Korzár logo Korzár
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
Nájdete nás na webe
AKTUALIZOVANÉ 20:15

Iveta Bartošová spáchala samovraždu

Rozhodla sa ukončiť svoj život pod kolesami vlaku. Umeleckú obec jej smrť hlboko zasiahla.

(Zdroj: TASR/František Iván)

Česko a Slovensko v utorok šokovala otrasná správa. Speváčka Iveta Bartošová spáchala predpoludním samovraždu skokom pod vlak. Nechala list na rozlúčku. Jej manžel Josef Rychtář skolaboval počas policajného výsluchu a záchranári ho odviezli okolo druhej v zlom stave na psychiatriu v Bohniciach.

Iveta samovraždu podľa všetkého dlhšie plánovala. Na koľajach zomrela aj jej prvá láska Petr Sepéši. Obaja navyše skonali 29. deň v mesiaci. A aby toho nebolo málo, speváčka si siahla na život v deň manželových narodenín.

Speváčka sa z domu v Uhřínevsi vybrala približne o pol dvanástej dopoludnia. Po dvesto metroch chôdze po koľajach si podľa očitých svedkov ľahla.

Vlak idúci stokilometrovou rýchlosťou nemal šancu zastaviť, s čím podľa všetkého počítala. Hoci polícia nariadila testy DNA, keďže speváčka pri sebe nemala doklady, ide len o formálny úkon. Jej totožnosť je totiž nespochybniteľná.

Rychtář v Bohniciach

Tesne po tragédii ešte Josef Rychtář dvíhal telefóny a potvrdzoval úmrtie manželky. Bol agresívny a z jej smrti vinil médiá. Po policajnom vyšetrovaní sa zrútil a odviedli ho do Bohníc.

„V ulici U Říčanky sme zasahovali okolo pol druhej u psychicky rozrušeného muža, ktorého sme odovzdali do psychiatrickej starostlivosti,“ potvrdila Rychtářov kolaps pre idnes.cz hovorkyňa pražskej záchranky Jiřina Ernestová.

Podľa denníka Blesk zanechala speváčka manželovi list na rozlúčku. Našiel ho pri obraze, ktorý sama namaľovala Rychtářovi k narodeninám. V liste napísala, že sa naňho bude dívať z iného miesta, čo dokazuje, že samovraždu vopred plánovala.

Kto je na vine?

Bývalý priateľ Zdeněk Macura z jej smrti obviňuje „tyrana“ Rychtářa, Rychtář zase viní bulvárne médiá. Je pravda, že posledné roky sa viac ako o jej speve písalo o zrušených vystúpeniach, alkoholických excesoch či dne, na ktoré sa dostala.

„Som zaškatuľkovaná do škatuľky samovraždy, potrat, alkohol, nezmysly... Je pravda, že keby som tieto články čítala, tak to nakoniec možno aj urobím,“ vyznala sa v jednom z rozhovorov krehká a citlivá umelkyňa.

Bulvarista Novotný: „My ju naozaj zabijeme“

Pre bulvár však bola ideálnym sústom. „S päťdesiatročnou alkoholičkou na antidepresívach, ktorá má smolu na chlapov, sa identifikuje každá druhá žena, pretože tu máme veľký problém s alkoholizmom žien. Šéf jedného nemeckého bulváru mi hovoril: Každá zem má svoju Bartošovú, ale u vás okolo nej krúžia ešte štyria duševní mrzáci, ktorí robia vedľajšiu šou, a to inde nie je,“ vysvetlil pre MF DNES bulvárny novinár Pavel Novotný.

„Samozrejme, my ju skutočne zabijeme. Ona sa však zabíja aj sama, ale o tom sa nebavme. Faktom je, že na nej dlhé roky parazitujeme, ľudsky ju už ľutujem. Uvedomujem si, že keď ju vyfotia pomočenú, je to nedôstojné a že naozaj prispievame k jej blížiacemu sa koncu. Dopyt po nej je však neskutočný, články o nej si otvárajú aj ľudia, ktorí bulvár nečítajú. Potom idú hranice stranou a budeme na nej parazitovať až do konca a ešte pol roka po ňom. Je to tvrdé a morálne zlé, ale tak to je,“ dodal v rozhovore pre SME.

