1. Odmieta prijať zodpovednosť
Nech sa stane čokoľvek negatívne, niečo sa pokazí, alebo nevyjde, môžete sa staviť, že to bude vaša chyba. "Spoločnou charakteristikou manipulátorov je nízke sebavedomie. Lán málokedy sú schopní pripustiť si vlastnú chybu a veľmi prehnane reagujú aj na kritiku, pretože ju vnímajú ako osobné ohrozenie," vysvetľuje psychologička Marcela Vojířová. Upozorňuje na to, že vo funkčnom vzťahu by mali byť vyvážené ospravedlňovania, ústupky i kompromisy.
2. Máte neustále pocit viny
"Častou zbraňou manipulátorov je obviňovanie a snaha o vyvolanie výčitiek svedomia u ostatných ľudí," tvrdí psychologička. Vo chvíli, keď sa mu totiž podarí vsugerovať vám, že by ste sa mali cítiť vinná, záleží už len na ňom, či vás nechá "vydusiť", alebo vám milostivo "odpustí". Každopádne má navrch, a to je to, o čo mu išlo.
3. Nedovolí vám priblížiť sa
Manipulátor vás udržiava v neustálom napätí a nikdy vám nedovolí úplne sa k nemu priblížiť a prežiť pocit skutočnej dôvery.
4. Máte pocit, že ho neustále sklamávate
Nech urobíte čokoľvek, takmer vždy to má nejaký háčik. "Manipulátori potrebujú k
svojmu životu vzrušenie a napätie. Sami sú málokedy spokojní s aktuálnym stavom vecí a rovnako málokedy pripustia, aby boli veselí ľudia vôkol nich."
5. Neviete, čo vlastne chce
"Manipulátori definujú svoje požiadavky veľmi nejasne, pretože v skutočnosti vlastne o ich splnenie ani nijako zvlášť nestoja a často ich nedokážu definovať ani sami pre seba. Ich cieľom nie je nájdenie konštruktívneho riešenia, ale udržanie napätia a svojej mocenskej prevahy."
Autor: Spracovala Nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.