Chybotlače eurobankoviek patria ku kuriozitám. Môžeme sa s nimi stretnúť iba v ojedinelých prípadoch.
S ceninami sa stretávame pri každodenných platbách. Bankovky sú rovnaké, rozlišujeme ich podľa nominálov a jednotlivých sérií. Ak sa náhodou objaví v peňažnom obehu chybotlač, tak s najväčšou pravdepodobnosť skončí na niektorej z aukcií. Nájsť takúto kuriozitu je asi tak pravdepodobné, ako vyhrať prvú cenu na číselných hazardných hrách. Predsa sa to niekedy podarí.
Na archívnej snímke je dobre viditeľná 10-eurová bankovka, ktorú je problém na prvý pohľad identifikovať. Platidlo ľahko rozpoznáme na základe podpisu “Duisenberg“. Na archívnej snímke je dobre vidieť, že cenina je silne poškodená. Hĺbkotlač na lícnej strane úplne chýba. Na základe týchto faktov je pravdepodobné, že kuriozitu niekto vyrobil úmyselne. Dôvod je jednoduchý, rarity a chybotlače sa vyskytujú len ojedinelo a sú veľmi vzácne.
Zberatelia by mali mať podrobnejšie informácie o takýchto bankovkách. Keď je to originál, tak by mal byť priložený certifikát. Posudok by mal vyhotoviť znalec a s platnou licenciou. Odborník si overí technické parametre na základe testov. Ceninu porovná so zaručene pravou bankovkou, na ktorej sa vyskytla podobná chyba. Musí hľadať stopy po chýbajúcej farbe, chemikáliách. Falzifikáty najrýchlejšie odhalí kontrola pod ultrafialovým a infračerveným svetlom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.