Všetkým priala lásku a čisté svedomie

„Bulvár existuje nejakých 25 rokov a od tej doby ma neustále prenasleduje. Veľakrát som si doma poplakala, mala som obdobie, keď som nevychádzala z domu, mala som sociálnu fóbiu a trvalo mi chvíľiu, než som to prekonala. Nechcem sa k tomu vracať, lebo je to preč a hlavne som šťastná, že je to už v poriadku...“ uviedla v jednom z rozhovorov mama osemnásťročného syna Artura. „Myslím si, že sa Artur v živote nestratí a že som ho vychovala veľmi dobre.“

Hoci navždy odišla, jej hity budú navždy patriť k tomu najlepšiemu z česko-slovenskej populárnej hudby.

„Prajem vám všetkým čisté svedomie, pokoj v dušičke a aby ste okolo seba mali aspoň jedného človeka, ktorý vás má rád a ktorého máte radi vy. Bez lásky sa určite nedá žiť.“


vlak-na-sirku-mafra_res.jpg
Miesto nehody. Vlak išiel rýchlo, nemal šancu zastaviť.
Foto: mafra


iveta-s-rychtarom-idnes_res.jpg
Manželia. Takýto darček k narodeninám Rychtář od Ivety určite nečakal ani v najhoršom sne.
Foto: idnes.cz

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Jej osudoví muži: Sepéši a Štaidl

Ivetu Bartošovú celý život výrazne ovplyvňovali muži po jej boku. Tých, čo sa ju snažili ochraňovať, bolo množstvo. Žiadny však neobstál.

Aktuálnym manželom bol Josef Rychtář, do ktorého za zamilovala počas pobytu v jeho rodine, keď si liečila zlomené srdce.

Nevyšiel jej totiž vzťah s talianskym grófom Domenicom Martuccim. Rychtář kvôli nej opustil manželku.

Zabudnúť však netreba ani na Zdeňka Macuru, ktorý ju vlani za prítomnosti televíznych kamier v žalostnom stave odviezol z domu v Uhříněvsi do Rakúska. Údajne preto, že ju Rychtář opakovane bil. Napokon sa však k nemu aj tak vrátila.

V rokoch 2008 až 2010 bola speváčka manželkou Jiřího Pomeje. Veľkolepá svadba ako z rozprávky na zámku Hluboká však dvojici nezaručila šťastný spoločný život a hoci sa po rozchode k sebe na chvíľku vrátili, napokon došlo k rozvodu.

V rokoch 2006 a 2007 randila s veterinárom Romanom Hankom. Tesne predtým ju dávali dokopy so Zdeňkom Podhůrským. Pred ním bol jej parterom spevák Karol Csino.

Dieťa iba so Štaidlom

Jednu z najvýznamnejších rolí v jej živote zohral jednoznačne Ladislav Štaidl. Muž, do ktorého bola roky zamilovaná aj Jitka Zelenková, bol pre Ivetu osudovým. Sama to priznala v niekoľkých rozhovoroch a zhodujú sa na tom aj ľudia z jej okolia.

Žila s ním v čase na prelome 80. a 90. rokov, keď jej popularita dosahovala vrchol. V roku 1996 sa im narodil syn Artur. Rozišli sa, keď Iveta dostala rolu v Draculovi.

So Štaidlom ju zoznámil jej predchádzajúci priateľ, spevák Michal Penk.

