Korzár logo Korzár
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

K zničujúcemu vetru sa na východe pridali aj povodne (štvrtkové udalosti)

Silný vietor spôsobil množstvo škôd najmä na cestách a domoch, večer prišli povodne.

Večerná situácia na moste cez Ľubický potok v Kežmarku.Večerná situácia na moste cez Ľubický potok v Kežmarku. (Zdroj: TASR/Oliver Ondráš)

Následky silného vetra, ktorý od stredy večera lámal stromy a strhával strechy, zamestnávali v priebehu štvrtka hasičov na takmer celom východnom Slovensku, najmä však v Tatrách, kde bola situácia počas dňa kritická. V Prešovskom kraji prišli podvečer aj povodne, ktoré spôsobili vytrvalé dažde.

Pokračovanie udalostí na východe v piatok nájdete tu

0.45 - Spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili

0.28 - Počas noci sa očakáva vyvrcholenie povodňových aktivít a kulminácia riek najmä na severovýchode a na horných tokoch. Povodňové vlny sa však môžu presunúť na dolné toky riek.

0.11 - Na treťom stupni povodňovej aktivity je už aj potok Branisko v Spišských Vlachoch. Okrem neho aj Torysa (v Sabinove a v Toryse), Ondava (Stropkov) a Hnilec (Švedlár).

23.41 - Úroveň tretieho stupňa povodňovej aktivity už dosiahla aj rieka Ondava v Stropkove.

23.28 - Podľa operačného dôstojníka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Skičku sa v Sabinove v smere na Pečovskú Novú Ves vylieva Torysa. Stav v Sabinove je kritický aj podľa primátora mesta Petra Molčana.

23.23 - Primátor Levoče Miroslav Vilkovský uviedol, že doposiaľ na Levočskom potoku umiestnili zhruba tisíc vriec s pieskom, keďže jeho hladina neustále stúpa.

23.18 - Úroveň tretieho stupňa povodňovej aktivity už dosiahla aj rieka Hnilec vo Švedlári. Okrem nej je podľa údajov SHMÚ na treťom stupni aj rieka Torysa v Sabinove a v obci Torysa.

V okrese Sabinov evakuovali ľudí

23.09 - V okrese Sabinov sa začali vylievať potoky zo svojich korýt. V obci Pečovska Nová Ves sa vylial potok Ľutinka. Večer tu evakuovali šesť rodín do komunitného centra. Starosta obce Jaroslav Baňas uviedol, že situácia sa stále zhoršuje.

23.03 - Situácia v meste Kežmarok je pre vysokú hladinu Ľubického potoka kritická. Primátor mesta Kežmarok Igor Šajtlava pred 23. hodinou uviedol, že ak bude ešte hodinu pršať ako doteraz, hrozí, že sa voda preleje cez zátarasy.

23.00 - Situácia je zlá aj v Levoči, zasahovali tam hasiči a v meste je momentálne vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.

22.43 - Na Spiši sa po vytrvalých dažďoch vylialo viacero potokov a riek, zaplavili cesty a priekopy. Povodeň hrozí aj na Hnilci.

22.30 - k situácii v povodí Popradu sa vyjadril aj minister vnútra Robert Kaliňák. "Situáciu budeme monitorovať celú noc. Veríme, že okolo polnoci by sa situácia mohla upokojiť a skoro ráno sa môže začať s odstraňovaním následkov," povedal Kaliňák.

22.26 - V obci Harichovce v okrese Spišská Nová Ves sa vylieva Levočský potok. Ľudí vyzvali cez obecný rozhlas, aby prišli pomôcť plniť vrecia s pieskom.

Povodňové problémy sú najmä pod Tatrami v hornom Šariši

((g))

22.04 - V obci Pečovska Nová Ves v okrese Sabinov sa na ceste prvej triedy vylieva potok Ľutinka, preto je potrebné znížiť rýchlosť jazdy riadiť sa pokynmi polície, cesta je ešte sčasti prejazdná.

21.55 - V meste Prešov pre stúpajúcu hladinu Torysy zatiaľ nevyhlasujú mimoriadnu situáciu. Hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová vysvetlila, že na dosiahnutie I. stupňa povodňovej aktivity je potrebných v meste 300 cm, pričom o 21.30 bola hladina na 274 cm. Torysa by mala podľa odhadov v meste kulminovať po polnoci. Situáciu sledujú kompetentní priamo v teréne.

21.50 - V miestnej časti Bardejova, v Bardejovskej Zábave odstraňujú naplavené konáre stromov pod mostom. V Nižnej Pisanej v okrese Svidník ohrozuje spadnutý strom jednu z budov.

21.49 - Rieka Torysa večer po 21. hodine dosiahla tretí stupeň povodňovej aktivity aj na svojom hornom toku nad Sabinovom, v obci Torysa. Starosta obce Jozef Stedina uviedol, že každú hodinu sa hladina rieky dvíha o o desať centimetrov.

21.47 - Hasiči v Prešovskom kraji mali od rána do 20:00 vyše 80 zásahov hlavne k popadaným stromom. Silný vietor a dážď trápi hlavne obyvateľov severných okresov.

