VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Celková povodňová situácia na riekach Hnilec, Hornád a Torysa sa v noci na pondelok podstatne zlepšila a hladiny postupne klesajú.
Podľa informácií na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu je na rieke Hnilec len prvý stupeň povodňovej aktivity.
Druhý stupeň povodňovej aktivity je na rieke Hornád, od Kysaku až po Ždaňu, no hladina klesá.
Rovnako aj rieka Torysa pri Košických Oľšanoch je na úrovni druhého stupňa, pričom hladina v pondelok o pol desiatej dosahovala 354 cm a má klesajúcu tendenciu.
V okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa ešte platí tretí stupeň
V okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa naďalej platí tretí povodňový stupeň, s najväčšou pravdepodobnosťou ho už v utorok znížia.
„V okrese ešte stále máme sedem obcí, kde je vyhlásený tretí povodňový stupeň a sedem obcí, kde je vyhlásený druhý povodňový stupeň,“ uviedol prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Ferenčák.
V okrese sa už podarilo sprejazdniť všetky cesty. „Momentálne sa odstraňujú následky povodní. Naváža sa lomový kameň, spevňujú sa brehy potokov. V miestach, kde si potoky našli nové korytá, ich vraciame späť,“ dodal Ferenčák.
V dôsledku zníženia hladiny vodných tokov na území mesta Kežmarok odvolal primátor ešte v nedeľu mimoriadnu situáciu na území mesta. V Kežmarku však pretrváva 3. stupeň povodňovej aktivity.
Podobná situácia je aj v okrese Stará Ľubovňa. Povodňový stupeň tu má vyhlásený ešte 16 obcí.
„Najzložitejšia situácia je v obciach pri rieke Poprad, ide o obce Mníšek nad Popradom a Sulín,“ uviedol prednosta Okresného úradu v Starej Ľubovni Peter Sokol.
Aj tu spevňujú poškodené brehy rieky Poprad a potokov lomovým kameňom. Najneskôr v utorok by mala byť pre osobné autá prejazdná aj cesta do osady Závodie v obci Sulín.
Podľa Sokola zaznamenali aj škody na stavbe nového mosta cez rieku Poprad medzi Mníškom nad Popradom a obcou Piwniczna v Poľsku, kde spadla jedna podpera. „Tu musíme počkať na pokles hladiny rieky Poprad,“ dodal Sokol.
V Tatrách sprejazdňujú cesty
Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš v pondelok o 14:00 odvolal mimoriadnu situáciu na území mesta.
Cesta slobody medzi Vyšnými Hágami, Štrbským Plesom a Podbanským vo Vysokých Tatrách je stále neprejazdná.
Cestárom a lesníkom sa podarilo počas víkendu uvoľniť približne kilometrový úsek v smere od Vyšných Hágov na Štrbské Pleso.
Stále je neprejazdná aj cesta medzi Štrbským Plesom a Podbanským. Na tomto úseku je popadaných viac stromov ako medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom.
Podobná situácia je aj na ceste medzi Popradom a Vernárom, kde je obmedzená rýchlosť na 50 km/h. Túto cestu sa podarilo sprejazdniť v sobotu podvečer.
V Tatrách sprístupňujú cesty, práce potrvajú niekoľko dníČítajte
Vo Švedlári trvajú záchranné práce
Tretí stupeň povodňovej aktivity stále trvá v obci Švedlár, kde rieka Hnilec narobila veľké problémy.
„Nemohli sme odvolať tretí stupeň, pokiaľ neodstránime najhoršie následky. Voda v koryte síce opadla, no ešte stále robíme záchranné práce,“ informoval v pondelok ráno starosta Švedlára Oskár Münnich.
Voda zatopila záhrady, dvory i rodinné domy, a tiež narušila ochranné hrádze. „Zatiaľ sa nám podarilo opraviť hrádzu v dĺžke asi 60 metrov, no opraviť treba ešte ďalších dvesto metrov. Povodeň ukázala, že hrádze treba ešte o niečo zvýšiť,“ povedal Münnich.
Doložil, že pozval pracovníkov úradu životného prostredia z Gelnice a vodohospodárov, ktorí zmapujú situáciu v teréne a potom krízový štáb rozhodne o ďalšom postupe i možnom odvolaní tretieho stupňa.
Tretí stupeň povodňovej aktivity odvolalo v nedeľu mesto Gelnica.
V pondelok ráno pretrvávali povodňové aktivity aj na Spiši. O šiestej hodine ráno bol 3. stupeň vyhlásený v Levoči, v Spišských Vlachoch, v Markušovciach a v Žehre, 2. stupeň v Krompachoch, v Betlanovciach a v Harichovciach.
V Čučme začali s opravami
Celý víkend tvrdo pracovali aj obyvatelia obce Čučma v okrese Rožňava, kde už odvolali tretí stupeň povodňovej aktivity.
Ako v pondelok ráno informoval starosta Alexander Szőllős, cez víkend pracovali na odstraňovaní následkov povodne.
„Dnes budeme rekonštruovať mostíky. Na miestnej komunikácii, ktorá je odstavená v dĺžke približne kilometer, musíme opraviť betónový most – zrejme bude treba postaviť nový mostný pilier. S vodohospodármi musíme opraviť aj časť štátnej cesty, ktorú podmyla voda a zobrala z nej polovicu. Musíme spevniť aj piliere transformátorovej stanice,“ informoval o najnáročnejších prácach starosta.
Voda z Rožňavského potoka, cez ktorý sa v lete dá prejsť v sandáloch, prišla rýchlo a hladina dosahovala až dva metre.
Zaplavila približne 50 domov, brala elektrické stĺpy, podmyla štátnu cestu i miestne komunikácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.