Prvou Ivetinou veľkou láskou však bol spevácky partner Petr Sepéši. Ten však v roku 1985 zomrel pri autonehode.

iveta-s-pomejem-idnescz_r1021_res.jpg

Veľa kriku pre nič. Svadba s hercom Jiřím Pomejem bola pompézna, dlho však manželstvo nevydržalo.
Foto: idnes.cz

Reakcie osobností na úmrtie Ivety Bartošovej

"Milí priaznivci, je to pár minút, čo som sa dozvedel tú hroznú správu. Je to veľká ľudská tragédia, preto upúšťam od akýchkoľvek spomienok na Ivetu... Povedať čokoľvek v tejto chvíli je celkom zbytočné. Váš Karel," napísal na sociálnu sieť Facebook spevák Karel Gott.

"Neviem, čo napísať. Slová sú asi celkom zbytočné Hovoril som si, že to je "iba" špekulácia a podobnosť. Nie je. Osud jej pripravil cestu, ktorá sa končí Aj tak sa nájdu tí, ktorí špekulujú, hania a hľadajú všetky možné dôvody. Svoj dôvod si však odniesla so sebou nechajme ju v pokoji spať R.I.P. Iveta Bartošová " vyjadril sa prostredníctvom Facebooku moderátor Jan Musil.

"Je mi to nesmierne ľúto :( Odišla príliš skoro. Snáď má konečne pokoj, ktorý tak dlho hľadala," odkázala cez Facebook speváčka Lucie Vondráčková, pričom na sociálnu sieť pridala aj video s Bartošovej piesňou Pulnoční smíření.

"A je to tu. Český bulvár to dokázal. Má na svedomí prvú smrť. Je to smutné, strašne smutné. R.I.P. IB," uviedol na Facebooku spevák Richard Krajčo.

"Ivetu Bartošovú zabil tento štát. Okrem iného. Je mi na zvracanie. Nech je jej zem ľahká. Omg," napísala na sociálnu sieť Facebook speváčka Natálie Kocábová.

"Je to hrôza. Hrôza. Ale úprimne, nie som jediný, kto to čakal. Celý spôsob existencie a prezentácie Ivety Bartošovej k takémuto koncu smeroval. Všetci by sme si teraz mali položiť otázku, či sme sa dostatočne snažili tomu zabrániť a nakoľko sme k tomu prispeli. Čím myslím predovšetkým isté médiá, ktoré sa nezastavia pred ničím. Spoznal som ju, keď začínala, vtedy to bolo normálne zdravé dievča so ctižiadosťou byť najlepšia. Teda žiadna krehotinka, vedela, čo chce, a mala na to dosť sily i energie. Zrútila sa, až keď sa o nej začali písať hrôzy," povedal pre portál iDnes režisér Jiří Adamec.

"Strávili sme spolu istú profesijnú etapu, napísal som pre ňu pesničky, poznal som sa s ňou roky, pomáhal jej, keď sa pokúšala o návrat. Ale toto by som rozhodne nečakal. Aj keď všetci vieme, že prechádzala ťažkým životným obdobím. Pracovne sme sa naposledy stretli pred dvoma alebo troma mesiacmi v televízii, ale nedávno sme zažili ešte jedno náhodné stretnutie, na čerpacej stanici cestou na koncert. Až ma prekvapilo, ako sa drží, skvele vyzerala, ešte som jej hovoril, ako jej to veľmi pristane. Tým väčší šok je to pre mňa, nehnevajte sa, ale viac vám teraz nedokážem povedať," vyjadril sa pre iDnes hudobník Michal David.

"Bože, chúďa! Rozhodol som sa zrušiť dnešný krst knihy. Nemôžem sa predsa usmievať, keď Iveta mala také zúfalstvo a siahla si na život," uviedol pre portál Blesk.cz operný spevák Štefan Margita.

"Tušil som to. Obával som sa toho, a aj keď ma tá správa zasiahla, čakal som, že taká správa raz príde. Prišlo mi, že vedľa sociopatického Rychtářa nemala šancu sa zo svojich problémov dostať. Je mi to strašne ľúto, pretože aj keď mala problémy, aké mala, bola dobrý človek a ešte mohla svojim fanúšikom mnoho vecí dať," prezradil pre Blesk.cz herec Jan Antonín Duchoslav.