21.44 - Pod Tatrami naďalej komplikuje situáciu aj silný vietor. Popadané stromy sú aj na ceste I/18 medzi Mengusovcami a Tatranskou Štrbou. Cesta je však s obmedzeniami prejazdná. Cestári budú postupne odstraňovať popadané stromy aj z cesty medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom, kde je na ceste vyvrátených niekoľko desiatok stromov.

Zahataný vstup do obce Spišská Teplica v okrese Poprad. Foto: Erik Bretz

Kežmarský okres čaká povodňovú vlnu

21.43 - Problémy v okrese Kežmarok robia Ľubický, Tvarožniansky a Jurský potok. "Situáciu monitorujeme, pripravené sú všetky záchranné zložky," uviedol prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Ferenčák.

21.24 - Čoraz viac riek na východnom Slovensku dosahuje úroveň stupňov povodňovej aktivity. Podľa informácií SHMÚ o 21.15 bola rieka Torysa v Sabinove a Toryse už na treťom stupni PA, na druhom sú Kamienka v Hniezdnom, Hnilec vo Švedlári, potok Branisko v Spišských Vlachoch a Kamenec v Bardejovskej Dlhej Lúke. Ďalšie rieky, medzi nimi Poprad, Dunajec, Topľa, Hornád, Ondava, Laborec, Vydranka, či Slavkovský potok, dosiahli úroveň 1. stupňa PA.

21.07 - V Kežmarku vo štvrtok večer zasadala povodňová komisia, po skončení rokovania vyhlásil prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Ferenčák 3. stupeň povodňového ohrozenia pre celý okres.

((f))

20.50 - V Sabinove je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Torysa vystúpila o 20.45 už na 251 cm. Ako potvrdil primátor mesta Peter Molčan, zatiaľ sa rieka nevylieva, ale situácia je vážna.

20.29 - Na ťažkú noc sa pripravujú v obci Ždiar, kde do miestneho potoka priteká množstvo vody z Belianskych Tatier a Spišskej Magury. Pripravujú vrecia s pieskom.

20.14 - Tretí stupeň povodňovej aktivity už vyhlásili v meste Kežmarok, kde veľmi rýchlo stúpa hladina rieky Poprad aj Ľubického potoka. Momentálne na Okresnom úrade v Kežmarku zasadá krízový štáb.

Spúšť po vetre na popradskom sídlisku. Foto: Jana Pisarčíková

Meteorológovia varujú pred vetrom, dažďom a povodňami aj v piatok

19.29 - Počas noci je podľa webu SHMÚ vysoká pravdepodobnosť povodňových situácií na východe. Do piatku, 7.00 rána, platí tretí stupeň výstrahy pred povodňou pre okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, Sabinov, Bardejov, Svidník, Stropkov a Medzilaborce. Druhý stupeň výstrahy platí v rovnakom čase pre okresy Prešov, Košice, Košice okolie, Gelnica, Spišská Nová Ves a Rožňava.

19.22 - Meteorológovia vydali aktualizované varovania na piatok. Podľa stránky SHMÚ je 3. stupeň varovania pred dažďom do piatku, 12. hodiny, pre okresy Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Pre ostatné okresy východného Slovenska, s výnimkou Košíc a zemplínskeho regiónu, platí 2. stupeň výstrahy pred dažďom. Rovnako do piatkového poludnia platia pre väčšinu okresov na východe varovania pred silným vetrom 1. a 2. stupňa.

19.19 - Rieky a potoky na východe naďalej stúpajú. Po 19. hodine sú podľa SHMÚ na úrovni druhého stupňa Kamienka v Hniezdnom, Hnilec vo Švedlári a Torysa v Sabinove. Prvý stupeň dosiahol Poprad v Chmelnici, Dunajec v Červenom Kláštore, Hnilec v Jaklovciach, Hornád v Kysaku a v Ždani, Torysa v Toryse a v Košických Oľšanoch, Kamenec v Bardejovskej Dlhej Lúke.

19.09 - Polícia upozorňuje vodičov na dopravné obmedzenie na diaľnici D1 v úseku Važec - Štrba v smere na Poprad, je tam prevrátený kamión.

18.44 - Cesty vo Vysokých Tatrách, ktoré sú uzavreté, nebudú sprejazdnené minimálne do piatka, keďže sú na nich popadané desiatky stromov. Hasiči na ich sprejazdňovaní začnú pracovať najskôr v piatok ráno. Ide konkrétne o cesty medzi Štrbským Plesom a Podbanským i Štrbským Plesom a Vyšnými Hágmi.

((e))

18.43 - Premávka na diaľnici D1 a ceste I/18 v okrese Poprad je zatiaľ bez obmedzení, ale aj tu treba rátať so silným vetrom.

18.42 - Okolo 17. h strhol vietor i strechu na budove Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Starej Ľubovni.

18.34 - Na území Zemplína sa situácia v súvislosti s padajúcimi stromami vo štvrtok popoludní upokojila. Prítomnosť hasičov v teréne nateraz nie je potrebná. V Zemplíne momentálne prší. Z regiónu zatiaľ hlásenia o komplikáciách spôsobených zrážkami neprichádzajú.

