Pri zmene peňažného systému pracujú umelci a tlačiarne na plný výkon. Pri tejto práci vzniká veľké množstvo umeleckých diel, ktoré sú v danom okamihu nepotrebné. Vždy sa nájde niekto, kto si ich odloží. Vďaka tomu sú dnes prístupné historické pamiatky, ktoré sú súčasťou historického vývoja papierových platidiel. Každá tlačiareň cenín má svoj typický štýl, nie je preto problém tieto štúdie identifikovať. Je vidieť, že ide o prvé námety, ktoré sa podstatne líšia od obehových platidiel.
Na archívnej snímke je 5000-korunová štátovka, ktorá pochádza z dielne ABNCo Newyork. Návrh z roku 1919 je dvojjazyčný, a preto patrí k jedinečným historickým exponátom. V spodnej časti je dobre viditeľný podpis vtedajšieho ministra financií Dr. Aloisa Rašína. Pod signatúrou je jasne čitateľný text v českom jazyku. V strednej časti je dobre viditeľný cudzojazyčný text „Buzentos mil reis“. Je to jediná štúdia československého platidla platná v Reisoch, nie v korunách.
Zrejme pri príprave v umeleckých dielňach pracujú umelci racionálne. Pri svojej práci využívajú hotové prvky rôznych bankoviek. Vzájomne ich kombinujú, čo sa hneď odzrkadlí pri nevydaných návrhoch. Umelci sa pri svojej práci sústreďujú na grafické prvky. Typ meny a jazyk textu v tom okamihu nie je pre nich dôležitý.
Jemné detaily dolaďujú pri tých štúdiách, ktoré sú aspoň čiastočne schválené. Keď sa sústredíme na farbu tak zistíme, že sa s touto modrou farbou stretávame na obehových platidlách prvej ČSR. V takomto tmavomodrom vyhotovení vyrobila tlačiareň ABNCo 1000-korunové štátovky vzor 1919 a 1932. Podobné štúdie patria k najzaujímavejším historickým pamiatkam a mali by byť spomenuté v katalógoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.