Komedogénne látky spôsobujú upchávanie mazových žliazok a môžu viesť až k zápalovým procesom. "Patria k nim uhoľný decht, ľanový olej, olivový olej, kakaové maslo, lanolín, isopropyl stearat, isopropyl myristat, myristyl myristat alebo butyl stearat. Krémy obsahujúce vyše päť percent týchto látok by nemali používať ľudia so sklonom k akné," varuje doktorka Tereza Gabryšová.
Retinoidy
Retinoidy nám môžu výrazne pomôcť, ale v nesprávnej miere tiež uškodiť. "Zohrávajú nezastupiteľnú rolu pri liečbe ťažkých kožných ochorení ako sú akné či rosacea. Použiť sa dajú aj pri liečbe psoriázy, alebo ako pomocník pri redukcii prejavov starnutia. Celkom správne je však táto látka viazaná na lekársky predpis, pretože môže vyvolať vedľajšie účinky ako je poškodenie kože a slizníc, alebo stenšenie, prípadne vypadávanie vlasov," varuje dermatologička Katarína Klauzová.
Nikdy by ste ich nemali používať dlhodobo. "Mohlo by totiž dôjsť k utlmeniu tvorby keratínu a následnému stenšeniu vrchnej vrstvy pokožky. Neobvyklé nie je ani podráždenie či bolestivosť."
Nanomateriály
Veľkou neznámou v kozmetike ostávajú nanotechnológie. Látky uzavreté v nanokapsuliach sú také malé, že preniknú medzibunkovým priestorom do kožných buniek. Ohľadne ich bezpečnosti však vyvstáva viacero otázok. Orgán Európskej únie ich neschvaľuje. Nie je totiž isté, ako hlboko do pokožky či organizmu sa dostávajú. Zaujímavosťou však je, že napríklad v USA sú tieto látky bez problémov povolené.
Ftaláty
Látkou, která by za žiadnych okolností nemala prísť do styku s vašou pleťou, sú ftaláty. V kozmetike sú oficiálne zakázané, aj tak ich však môžeme vidieť v drogériách, napríklad v očných tieňoch. Väčšinou ide o dovoz z Ázie. Ftaláty však naozaj absolútne nie sú vhodné pre pleť ani pre organizmus.
Z tohto dôvodu je vhodné vyhýbať sa nákupu kozmetiky napríklad na trhoch. Zloženie však pozorne sledujte aj v kamenných obchodoch.
Alkohol
Alkohol a krásna pleť? Tieto dva pojmy k sebe nepasujú ani náhodou. Výnimkou sú jedine nízke koncentrácie alkoholu a jeho lokálne použitie na zapálené vriedky. Niektoré prípravky sa bez alkoholu nezaobídu, ale musíte počítať s tým, že pleť vysušia.
Koncentrovanému alkoholu a plošnému použitiu sa vyhýbajte. "Alkoholové roztoky by som neodporučila ani ľuďom s mastnou pleťou. Po prílišnom odmastení sa zvýši stimulácia mazových žliazok a môže dôjsť k zhoršeniu akné," varuje doktorka T. Gabryšová.
Oleje
Myslíte si, že vašej vyprahnutej tvári sa uľaví, ak jej doprajete čisté neriedené olejčeky? Doktorka Gabryšová ich neodporúča ani ľuďom so suchou pokožkou. "Na pokožke totiž sú receptory a keď je koža mastná od oleja, obmedzia receptory činnosť mazových žliaz a pokožka sa ešte viac vysuší. Pri olejoch do kúpeľa, ktoré sa miešajú s vodou, to však neplatí."
Olejom by sa mali vyhýbať hlavne dámy s viditeľnými pórmi. "Olivový olej je čisto prírodná látka, ale je jedným z najznámejších upchávačov pórov vôbec."
Čistá vazelína
Áno, vazelína dokáže zázraky, ale na pleť podľa odborníkov nepatrí. "Čistá vazelína je vhodná na natieranie suchej kože na pätách, alebo na masírovanie jaziev, ale v prípade pleti by mohla vyvolať akné."
Autor: Spracovala Nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.