((d))

Na Jahodnej išlo miestami o život

18.26 - Pri padaní stromov na Jahodnej išlo o život, píše redaktor Korzára Kristián Sabo o štvrtkovej situácii v Košiciach a ich okolí.

17.59 - Cesta prvej triedy medzi Hranovnicou a Vernárom je neprejazdná. Cestári budú potrebovať na odstránenie popadaných stromov ťažkú techniku. Na cestu padlo najmenej 40 stromov.

17.52 - V Košickom kraji je ešte stále neprejazdných jedenásť úsekov ciest druhej a tretej triedy vedúcich cez horské priechody na Spiši a v Gemeri. Správa ciest KSK odporúča vodičom, aby sa vyhli cestám cez horské priechody Folkmarský kopec, Grajnár, Súľovú, Pačanský kopec a Štósky kopec. Folkmarský kopec je momentálne prejazdný, no hrozí, že na vozovku spadnú ďalšie stromy. Cestári už zlikvidovali popadané stromy a cesta cez Grajnár je momentálne prejazdná. S obmedzeniami je prejazdná cesta v Stratenej, cesta Obišovce - Ruské Pekľany.

17.50 - Cesta z košického Čermeľa až po Jahodnú je od 17.00 h pre padajúce stromy až do odvolania uzavretá. V oblasti Jahodnej silný vietor počas celého dňa láme a vyvracia stromy.

17.38 - V Prešovskom kraji je prerušená doprava na trasách Tatranských elektrických železníc, Poprad - Starý Smokovec Štrbské Pleso, Starý Smokovec - Tatranská Lomnica a na trati ozubnicovej železnice Štrba Štrbské Pleso. Na týchto úsekoch nie je možné v súčasnosti zabezpečiť ani náhradnú autobusovú dopravu.

17.11 - Po 17. hodine pribudli na východe rieky, ktoré dosiahli stupne povodňovej aktivity. Podľa SHMÚ dosiahli úroveň druhého stupňa Kamienka v Hniezdnom a Hnilec vo Švedlári. Úroveň prvého stupňa PA registrujú na Toryse v Sabinove a Košických Oľšanoch, Hornáde v Kysaku, Poprade v Chmeľnici a na Dunajci v Červenom Kláštore.

foto
Zvalené stromy zahatali cestu z Košíc cez Jahodnú

Okrem vetra už hrozia aj povodne

17.04 - Vodné hladiny na prítokoch rieky Poprad dosiahli druhý stupeň povodňovej aktivity. "Hladiny tokov tu naďalej stúpajú," informoval hydrológ SHMÚ Peter Smrtník. Podľa jeho slov dochádza k vzostupu hladín aj na tokoch severovýchodného Slovenska. "Týka sa to povodia riek Torysa, Hnilec, Topľa," uviedol Smrtník. Ako dodal, šťastím v súčasnej situácii je fakt, že intenzita zrážok sa mení. "Keď sa intenzita zrážok zníži, vzostup hladín sa zastaví, takže ten proces nie je úplne kontinuálny," povedal Smrtník.

16.59 - Mesto Kežmarok vyhlásilo II. stupeň povodňovej aktivity na Ľubickom potoku. Hladinu dvihol vytrvalý dážď, predpokladá sa ďalší vzostup hladiny.

16.47 - V obci Ždiar vyhlásili prvý stupeň povodňovej aktivity. Starosta Pavol Bekeš uviedol, že od 14.00 h tam stále prší a dvíhajú sa hladiny miestnych potokov. Je teda podľa neho predpoklad, že čoskoro sa zmení na 2. stupeň povodňovej aktivity. "Zasadla povodňová komisia, máme naplnené všetky priekopy, všetky potoky sú na brehovej čiare, začíname vrecovať najkritickejšie miesta, aby nepretrhlo hrádzu a nezatopilo domy a záhrady. Obyvatelia ma už informovali, že už ani kanalizácia nestíha, voda tečie po ulici a začína zatápať garáže," objasnil Bekeš.

16.38 - Situácia je komplikovaná v celom Popradskom okrese. "Aktuálne spadol strom na cestu medzi Starou Lesnou a Tatranskou Lomnicou. Sú v ňom zakliesnení ľudia, ale nie sú zranení," povedal operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade.

16.36 - Situácia v meste Prešov je aj napriek silnému vetru a neutíchajúcemu dažďu relatívne pokojná. Mesto zatiaľ neuvažuje o vyhlásení mimoriadneho stavu.

16.22 - V Poprade - Veľkej na cintoríne padlo niekoľko stromov. Ako informoval hovorca mesta Marián Galajda mesto sa rozhodlo až do odvolania uzavrieť úplne všetky cintoríny v Poprade. Pár stromov dnes popadalo aj v areáli gymnázia Kukučínova.

foto
V obrazoch: Veterná kalamita v okrese Sobrance

Východ postihli masívne výpadky elektriny

16.20 - Podľa polície je cesta prvej triedy pod Spišským hradom neprejazdná pre spadnutý strom.