"Som rozhodený ako sánky, toto si nezaslúžila," uviedol ďalej herec a spevák Martin France, ktorý dva roky jazdil s Bartošovou na turné.

"Pred chvíľou som to počula, je mi to neskutočne ľúto. Je to zmarený mladý život. Malo by sa vyšetriť, čo sa stalo, len tak pod ten vlak neskočila," povedala herečka Jiřina Bohdalová.

"Je to speváčka, ktorej je naozaj škoda. Napísal som jej prvú pesničku po smrti Petra Sepéšiho," vyjadril sa spevák Milan Drobný.

"Je mi to veľmi ľúto," odkázala speváčka Eva Pilarová.

"Aj keď to bola asi naozaj smutná Duša, a nechápal som nikdy jej kauzy, tak ma to skutočne mrzí a Nikto by si život brať nemal... snáď je ti Ivetka už lepšie..." uviedol spevák Sámer Issa.

"Možno to mohlo dopadnúť inak.... Snáď ti je hore lepšie..." vyjadrila sa modelka Agáta Hanychová.

Informácie pochádzajú z webstránok www.denik.cz, www.idnes.cz a www.blesk.cz.

sita

Profil

Iveta Bartošová

Iveta Bartošová sa narodila 8. apríla 1966. Rodáčka z Čeladnej v okrese Frýdek - Místek bola najmladšou z trojice súrodencov, o dva roky je starší brat Lumír, o pätnásť minút je staršia aj sestra - dvojička Ivana.

Spev študovala na ľudovom konzervatóriu v Ostrave, spievať začala už ako gymnazistka so skupinou Sianthus. Na festivale Mladá pieseň Jihlava 1983 obsadila 4. miesto, dostala však cenu poroty.

V Jihlave sa stretla prvýkrát aj s Petrom Sepešim. Vo februári 1984 nahrali skladby Knoflíky lásky, Červenám a Den kdy nejsem s ní.

V roku 1985 nahrali prvú LP platňu, ktorá dostala názov Knoflíky lásky. Úspešnú spoluprácu ukončila Sepešiho tragická dopravná nehoda, pri ktorej v júli 1985 zomrel.

Bartošová potom pokračovala so skupinou Balet Petra Hejduka aj Krokmi Petra Janečka. Z tej doby sú pesničky Hej pane diskdžokej a Léto. Za rok 1986 vyhrala prekvapivo anketu Zlatý slávik v kategórii žien, keď rok predtým bola ešte siedma.

Od jari 1987 spievala s orchestrom Ladislava Štaidla, v závere roka 1987 vyšiel jej prvý sólový album I. B., dva roky nato druhý Blízko nás a v roku 1990 tretí s názvom Zpívání s Ivetou. Trikrát po sebe - za roky 1987, 1988 a 1989 - bola v ankete Zlatý slávik druhá za Petrou Janu.

Popularitu si udržala aj v 90. rokoch minulého storočia, prakticky každý rok vydala album, v roku 1992 Václavák, Tobě (1993), Malé bílé cosi (1994), Čekám svuj den a Medové dny (oba 1996), Ve jménu lásky (1998) a Bílý kámen (1999). V roku 1990 získala zlatého slávika v kategórii speváčok a rok nato si prvenstvo zopakovala.

V roku 1993 dostala prvú filmovú úlohu, hrala grófku Olíviu vo filme Jaroslava Soukupa Svatba upír…, ktorý získal Cenu divákov na španielskom filmovom festivale Fantastic Burgos 1994.

Dňa 11. októbra 1996 sa jej narodil syn Artur, jeho otcom je český hudobník a skladateľ Ladislav Štaidl. V roku 1997 účinkovala v muzikáli Dracula.

