Nepamätať situáciu, ktorá by bola tak bezpečnostne háklivá a súčasne nečitateľná, čo sa týka čo len najbližšieho vývoja.
Pokiaľ necháme divoké scenáre bokom, tak z toho, čo platí dnes, môže Slovensku ublížiť jednostranné otvorenie európskeho trhu pre ukrajinský export. Teda ublížiť, no... Povedzme, že vedno s Maďarskom a Poľskom nás viac ako západnejšie ležiace štáty zasiahne prienik lacnejšieho tovaru z východu. Uletené sú ale už zrejme predstavy, že príliv ukrajinských potravín, oblečenia či spotrebných komodít dokáže nejako zvýšiť nezamestnanosť. Nezdá sa, že by vytlačili domácich výrobcov, ktorí takto bez trhu skončia na Úradoch práce. Pravdu povediac, v priemyselnej, rastlinnej ani živočíšnej produkcii susedov nevidieť špeciality, čo by tu vyvolali spotrebnú revolúciu. Napokon, keby i už teraz de facto neexistujúcu infláciu Ukrajinci zrazili o nejakú stotinu či desatinu percenta, slovenskí zákazníci proti asi nebudú...
Omnoho väčšia debata beží okolo reverzu plynu. Ten sa vraj Eustreamu, ktorý vlastní rúry (a teda aj štátu, keďže je polovičným vlastníkom), neoplatí. Napríklad už len preto, že nikto dnes nevie, či po prezidentských voľbách, ktoré sú v máji, sa Kyjev predsa len nedohodne s Gazpromom. A zostane všetko po starom, akurát Slováci aj so zbytočnou investíciou. To je ale blud. Odhliadnuc od toho, že ide o scenár nepravdepodobný (isteže sa nedá vylúčiť), dlhodobo sú prostriedky do reverzu určite vratné, hoci ekonomický výnos sa nedá exaktne spočítať. Logika veci hovorí, že ak si Ukrajina bude môcť vyberať dodávateľov, tak sa vždy bude snažiť o najlacnejší plyn, ktorý môže tiecť pokojne aj zo Západu. Možnosť reverzného toku, aj keby zostala spočiatku ležať ladom, integruje Slovensko ako tranzitný uzol plnšie do liberalizovaného európskeho trhu, čo je dlhodobou strategickou výhodou.
Analytici, ktorí sa zaoberajú prognózami pre finančné trhy, súdia, že najskôr zostane zachovaný akýsi dynamický status quo. Teda, že najmenej pravdepodobná je otvorená vojna za predpokladu, že ukrajinská vláda sa dohodne s Rusmi na referende o akejsi vyššej autonómii pre východné regióny, resp. federalizácii celej Ukrajiny. Hoci mnohí Slováci by neboli proti, tu už treba jasne vidieť, že taký „status quo" podľa ruského želania (pretože, toto je cieľ Kremľa), by dlhodobo destabilizoval Ukrajinu, keďže štátoprávne reformy sú len medzikrokom k odtrhnutiu. Záver, že v zmienenom scenári je vojna nepravdepodobná, je teda „contradictio in adiecto" (protirečenie). To neznamená, že hrozbe prílivu utečencov z Ukrajiny sa Slovensko nevyhne, príprava na prijatie určitého množstva by ale mala začať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.