16.16 - V Tatrách pribúdajú úseky neprejazdných ciest, podľa polície sú neprejazdné už aj úseky Starý Smokovec – Tatranská Lomnica a Stará Lesná – Tatranská Lomnica.

16.11 - Vytrvalý dážď postupne zvyšuje aj hladiny riek na východe. Dosahujú už stupne povodňovej aktivity a naďalej stúpajú. Podľa webu SHMÚ je na úrovni druhého stupňa Kamienka v Hniezdnom, na úrovni prvého stupňa Hnilec vo Švedlári, Hornád v Kysaku a Torysa v Sabinove a Košických Oľšanoch.

Ľubický potok sa drží v koryte, popoludní ešte nebol na stupni povodňovej aktivity. Neskôr vystúpil na druhý stupeň. Foto: Boris Švirloch

15.58 - Prudký vietor spôsobil výpadky v dodávkach elektriny pre tisíce domácností na východnom Slovensku. K 14.00 h celkovo zostalo bez elektriny vyše 21 000 odberných miest. K prerušeniu distribúcie elektriny došlo najmä v oblasti Smolníka v okrese Gelnica, či v obciach Slanec a Ruskov v okrese Košice-okolie. Pre oblasť napájanú z elektrickej stanice v Humennom boli postihnuté obce Myslina, Turcovce, Brestov, Gruzovce a Černina. V rámci Sobraneckého okresu výpadok pocítili v Choňkovciach. Distribúcia elektriny bola prerušená aj v Prešove, vo Vranove nad Topľou, v Slovenskej Kajni a Domaši.

15.56 - Košická Správa mestskej zelene dnes prijala už 50 hlásení o spadnutých stromoch v dôsledku silného vetra. Ako informovala hovorkyňa košického magistrátu Martina Urik Viktorínová, spadnuté stromy či konáre ohlasujú najmä občania, polícia i miestne úrady.

15.45 - Železnice Slovenskej republiky vyzývajú cestujúcich, aby pre poveternostnú situáciu zvážili cestu na tratiach Tatranskej elektrickej železnice.

Vietor vyčíňa, akútne povodne zatiaľ nehrozia

15.43 - Silný vietor fúka i v Prešove. Zaobišlo sa to zatiaľ bez väčších škôd. V centre mesta zvalil terasu, pódium na Hlavnej ulici nápor vydržalo.

Foto: Michal Frank

15.40 - Očakávané zrážky v okolí Prešova nemajú mať takú intenzitu, aby vyvolali povodňové ohrozenie. Torysa v Prešove prekročila zatiaľ na svojom hornom toku úroveň hladiny zodpovedajúcu I. stupňu povodňovej aktivity, ale hladina rapídne nestúpa. V Prešove mala popoludní Torysa výšku hladiny 172 cm, na dosiahnutie I. stupňa povodňovej aktivity je potrebných 300 cm.

15.38 - Popoludní sa situácia na cestách v okrese Poprad rapídne zhoršila, v priebehu dvoch hodín museli tamojší hasiči absolvovať 25 výjazdov. Problémy sú hlavne vo Vysokých Tatrách, ale aj smerom na Spišské Bystré a Vernár, tiež v samotnom meste Poprad a smerom na Vyšný Slavkov. Momentálne je v teréne všetka dostupná technika aj všetci hasiči, obmedzená je však práca vo Vysokých Tatrách, konkrétne v oblasti Vyšných Hágov, kde stále fúka silný nárazový vietor a ten by mohol ohroziť zasahujúcich príslušníkov HaZZ.

15.24 - Vo Vyšných Hágoch v Tatrách strhlo časť strechy na budove Národného ústavu tuberkulózy. Pacientov premiestnili do vyhovujúcich priestorov.

15.21 - Cesta medzi Ruskými Pekľanmi a Obišovcami v Prešovskom okrese je uzavretá úplne.

Pri Mlynkoch sa prevrátil kamión s drevom. Foto: Peter Pacinda

V Tatrách zasadal krízový štáb

14.56 - V meste Vysoké Tatry už zasadal krízový štáb mesta, doteraz však nebola vyhlásená mimoriadna situácia. „Podľa našich informácií by mal silný vietor kulminovať okolo 14:00,“ uviedla Ingrid Janigová z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách. AJ v samotnom meste pribúda čoraz viac škôd.

14.55 - Zlá situácia je aj medzi obcami Bijacovce – Vyšný Slavkov v okrese Levoča, kde na cestu spadlo asi desať stromov. Tie sa cestárom podarilo odstrániť, ale krátko na to spadol na prechádzajúce nákladné auto strom, takže cesta bude až do odstránenia tejto nehody len ťažko prejazdná. Ďalšie stromy spadli aj na ceste medzi Vyšným Slavkovom a Brutovcami.

14.54 - K uzavretej ceste II/537 medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom pribudol už aj úsek od Štrbského Plesa do Podbanského. „Na ceste medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom spadlo na cestu minimálne 70 stromov. Z bezpečnostných dôvodov sme odtiaľ stiahli našich ľudí, pretože stromy padajú naďalej a predstavujú riziko,“ povedal riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla.