Druhé tisícročie naštartovala vydaním albumu Jedna jediná v roku 2000. Príležitosť dostala aj v muzikáloch Pomáda a Monte Christo. V septembri 2002 vydala album Hej pane diskžokej, v roku 2003 hrala v obnovenom muzikáli Dracula a Johanka z Arku. Zároveň vyšiel album Dráhy hvězd, v roku 2005 album Vánoční Iveta a v roku 2006 ďalší s názvom Scházíš mi.

Na svojom konte má 24 vydaných albumov a kompilácií. Z tých posledných sú to kompilácia Jsem zpátky (2008), nový štúdiový album s názvom 22 z októbra 2008, trojkompilácia Platinum Collection.

V roku 2010 vyšiel bonusový album s názvom Děkuju vám andělové. V decembri 2012 vydala kompiláciu Noc je království, ktorá obsahuj aj dve nové piesne.

Na zámku Hluboká v južných Čechách sa 5. septembra 2008 vydala za herca Jiřího Poměje. Manželstvo vydržalo dva roky, rozišli sa v októbri 2010.

V pražskej štvrti Uhříněves sa 24. septembra 2013 po druhý raz vydala. Jej sobášu s Josefom Rychtářom asistovali príslušníci polície, ktorí chránili svadobčanov pred novinármi. Na svadbe chýbal speváčkin jediný syn Artur Štaidl, ktorý bol podľa novomanželky v škole, ako aj jej matka a brat, ktorí vraj bývajú ďaleko, preto ich podľa vlastných slov nechcela zaťažovať. Rovnako chýbala matka partnera.

Venovala sa aj charitatívnej činnosti, bola patrónkou nadácie Pražské deti, spolupracovala s nadáciou Kapka naděje a Nadáciou Terezy Maxovej.


tasr

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Policajti bili študentov, chceli sme ich podporiť
 2. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 3. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 4. Vlastný biznis? S kvalitným účtom sa živnosť rozbieha ľahšie
 5. Nestarnú, ale dozrievajú
 6. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 7. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí...
 8. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 9. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 1. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the Pub
 2. Tatras guide: A fresh take on the stunning soul of Slovakia
 3. Vlastný biznis? S kvalitným účtom sa živnosť rozbieha ľahšie
 4. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 5. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí...
 6. Róbert Boženík je nový patrón školského turnaja McDonald's Cup
 7. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 8. O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť
 9. Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 1. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 11 038
 2. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 10 393
 3. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 9 963
 4. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 9 030
 5. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 7 811
 6. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 7 652
 7. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 5 095
 8. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 4 848
 9. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 4 146
 10. Denisa Fedáková: Štyridsiatka nie je vôbec prekážkou 3 848

Neprehliadnite tiež

Bývalý boss Borženský sa sťažoval na Ústavnom súde. Odmietol ho

Odsúdenému za tri vraždy sa nedarí dostať z výkonu trestu na podmienku.

Dušan Borženský. Chce sa dostať na slobodu, no opakovane sa mu to nedarí.
Davy ľudí v centre mesta. Tajná štátna polícia sledovala pozorne revolučné dianie.

S osobnými vlakmi medzi Vranovom a Trebišovom sa nepočíta

Nestačilo ani šesťtisíc podpisov. Petičiari sa sťažujú na kraje.

Ilustračné foto.
Investor má právoplatné územné rozhodnutie na výstavbu štyroch deväťpodlažných bytových domov.

Hlavné správy zo Sme.sk

Biela vrana Mária Sisáková.
Dobré ráno

Dobré ráno: Po 89 sme zanedbali reformu hláv ľudí

O Novembri 89 s jednou z hlavných tvárí.

Podcast Dobré Ráno

Spievali slobode. Ale koho to zaujímalo?

Úrad vlády zorganizoval Galavečer 30 rokov slobody.

Premiér Peter Pellegrini.
Stĺpček Petra Schutza

Novembrové spomienky ponúkli dva hlavné odkazy

Budaj by mal Matovičovi prehovoriť do duše.

Komentátor SME Peter Schutz.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop