Začína najkrajší mesiac v roku.
Za slnečného počasia povrch pôdy už obsychá, takže v záhradách treba zavlažovať. Rozhodne zalievame vinič, kríky, stromčeky, ktoré sme vysadili v jeseni, alebo teraz na jar. Nestačí však len povrchové zalievanie, ale vlaha sa musí dostať až k spodným koreňom, aby sa obnovila kapilarita. Ak niektoré zasadené dreviny do začiatku mesiaca nevypučali, vyberieme ich zo zeme, obnovíme im na koreňoch rezné rany až do zdravého pletiva a dáme ich na 24 hodín vody. Po opätovnom zasadení musíme ich niekoľko dní intenzívne zalievať.
Škodcovia
Už minulý mesiac s pribúdaním tepla sa aktivizovali zárodky chorôb a k životu sa mobilizovali aj živočíšni škodcovia, ktorí neboli zlikvidovaní jarným chemickým postrekom. Ich výskyt a zamorenie okolia môžu signalizovať lepové dosky typu Stopset, na ktorých sa odchytáva nežiaduci hmyz. Podľa toho, koľko a akých škodcov je prilepených, vieme odhadnúť intenzitu zamorenia okolia a následne urobiť chemickú ochranu záhrady.
Postrek a hnojenie
Ťažko predpokladať, ako sa bude v máji vyvíjať počasie, ale v každom prípade treba stromy striekať proti chrastavosti (jablone, hrušky), prípadne múčnatke (niektoré odrody najmä starších jabloní, egreše, ríbezle) a mäkké ovocie (čerešne, broskyne, nektárinky, slivky) proti monilióze.
Ak nám na konkrétnej úrode ovocia obzvlášť záleží, tak po prirodzenom opade časti plôdikov stromy prihnojíme viac fosforečným a draselným, menej dusíkatým hnojivom. Veľkosť plodov môžeme ešte vylepšiť, keď urobíme prebierku ovocia, a malé kusy, ktoré zaostávajú vo vývine, najmä v zoskupení viacerých plodov odstránime. Netrháme ich, ale stopku striháme. Takáto prebierka vplýva nielen na kvalitu ovocia, ale aj na násadu kvetov v budúcom roku, keďže diferenciácia púčikov sa začína zakladať teraz v júni.
Rez
Ukončujeme rez tvarovaných živých plotov i drevín, ktoré vyžadujú každoročné skrátenie alebo presvetlenie. Poškodené slabé a suché konáre odstránime. Z drevnatých odrezkov môžeme začiatkom mesiaca množiť forzítie, tavoľníky, skalníky.
Vysievanie a sadenie
Aj keď takmer na celom Slovensku prišlo leto o 2 - 3 týždne skôr, príroda tento skorší nástup vegetácie pomaly vyrovnáva. Ostáva otázkou, kedy prídu „ľadoví muži“, či tiež skôr alebo v obvyklom termíne. Rozhodne záhradkári by mali sledovať meteorologické správy! V zeleninovej záhradke ešte stále môžeme na uvoľnené plochy napríklad po hrachu robiť výsev koreňových zelenín, najmä na zimné uskladnenie. Vysievame mrkvu, červenú repu, reďkev a čierny koreň, prípadne zvyšné zemiaky, ktoré sú prirodzene už predklíčené. Niektorí pestovatelia dopestované planty najmä paradajok a paprík vysadili, tí prezieravejší časť z nich vysadia až po 15. máji spolu so semenami iných teplomilných rastlín. Pri ošetrovaní zeleniny okrem kyprenia pôdy, ktorým predchádzame zbytočnému odparovaniu vody, robíme podľa potreby aj prebierku, jednotenie výsevu, ktorý pri koreňovej zelenine opakujeme. Nesmieme zabúdať ani na sejbu fazule. Dávame pozor, aby sme nezamenili osivo kríčkovej fazule s kolíkovou. Každá z nich si vyžaduje iný spon. Kolíková rodí priebežne počas vegetačného obdobia, naproti tomu kríčková má krátke vegetačné obdobie i obdobie rodivosti.
Kvety
Kvetinové záhony a skalka vyžadujú sústavnú starostlivosť, aby sa nezaburinili. Môžeme presádzať ešte aj trvalky, ktoré kvitnú v lete a v jeseni. Je čas, aby sme pokračovali v dvojtýždňových intervaloch vo výsadbe mečíkov (gladiol), aby na záhrade kvitli postupne a nie naraz. Na odkvitnutých azalkách, rododenrónoch, orgovánoch odkvitnuté súkvetia odstrihujeme, pretože tvorba semena vyčerpáva rastliny na úkor kvitnutia v budúcom roku.
Pozornosť venujeme tiež zrejúcim jahodám. Výdatne ich zavlažujeme, aby plody boli veľké, šťavnaté. Ale pozor, nadbytok vlahy najmä v starých a prehustených porastoch podporuje vznik múčnatky a plesne sivej. Aby sme ich šíreniu zabránili, napadnuté plody tiež zbierame, dávame do zvláštnej nádoby, aby sa spóry nedostali do pôdy a o rok sa neaktivovali.
Vinohrad
Vo vinohrade vylamujeme letorasty, ktoré ostali bez strapčekov, ostatné vyväzujeme najmä na mladých kroch. Začíname s chemickou ochranou viniča podľa harmonogramu pre danú oblasť.
Autor: Peter Ország
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.