S pravidelnosťou sú v jarných mesiacoch v posledných rokoch evidované hromadné úhyny tohto invázneho druhu ryby v niektorých odstavných ramenách na Východoslovenskej nížine.
Po tom, čo zaznamenali v máji 2011 hromadný úhyn sumčeka na jazere Ortov pri Veľkých Kapušanoch, boli úhyny evidované na ramene v Oboríne, na niektorých ramenách v okolí Stredy nad Bodrogom a na vodnej ploche Karcsa ležiacej na spoločnej hranici s Maďarskom (na snímke). Tu sa hromadný úhyn rýb zopakoval po troch rokoch zase. V druhej polovici mája boli okraje Karcse pokryté stovkami uhynutých sumčekov zväčša o veľkosti 7 až 9 centimetrov. Väčšie jedince sa vyskytovali zriedkavo a výskyt iných druhov rýb, konkrétne pleskáča vysokého a karasa striebristého, bol len zriedkavý.
Aj keď úhyny sumčeka sú vždy vo väčších množstvách, zatiaľ nikdy nedošlo k takej autoregulácii druhu, ktorá by mala za následok úplné vymiznutie týchto rýb, čomu by sa potešili najmä rybári, keďže sumček je pre pôvodnú ichtyofaunu škodlivým, veľmi žravým druhom, pred ktorým si nie sú isté druhy rýb rybármi preferované, najmä nižších vekových kategórií a ich ikry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.