Byť Robertom Ficom nie je nič príjemné v týchto dňoch. Ešte sa nespamätal z ťažkej prehry s Kiskom a už tu má ďalšiu trpkú pilulku: Napriek hlbokej citovej väzbe k Rusom a Gazpromu musí podpísať memorandum o reverznom toku plynu s Ukrajinou. No nie je to na šľaktrafenie? Mrcha život...
Memorandum, ktoré má susedom pomôcť k lacnejšiemu plynu, bude pod strechou o dva týždne, Fico-Nefico. Zdržanie spôsobil rozdielny názor na miesto pripojenia, ktoré by Ukrajinci chceli priamo v Kapušanoch, kadiaľ tečie plyn od Gazpromu západným smerom, kým Malatinský im ponúkol rúru Vojany-Užhorod. Táto sa jeho náprotivku Prodanovi vcelku logicky nepozdáva, keďže jej menší prietok by v zime nestačil na plné odpútanie sa Ukrajiny zo závislosti na Rusoch (spolu s inými zdrojmi). Niežeby to bola od Slovenska malá pomoc. Pravdu má ale Prodan v tom, že ak sú Kapušany vyťažené na 50 percent, prečo nevyužiť voľnú kapacitu. Problém je ale s Ficom: Nechce porušiť zmluvu s Gazpromom.
To všetko už bolo v spravodajstvách, tu sa ale zastavme. Nielen od Fica, zovšadiaľ počúvame, že otočenie toku by bolo porušenie zmluvy s Gazpromom. Výborne. Otázka stojí tak, že aké porušenie, čoho konkrétne. Prečo nemôže Slovensko, v jednej zo štyroch rúr, čo spravuje, otočiť tok? Čo také je v tej zázračnej zmluve s Gazpromom, ak berie Slovensku suverenitu nad jeho vlastnou meracou stanicou? Z akého zmluvného titulu môže Rus, ktorý predáva plyn a dostáva zaň (ne?)kresťanskú cenu - takže sme si kvit - hovoriť do toho, čo si robí Slovensko na svojom území v Kapušanoch? Čo je toto za (zmluvné) vazalstvo? Vieme, že Gazprom v Kapušanoch virtuálne akože odovzdáva svoj plyn odberateľom. No a čo ďalej? Ten plyn, len čo ho preberieme a sme si ho zaplatili, je náš, zvrchovaný slovenský plyn. A rúra v Kapušanoch je naša, zvrchovaná slovenská rúra.
To takzvané „porušenie zmluvy" je názornou ukážkou, ako sa prejavuje energetická závislosť, do ktorej konkrétne v plyne dostávajú Slovensko práve dlhodobé zmluvy s Gazpromom. Ich obnovovanie a predlžovanie, ktoré sa práve deje s mediálnou fasádou „zlacnenia" - a ešte to Fico predáva tak, že by sme mali byť Gazpromu vďační - je proti záujmu slovenských spotrebiteľov, keďže na spotových trhoch sa dá dostať k lacnejšiemu plynu. Všimnime si dobre: Ak sa Ukrajina práve snaží pokryť svoju vlastnú spotrebu na sto percent zo západného smeru (a odstaviť Gazprom), prečo to nemôže Slovensko s násobne nižšou spotrebou?
Dlhodobá zmluva s Gazpromom je alfa a omega slovenskej energetickej neslobody, keďže okrem nemožnosti flexibilne reagovať na ceny na trhoch bráni politike prijímať slobodné rozhodnutia. Viď memorandum o reverze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.