Dlhotrvajúce dažde spôsobili obrovské materiálne škody nielen zaplavením stoviek domov v desiatkach obcí. Zvýšené hladiny potokov i riek mali za následok aj viacero iných katastrof. Utopenie nespočetného množstva domácich či divokých zvierat, ktoré nestihli utiecť do bezpečia, alebo zničenie úrody na poliach i v záhradách. Ani to však nie je všetko, čo dokázal nespútaný vodný živel. Dôkazom je pohľad na hladinu teraz už pokojného Hornádu pri moste pod mestskou časťou Ťahanovce.
Kým v pondelok a utorok zvýšená hladina prinášala iba mohutné kmene vyvrátených stromov, v noci z utorka na stredu priplavila aj čosi iné. Tri luxusné hausbóty, ktoré od rána vzbudzovali veľký záujem Košičanov. Len mostnej konštrukcii mohli plavidlá vďačiť za to, že po nekontrolovateľnej plavbe z miesta ukotvenia až do Košíc "nepodliezli" pod mostom na nerozbili sa o niekoěko sto metrov ďalej na splave pri Aničke.
Samozrejme, okamžite po objavení plavidiel sa rozbehlo pátranie po majiteľoch, aby mohli dostať správu o náleze ich majetku. Nebolo to ľahké. Nad dverami obitroch hausbótov síce boli tabuľky s popisnými číslami, no tie mohli byť evidované v ktorejkoľvek obci, ležiacej na toku Hornádu.
Hľadanie majiteľov riečnych príbytkov sa napokon vydarilo a včera večer boli všetci známi. Jeden hausbót sa odtrhol v Spišskej Novej vsi, druhý v Krompachoch a tretí kotvil na Ružíne. Kým ten teda urazil iba niečo vyše 20 kilometrov, ten "spišský" zvládol po rozbúrenej hladine rieky vyše dvojnásobok.
Ich majitelia reagovali na správu o náleze plavidiel rovnako. Najprv veľkou radosťou z toho, že sa ich majetok našiel, a hlavne v takmer neporušenom stave. Radosť však u všetkých troch vystriedalo zúfalstvo. Ani jeden z nich si totiž nedokázal predstaviť, ako dostane hausbót na jeho pôvodné miesto.
Každý to napokon vyriešil inak. Majiteľ spišského sa rozhodol nechať ho na súčasnom mieste, teda v blízkosti populárnych Súdkov. A to aj napriek tomu, že sa šíria fámy o ich blízkom zatvorení. Krompašský hausbót sa jeho majiteľ rozhodol rozobrať a takto po častiach odviezť tam, kde kotvil už 20 rokov. Jedine majiteľ ružínskeho hausbótu odhodlal k riešeniu, ktoré sa zdá nerealizovateľné. Z Ružína chce prísť dvoma remorkérmi a odtiahnuť plavidlo hore prúdom.
Ako sme sa od majiteľov hausbótov dozvedeli, svoje plány začnú realizovať až začiatkom júna. Vraj ich nič nesúri, lebo hladina Hornádu od stredy poklesla, teda ďalšie putovanie ich majetku dole prúdom nehrozí. Ak sa teda chcete pokochať pohľadom, aký sa vám možno naskytne až po niektorom z ďalších výdatných dažďov, urobte si prechádzku k Ťahanovciam. Pohľad na hompáľajúce sa plavidlá pred mostom stojí za to.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.