14.50 - Vo Svidníku vyčíňa vietor menej než v iných mestách, ale fúka aj pod Duklou. Popadali konáre a strhlo aj dopravnú značku.

Foto: pk

14.28 - Aj popoludní sa humenskí, sninskí a medzilaboreckí hasiči venovali odstraňovaniu popadaných stromov. V Humennom zasahovali trikrát, v Snine raz, v Medzilaborciach štyrikrát. Pred štrnástou hodinou prijali hlásenia o poškodenej streche na hoteli v Medzilaborciach a spadnutý strom pred miestnym gymnáziom bránil vstupu do školy. Stále fúka silný vietor, ale neprší.

14.16 - Na ceste I/77 medzi obcami Hniezdne – N.Ružbachy v okrese Stará Ľubovňa sú spadnuté stromy na ceste, obmedzenie je v jednom jazdnom pruhu.

14.15 - V Prešove spadol strom pri zbernom dvore TSMP na Bajkalskej. Preto je zablokovaný prístup, obyvatelia môžu využívať druhý zberný dvor na Jesenského ulici

14.09 - V Prešove bola krátko výluka trolejbusovej trate v mestskej časti Solivar, kde na trolejbusové vedenie na Solivarskej ulici spadol krátko pred 12:00 strom. Trolejbusová doprava na tomto úseku istý čas nefungovala. Riaditeľ Dopravného podniku mesta Prešov Peter Janus uviedol, že poruchu sa im podarilo rýchlo odstrániť a trolejbusy už jazdia podľa harmonogramu.

14.09 - Hasiči v Prešovskom kraji mali vo štvrtok doobeda 25 výjazdov, zväčša k vyvráteným stromom. Silný vietor sťažoval život obyvateľom na celom území. Nesúvislý dážď však nespôsobil vyliatie riek. V kraji spadlo od rána 30 – 70 milimetrov zrážok.

Na cestách pribúda uzavretých úsekov

13.54 - Košickú zoologickú záhradu dnes o 13.00 zatvorili pre silný vietor, ktorý láme konáre i stromy. Následkom prudkého vetra padajú v areáli zoo k konáre na chodníky, v niektorých výbehoch vyvrátilo stromy, k zraneniu ľudí ani zvierat však nedošlo.

13.08 - S následkami silného vetra bojujú aj hasiči v okresoch Michalovce, Sobrance, Humenné a Vranov. Aj tu spadlo od noci niekoľko desiatok stromov, v Sobranciach zničil vietor strechy na bytovkách.

13.05 - Operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Prešove potvrdil, že momentálne majú asi 20 výjazdov pre popadané stromy a všetci prešovskí a popradskí hasiči sú v teréne.

13.02 - Cesta II/533 - Gemerská Poloma - horský priechod Súľová - Hnilec bola na poludnie až do odvolania neprejazdná pre všetku dopravu. Rovnako neprejazdný bol aj úsek II/547 - Folkmarský kopec.

13.02 - "Odporúčame vodičom maximálne zvýšiť pozornosť alebo sa vyhnúť prechodu cez horské priechody v okrese Spišská Nová Ves a Gelnica, a to najmä na ceste II/547 - Folkmarský kopec, II/533 - Grajnár a Suľová, II/549 - Úhorná - Pačanský kopec a II/548 - Štós - hranica okresov Košice okolie/Spišská Nová Ves," uviedla SC KSK na svojej webstránke.

13.00 - Popadané stromy dočasne zablokovali dopravu aj medzi obcami Brutovce a Oľšavica v okrese Levoča. Tu spadli na cestu štyri stromy. Cesta je už prejazdná v jednom jazdnom pruhu.

((b))

Situácia v Tatrách sa okolo obeda zhoršila

12.59 - Situácia na cestách v oblasti Vysokých Tatier sa komplikuje. Polícia uzavrela cesty II/538 Štrbské Pleso – Tatranská Štrba a cestu II/537 Štrbské Pleso - Vyšne Hágy.

12.58 - Stromy padajú na cesty aj v oblasti Liptovskej Tepličky. Tu si s nimi zatiaľ poradila obec.

12.57 - Momentálne je obojstranne neprejazdná ulica Solivarská ulica v Prešove pre autobusy a kamiónovú prepravu, stromy spadli na trolejové vedenie.

12.50 - Polícia pre popadané stromy úplne uzavrela cestu z Košíc smerom na Jahodnú. "Máme problém s Jahodnou. Vždy, keď to naši prerežú, tak popadajú ďalšie stromy, to je najväčší problém," uviedol na poludnie krajský operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.

12.39 - Hasiči momentálne neodporúčajú pre silný nárazový vietor jazdiť vo Vysokých Tatrách autom.

12.38 - V Tatranských Zruboch strhlo strechu a silný vietor ohýba aj reklamné bilbordy pri cestách.

12.32 - Silný vietor už komplikuje situáciu aj vo Vysokých Tatrách, vyvracia stromy na cesty. "Na cestu II/538 medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom spadlo približne desať stromov, pričom jeden z nich zasiahol aj auto. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Hasičom sa už podarilo cestu v jednom jazdnom pruhu uvoľniť," povedal riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla. Cestári v týchto chvíľach uvoľňujú cestu od popadaných stromov, aby bola prejazdná v plnom profile. Stromy padajú aj na cestu II/537 medzi Podbanským a Štrbským Plesom, ktorá zostala dočasne taktiež neprejazdná.

((c))

12.30 - V okresoch Kežmarok a Levoča zaznamenali cestári len niekoľko spadnutých stromov. Častejšie odstraňujú z ciest popadané konáre. Všetky cesty v týchto okresoch sú však prejazdné. Podobná situácia je aj v okrese Poprad, s výnimkou Vysokých Tatier. Cestárom začína spôsobovať problémy aj voda, ktorá nestíha odtekať.

11.49 - Vietor v Košiciach láme a vyvracia stromy, ktoré ničia autá. Ako informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov, majú plné ruky práce v meste i okrese Košice-okolie. Napríklad na Ulici výstavby spadol strom na tri autá, na Južnej triede na dve.

11.47 - V Košiciach museli dnes pre silný vietor odstaviť všetky mestské fontány, vrátane tej v Mestskom parku. Problémy robí aj potôčik na Hlavnej ulici, nafúkané lístie i odpad zabraňujú prietoku vody, ktorá sa začína vylievať do okolia.

11.46 - Silný vietor vo Vysokých Tatrách neohrozuje len ľudí, ale aj zver v lesoch. „Ohrozené je najmä vtáctvo hniezdiace v korunách stromov. Vietor im zhadzuje hniezda, v ktorých sú vajcia alebo už mláďatá,“ uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavol Fabian. Svište pravdepodobne zaliezli späť do nôr. Pohyb v čerstvo napadnutom snehu budú mať sťažený kamzíky, ktoré práve teraz rodia mláďatá.

Výstrahy meteorológov stále platia

11.27 - Slovenský hydrometeorologický ústav varuje aj pred povodňami, a to najmä na severe a východe krajiny. Tretí stupeň výstrahy platí na východe v okrese Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča a Sabinov. Rovnako najvyšší stupeň výstrahy platí aj v hornej časti povodia Bodrogu v okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov a Medzilaborce. Výstraha tohto stupňa platí do piatka 16. mája do 7:00. Pred povodňami by mali byť na pozore aj ľudia v okresoch Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie na povodí Hornádu, Košice-okolie na povodí Bodvy, Košice a Prešov, výstraha druhého stupňa je vydaná zatiaľ do piatkového dopoludnia do 10:00.

11.25 - Pred vetrom varuje SHMÚ takisto vo forme tretieho stupňa výstrahy. Tá platí v Košickom aj Prešovskom dodnes do 21:00. Vietor môže v tomto prípade fúkať rýchlosťou 25 až 35 metrov za sekundu.

11.24 - V prípade dažďa platí tretí stupeň výstrahy v Prešovskom kraji, konkrétne v okresoch Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Tu môže pršať do polnoci z dneška na piatok, miestami môže spadnúť 60 až 100 milimetrov zrážok. V Košickom kraji platí výstraha druhého stupňa takisto do dnešnej polnoci. Meteorológovia očakávajú úhrn zrážok 30 až 70 milimetrov.

11.21 - Silný vietor strhol ráno v Sobranciach plechové strechy dvoch bytových domov, a to na Námestí slobody a Tyršovej ulici. Tretiu strechu v Sobranciach na miestnej umeleckej škole poškodil pri páde strom. Ďalší strom neodolal silnému vetru v areáli bývalých Sobraneckých kúpeľov.

11.18 - V Košickom kraji bol zatiaľ vyhlásený zvýšený stupeň povodňovej aktivity iba na Hornáde pri Kysaku (prvý stupeň), a to pre vypúšťanie vody z priehrady Ružín.

11.10 - Vo Vysokých Tatrách nasnežilo, fúka a hrozí lavínové nebezpečenstvo. Horská služba dôrazne neodporúča túry v horách.

((a))

Doprava je na viacerých miestach obmedzená

11.09 - Na ceste II/533 - Mlynky vietor nie je až taký silný, ale pri odbočke na Rakovec sa vedľa cesty prevrátil kamión naložený drevom. Komplikácie pre dopravu sa predpokladajú pri jeho vyťahovaní.

11.08 - Pády stromov obmedzujú dopravu aj na úsekoch ciest I/67 Stratená, II/533 - Gemerská Poloma - Súľová, II/526 - Rožňava Rudná (Rudňanský kopec) či III/050160 - Lipovník - Drnava.

11.07 - Silný vietor fúka na úseku cesty II/533 - Novoveská Huta - Grajnár - Suľová v okrese Spišská Nová Ves, SC KSK úsek kontroluje a priebežne pracuje na odstraňovaní konárov a stromov. "Podľa predpokladu na ceste II/533 na kopci Suľová padli ďalšie stromy a jeden z nich je zakliesnený krížom cez celú vozovku a blokuje ju v celom jazdnom profile. Cesta je momentálne neprejazdná pre všetku dopravu," informovala po 10.00 h SC KSK na svojej webstránke.

