Už ako párdňové bábätko si ho mama odviezla do Prahy, kde vyrastal. Húževnatý a priebojný, so štvorkou z hudobnej, dobyl svet. Nielen svojou osobnosťou a charizmou, ale predovšetkým obrovským talentom.
Košice sú na talenty bohaté. Narodilo sa tu množstvo osobností, ktoré dokázali pohnúť svetom. Tým umeleckým hýbal Waldemar Matuška. Aj keď dlhé roky zo zaoceánskej diaľky. Okolo pána speváka už počas života kolovali „zaručené informácie“. O pôvode, o milenkách, počte detí, zdravotnom stave, ale aj o vzťahu k alkoholu či komunistickej strane. Matuška rozprával vždy o tom, o čom chcel. Uniknúť spod pazúrov dravého bulváru sa mu nepodarilo ani v Amerike, kde žil so svojou treťou manželkou Oľgou a 30. mája 2009 zomrel.
Na sklo príliš krehký
K spevu ho to ťahalo odmalička, paradoxne z hudobnej výchovy dostával najhoršiu možnú známku - štvorku, našťastie prepadnúť sa z nej nedalo. Keby tak vtedy jeho učitelia vedeli, s kým majú dočinenia... Matuška sa aj napriek nespornému hudobnému talentu vyučil za sklára. Že to nebola dobrá voľba, sa presvedčil už vo svojej prvej práci. Fúkať sklo bolo pre neho nezvládnuteľné.
„Ja som mal namiesto hrudníka lavór, obrátený dovnútra,“ žartoval, keď sa vracal do spomienok na svoju mladosť.
Dlho bez práce nezostal. Úspešne absolvoval konkurz do Štátneho súboru piesní a tancov a úspech na seba nenechal dlho čakať.
Sexsymbol
Svojou charizmou, temperamentom a výzorom opantával ženy všetkých vekových kategórií. Tmavý urastený fešák bol v tých časoch absolútnym idolom. Pod jeho exotický vzhľad sa údajne podpísala rómska krv. Aj keď túto domnienku nikto nepotvrdil, stalo sa verejným tajomstvom, že Matuškovým biologickým otcom bol primáš cimbalovej kapely. Či je to skutočne pravda, sa dnes už nikto nedozvie, no temperament, hudobný sluch, talent hrať aj spievať zrejme nezdedil len po mame - herečke.
Ľudia v ňom videli človeka ako boli oni, hviezdne maniere mu boli viac ako vzdialené. Kto mu padol do oka, s tým si dal panáka, zaspieval si… Žil skromne a to sa páčilo. Aj to, že v Semafore prespával na vyradenej opone, ktorou sa aj prikrýval.
Vplyvné meno
Jeho zjav zaimponoval aj výrobným podnikom v Československu. Nejeden si z neho spravil tvár, ktorá predáva. Plagát na mlieko so sloganom Každý deň pesničku, každý deň mlieko, kde Waldemar s úsmevom na perách pózoval, primäl nejedného obyvateľa zvýšiť konzumáciu mliečnych výrobkov. Po mlieku prišlo na rad aj pivo a množstvo iných produktov. Meno Waldemar Matuška jednoducho predávalo. Čokoľvek.
Poriadne číslo
Temperament, ktorým bol Waldemar Matuška povestný, ho neraz dostal do problémov. Počas nakrúcania filmu Kdyby tisíc klarinetů sa mal spoločne s Karlom Gottom a Evou Pilarovou opiť tak, že si z balkóna uľavil na hlavu strážnika stojaceho pred vchodom. Vďaka jeho aktívnosti ho dokonca vyhodili z divadla Semafor. Na večer, keď mal odohrať v divadle predstavenie, si dohodol koncert. Prirodzene, do divadla neprišiel a dôsledky boli okamžité. No on si pomôcť nemohol, s povahou „čo na srdci, to na jazyku“ časom človek narazí na odpor. V žalúdku ležal vtedajšej ŠTB, ktorá na neho neváhala nasadiť „svoje očko“. To „zistilo“, že sa bezodne opíjal a pred hotelovou izbou mu stáli pätnásťročné dievčatá, ale všimlo si aj jeho sexuálny pomer s Ginou Lolobrigidou.
Poverčivý
Waldemar Matuškka bol poriadne číslo. Každé svoje auto, a boli ich minimálne dva tucty, nabúral do mesiaca. Neskôr sa nad tátošmi zľutovala jeho manželka a robila mu osobného šoféra. Okrem toho bol aj neuveriteľne poverčivý. V divadle si nikdy nesadol do prvého radu, pretože to malo prinášať smolu a keď mu cez cestu prebehla čierna mačka, okamžite si trikrát odpľul cez ľavé rameno.
Autor: Spracovala Mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.