Na území mesta Košice existuje množstvo nelegálnych rómskych osád. Menšie, ktoré tvoria dve-tri zo všeličoho pozbíjané chalupy, iné väčšie, kde býva aj vyše 50 ľudí. Jednou z najväčších, ak už nie nejväčšou, je osada Mašličkovo, ktorá vznikla v lesnom poraste neďaleko Lunika IX. Má asi 400 obyvateľov.
Pod vznik Mašličkova sa podpísal zámer magistrátu postupne zbúrať celý Lunik IX. Mesto začalo tento plán napĺňať likvidáciou blokov s údajne zníženou statikou, neskôr kontrolovaním nájomných zmluv obyvateľov ešte stojacich panelákov. Každý tento krok vytvoril novú skupinu bezdomovcov, ktorí sa museli niekam podieť. Časť sa vrátila do pôvodných bydlísk mimo Košíc, ďalší nasadli do vlakov, autobusov či lietadiel a hľadali si nový domov v cudzine. Obe tieto alternatívy boli primárnym cieľom magistrátu.
Určitá časť pôvodného obyvateľstva Lunika IX sa nezachovala tak, ako si autori projektu „Za čisté Košice“ predsavzali. Ostali žiť v meste a nové bývanie si hľadali tam, kde sa dalo. Najčastejšie v lesných porastoch, mimo dohľadu majoritnej skupiny obyvateľstva. Takto vzniklo aj Mašličkovo, ktoré koncom apríla tvorilo až 36 chatiek bez akéhokoľvek hygienického zariadenia, pitnej vody, elektriky či plynu.
„Nemohli sme sa nečinne dívať na to, ako sa Mašličkovo rozrastá,“ povedal nám šéf Oddelenia likvidácie nelegálnych osád Marián Kotliba. „Obyvateľov sme vyzývali, aby chatrče opustili. Dokonca sme každému bez rozdielu veku ponúkali akúsi štartovaciu sumu 500 eur. Alebo letenku do Anglicka, Belgicka či Írska. Keďže nikto o takú pomoc nejavil záujem, na rad prišli radikálne riešenia.“
Prvým bolo zahatanie toku Myslavského potoka, ktorý bol pre obyvateľov Mašičkova jediným zdrojom aj keď nie pitnej, tak aspoň úžitkovej vody. Druhým krokom bolo zvýšenie maximálnej povolenej rýchlosti na obchvate Červený rak, spájajúcom Sídlisko KVP s Barcou. Kedysi päťdesiatka, dnes stotridsiatka mala za cieľ sťažiť Rómom z Mašličkova prechod cez komunikáciu, ktorou sa dostávali na Lunik VIII. Poslednou nátlakovou akciou bolo dennodenné kontrolovanie, či deti z Mašličkova chodia do školy. Previnivším sa rodičom boli odoberané detské prídavky a rodičovské príspevky.
„Keďže nič nepomáhalo a počet obyvateľov Mašličkova naopak rástol, mestské zastupiteľstvo rozhodlo o radikálnom riešení. Včera, symbolicky v deň víťazstva nad fašizmom, sme do osady poslali dva buldozéry Správy mestskej zelene. Tie ju za dve hodiny zrovnali so zemou. Samozrejme, obyvateľom sme dali 5 minút na to, aby si vzali najcennejšie veci a priestor opustili,“ povedal nám Kotliba.
Keď sme sa boli v bývalej osade popoludní pozrieť, medzi ruinami sme zo živých tvorov našli iba niekoľko zmätene pobehujúcich psov. Kam sa podeli ich majitelia, bude magistrát zisťovať od budúceho pondelka. O výsledkoch šetrenia budeme aktuálne informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.