11.06 - Zlámané stromy a konáre komplikujú dopravu hlavne v okresoch Rožňava a Spišská Nová Ves, ale aj Košice okolie či Košice. Hasiči odstraňujú padnuté stromy z ciest už od stredy.

11.05 - Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) upozorňuje vodičov na padanie stromov na vozovky následkom silného vetra, ako aj na prebiehajúce práce pri ich odstraňovaní. Vodičov žiada o zvýšenú pozornosť najmä pri prejazde lesnými úsekmi.

11.00 - Situáciu na východnom Slovensku v súvislosti s veternou kalamitou a predpovedanými výdatnými zrážkami sledujeme minútu po minúte.

Popadané stromy na horskom priechode Hrádok v okrese Rožňava. Foto: Peter Simon - www.roznava24.sk


VÝCHODNÉ SLOVENSKO. V Prešovskom kraji fúka od stredajšieho neskorého večera silný vietor, ktorý láme stromy.

Hasiči z okresov Poprad, Stará Ľubovňa a Prešov absolvovali počas noci päť výjazdov k spadnutým stromom, ďalšie od rána neustále pribúdajú.

Popradskí hasiči v stredu večer odstraňovali jeden spadnutý strom pri obci Spišské Bystré a po jednom strome vo štvrtok ráno ráno vo Vernári a medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou.

Stromy padali v Prešove aj v hornom Zemplíne

Ako uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ľuboš Mruz, v meste Prešov spadol strom na Ulici Vlada Clementisa.

"Priebežne monitorujeme stav, zatiaľ vietor ani dážď nedosahujú hodnoty pre vyhlásenie mimoriadnej situácie a zvolanie krízového štábu," uviedla hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová.

"Evidujeme menšie udalosti, ako popadané konáre, lístie, ktoré sú priebežne odstraňované prostredníctvom bežnej údržby, dodávateľské spoločnosti sú taktiež upozornené na zvýšené riziko nárazového vetra, preto sa situácia monitoruje."

V Prešovskom okrese boli záchranári aj v obci Petrovany, kde odpratávali strom z cesty, podobne aj predpoludním pri obciach Mirkovce a Záborské.

Humenskí, sninskí a medzilaborskí hasiči od rána odstraňovali na viacerých miestach popadané stromy.

Zasahovali v obci Nižná Jablonka v Humenskom okrese, v Hostoviciach, Čukalovciach a Osadnom v okrese Snina.

V Osadnom strom spadol na elektrické vedenie a plynovú prípojku. Na mieste sú elektrikári a plynári, pomáhajú tiež miestni obyvatelia. Nebezpečenstvo obyvateľom podľa hasičov nehrozí.

Spadnutý strom odstraňovali aj za obcou Krásny Brod v Medzilaborskom okrese i v samotných Medzilaborciach.

Polámané konáre stromov na prešovskom Sídlisku III. Foto: Michal Frank

Tatry zatiaľ odolávajú

Napriek výstrahám v oblasti Vysokých Tatier nie je situácia zatiaľ dramatická.

Výstrahu pred silným vetrom a dažďom zverejnila na svojej stránke aj Horská záchranná služba.

„Ľuďom v týchto dňoch neodporúčame ísť na túru,“ povedal riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

„V stredu sem išla skupina šiestich turistov, ale otočili sa. Dnes nemáme na chate nikoho,“ povedal chatár z Téryho chaty Miroslav Jílek.

Ani on neodporúča v najbližších dvoch dňoch túry do vysokohorského prostredia. „Fúka silný vietor, mrzne a nasnežilo nám tu,“ priblížil situáciu na chate Jílek.

Hoci centrálna časť Vysokých Tatier je prakticky bez vysokých stromov, v niektorých lokalitách sa nachádzajú v blízkosti turistických chodníkov vyschnuté stromy, ktoré môžu ohroziť turistov.

V Košickom kraji najviac výjazdov v okolí Rožňavy

Hasiči vo viacerých okresoch Košického kraja v noci likvidovali stromy spadnuté na cestu, ktoré neodolali silnému vetru.

Počas noci mali v kraji 19 výjazdov, ďalšie pribúdajú postupne počas dňa.

V Košickom kraji bol zatiaľ vyhlásený zvýšený stupeň povodňovej aktivity iba na Hornáde pri Kysaku (prvý stupeň), a to pre vypúšťanie vody z priehrady Ružín.

Najviac výjazdov k padnutým stromom mali hasiči v Rožňavskom okrese. Ako vo štvrtok ráno informoval dôstojník operačného strediska rožňavských hasičov, píliť a odpratávať stromy, ktoré tvorili prekážky, museli na cestách v lokalitách Vlachovo, Hrádok, Roštár, Podsúľová a Dobšinský kopec.

Dispečer Roman Keruľ z operačného strediska košických hasičov uviedol, že odstraňovali spadnuté stromy na ceste cez Jahodnú, v okolí Šace, Malej Idy či Olšovian.

Asistovali aj pri jednej dopravnej nehode. Do spadnutého stromu v košickej mestskej časti Poľov narazilo osobné auto. Nehoda sa zaobišla bez zranenia.

V Sobranciach bral vietor strechy

Niekoľko striech a stromov neodolalo vo štvrtok ráno silnému vetru na území Zemplína.

Hasiči predpoludním zasahovali v meste Sobrance. Marián Kováč z operačného strediska Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Michalovciach informoval, že silný vietor strhol ráno v Sobranciach plechové strechy dvoch bytových domov, a to na Námestí slobody a Tyršovej ulici.

Dodal, že tretiu strechu v Sobranciach na miestnej umeleckej škole poškodil pri páde strom. Ďalší strom neodolal silnému vetru v areáli bývalých Sobraneckých kúpeľov.

K zraneniu osôb podľa Kováčových slov pri spomínaných udalostiach v Sobranciach nedošlo.

Strhnutá strecha na bytovke v Sobranciach. Foto: TASR/Roman Hanc

Hrozia povodne

V severných okresoch východného Slovenska hrozia povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal ešte v stredu hydrologickú výstrahu 3. stupňa pre okresy Poprad, Levoča, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Sabinov, Bardejov, Svidník, Stropkov a Medzilaborce.

Druhý stupeň výstrahy platí pre okresy Prešov, Košice, Košice - okolie, Gelnica a Spišská Nová Ves.

Výstraha platí až do piatku 16. mája do 7. hodiny.

Vzhľadom na očakávaný intenzívny trvalý dážď a nasýtenosť povodí je podľa SHMÚ predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity.

shmu_res.jpg

ZDROJ - SHMÚ

Má výdatne pršať a fúkať silný vietor

Pre okresy Kežmarok, Poprad, a Stará Ľubovňa pre predpokladané výdatné zrážky zároveň platí aj meteorologická výstraha 3. stupňa. Pre ďalšie okresy na východe platia výstrahy 2. a 1. stupňa. Výstrahy platia do polnoci zo štvrtka na piatok.

Vo štvrtok zosilnie vietor, v nižších polohách v dosiahnu nárazy miestami rýchlosť 70 až 110 km/h, na horách 110 až 150 km/h.

Najhoršiu situáciu predpovedali meteorológovia na južných svahoch Tatier a Slovenského rudohoria.

Výstraha 3. stupňa pred vetrom platí do 21. hodiny vo štvrtok pre okresy Poprad, Kežmarok, Levoča, Gelnica, Rožňava, Košice-okolie a Spišská Nová Ves.

Vo väčšine ďalších okresov východného Slovenska platí v rovnakom čase výstraha 2. stupňa.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 6. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 7. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 8. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 1. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 7. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 10. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ pomáha zachrániť zrak deťom
 1. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 419
 2. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 8 787
 3. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 5 864
 4. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 5 579
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 4 511
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 239
 7. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 695
 8. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 580
 9. Chceš sa podieľať na tvorbe novín? Pridaj sa k nám 3 480
 10. Z takmer päťsto pláží v Mexiku vyberáme tie najkrajšie 3 200

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Nevšimli sme si, že bol Deň starých rodičov
 2. Anton Kovalčík: Ako sa (ne)bojuje za sociálnu spravodlivosť.
 3. Irena Šimuneková: Sedliská - Podčičava
 4. Eduard Gemza: Človek je bytosť bio-psycho-sociálna a aj tvor spoločenský
 5. Irena Šimuneková: Po hradoch - 47. Čičva
 6. Tomáš Vodvářka: Svobodně žít, ale taky svobodně zemřít (polemika)
 7. Michaela Hustá: Herliansky gejzír - (ne)zabudnutá pamiatka?
 8. Miriam Studeničová: Fatálny omyl kresťanstva vo vzťahu ku Kráľovnej Nebies
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 17 215
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 8 557
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 922
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 6 163
 5. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 141
 6. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 642
 7. Monika Nagyova: Luník IX. Myslela som si, že som naň pripravená, ale nebola som. 3 453
 8. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 3 417
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Nevšimli sme si, že bol Deň starých rodičov
 2. Anton Kovalčík: Ako sa (ne)bojuje za sociálnu spravodlivosť.
 3. Irena Šimuneková: Sedliská - Podčičava
 4. Eduard Gemza: Človek je bytosť bio-psycho-sociálna a aj tvor spoločenský
 5. Irena Šimuneková: Po hradoch - 47. Čičva
 6. Tomáš Vodvářka: Svobodně žít, ale taky svobodně zemřít (polemika)
 7. Michaela Hustá: Herliansky gejzír - (ne)zabudnutá pamiatka?
 8. Miriam Studeničová: Fatálny omyl kresťanstva vo vzťahu ku Kráľovnej Nebies
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 17 215
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 8 557
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 922
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 6 163
 5. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 141
 6. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 642
 7. Monika Nagyova: Luník IX. Myslela som si, že som naň pripravená, ale nebola som. 3 453
 8. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 3 417
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu