Časy eufórie sedemdesiatnika Knapa sa pominuli

Bol vždy verný. Aj to môže o sebe povedať bývalý futbalista ligovej Lokomotívy Ondrej Knap pred oslavou sedemdesiatky.
Bol vždy verný. Aj to môže o sebe povedať bývalý futbalista ligovej Lokomotívy Ondrej Knap pred oslavou sedemdesiatky. (Autor: Róbert Berenhaut)
Sportnet|3. jún 2014 o 00:00

Reprezentačný dres síce nenosil, ale zato bol štandardným hráčom prvoligovej Lokomotívy Košice.

Počas ôsmich majstrovských ročníkov nastúpil v jej farbách v 195 zápasoch a v kolektíve železničiarov sa stal trinástym najčastejšie hrajúcim futbalistom. Keďže v mužstve plnil v prvom rade defenzívne úlohy, dal iba jeden ligový gól. Konkrétne v ročníku 1968/69 v stretnutí 17. kola v Banskej Bystrici, kde Košičania remizovali s Duklou 1:1.

KOŠICE. Aj to patrí do vizitky Ondreja Knapa z Veľkej Idy, ktorý zostal verný svojmu rodisku dodnes. Narodil sa 4. júna 1944 a tento dátum tiež prezrádza, že je ďalším futbalistom, čo v tomto storočí, konkrétne v najbližších dňoch, oslávi sedem krížikov. Dres Lokomotívy začal obliekať pod dohľadom trénera Františka Fecka už ako 15-ročný dorastenec.

Nezačínal v I. lige

Medzi seniorov sa dostal prvý raz v ročníku 1963/64, ale v tom čase sa predstavil iba na druholigovom javisku v kolektíve, z ktorého pod taktovkou trénera Karola Bučka na ihrisko nastupovali: Ripper, Magyar, Slovinský – Knap, Gaško, Urban, Kamaráš, Jarembák, Pončák, Skubík, Gajdoš, Lenárt, Šnýr, Duchnovský, Lazar, Hájek, Bajerovský, Sohan, Bachratý, Dubiel, Hudák, Šomoši a Šerfözö. V nasledujúcich dvoch sezónach sa objavil vo vojenskej rovnošate v druholigovej Dukle Tachov, ktorá sa stále držala medzi najlepšími, čo ani neprekvapilo, lebo v mužstve boli vynikajúci futbalisti Linhart, Desiatnik a mnohí ďalší, predovšetkým však perspektívni hráči pražskej Dukly.

Vrátil sa medzi elitu

Keď si obliekol civil, zaklopal na ligové brány v Čermeli. Písal sa ročník 1966/67, v ktorom kolektív kormidloval Jozef Gögh a v druhej polovici súťaže Štefan Čambal. Hráčsky káder železničiarov v tom čase tvorili: Schrojf, Flešár, Čumita – Bodnár, Ištók, M. Urban, Slosiarik, F. Hájek, Kassai, Lazar, Šándor, Šnýr, Scherer, Serfözö, Gyurek, Š. Daňo, Knap a Hric. Bola to ťažká majstrovská sezóna, lebo mužstvo sa zachránilo s vypätím všetkých síl, veď nielenže inkasovalo veľa gólov – 46, ale malo najslabších strelcov v súťaži, ktorí dali iba 16 gólov... V neľahkom boji sa však hráči presvedčili, že dokážu prekonať aj vysoké prekážky, čo ich povzbudilo na vrcholnej scéne v ďalších ročníkoch. Pod krajšie kapitoly, sa podpísal najmä v ročníkoch 1969/70 a 1972/73, v ktorých železničiari obsadili šiestu priečku. Ani po odchode z Lokomotívy ešte kopačky na klinec nezavesil. V rokoch 1974 – 1976 hral za VSŽ Košice, potom dva roky pôsobil ako tréner v Jelšave a hlavne plných 16 rokov sa staral o futbal a o trávnik vo Veľkej Ide. O Ondrovi sme ponúkli dosť faktov, ale ozaj aký to bol futbalista, o ktorom mladá a stredná generácia nevie veľa alebo nič, dodajme, že bol veľký bojovník, predstopér a tiež šikovný univerzálny hráč. Ako Andrej Ištók roky dodával, dobrý a obľúbený kamarát!




Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Časy eufórie sedemdesiatnika Knapa sa pominuli