženú známku zo správania, tak sa aspoň vybúrila na známke za predmet, ktorý ma učila,“ porozprávala. Napokon aj napriek vážnemu úrazu a dlhodobej liečbe zmaturovala s vyznamenaním.
Lenka Čviriková Hriadeľová
„Odmalička mi doma prízvukovali, že sa učím pre seba. Pre dieťa je to na začiatku ťažké pochopiť, ale neskôr zistí, že mama a tato mali pravdu,“ konštatuje Lenka Čviriková Hriadeľová. Síce patrila medzi premiantky, až na jeden predmet – matematiku. „Zo všetkého som mala jednotky, len z tej matiky bola na vysvečku vždy dvojka. Natoľko ma to ničilo, že som matiku nemala rada a hľadala som si strednú školu, kde nebude. A našla som. Konzervatórium a herectvo,“ porozprávala Lenka.
Sväťo Malachovský
„Nikdy som nemal zlé známky no, hoci sa, samozrejme, sem-tam pritrafila aj nejaká horšia. Priznám sa, že matika a chémia neboli úplne moje šálky kávy, aj keď napríklad fyzika ma pomerne bavila a v geometrii som bol výborný. Moja pani učiteľka na základke pomerne rýchlo pochopila, že centrum môjho záujmu je niekde inde a že číslami sa živiť v budúcnosti určite nebudem, tak prejavila obrovskú dávku zhovievavosti, za čo som jej dodnes povďačný,“ konštatuje s úsmevom obľúbený predstaviteľ popleteného Maďara Imreho z Paneláku.
Lukáš Hoffman
Potetovaný Lukáš z Paneláku sa otvorene priznáva k tomu, že sedenie a nasávanie vedomostí mu nebolo veľmi po vôli. „Bol som trojkár. Ale vždy sa našiel predmet, ktorý to vyvážil a teda boli aj obdobia, kedy to fičalo,“ smeje sa pri spomienke na školu. A z čoho mal najväčšie stresy? „Matematika, matika, matka, tá mi ničila život. Aj pri výbere strednej školy som si hľadal takú, aby tam nebola. Ale tam ma zasa položila nemčina. Dokonca som z nej mal reparát. A vidíš, dnes fičím na škole ako vzor,“ konštatuje so smiechom.
Foto: tv joj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.